"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Matador neden şampiyon?

Öncelikle ULEB/Avrupa Kulüpler Birliği onların. Euroleague/Avrupa Ligi'nin patronu onlar.

ULEB İspanya Ligi 1991 yılında Avrupa'da profesyonel basketbol liglerinin koordinesini ve gelişmesini sağlamak amacıyla kuruldu.

Milli takımların kaynağını oluşturan kulüpler başarılarını şahlandırırken, İspanyol bayrağı da sıfırdan tırmanışa geçti. İspanyol mucizesinin en önemli 2. sırrı da hem kulüplerde hem de milli takımlarında “yabancı oyuncu ve devşirmeye” itibar etmemeleri. Hispanik yaklaşımları onları “basketbolun her şeyi” yaptı.

Aynı yılda ise bizim Basketbol Federasyonu, Turgay Demirel’in eline geçti maalesef! Onlar Mersin’e biz tersine gittik. 23 yıldır Kulüpler Birliği'ni düşman ilan ederek sürekli dirsek atan Demirel, basketbolumuzu çağın gerisine attı.

GASOL KAPAK OLSUN
FIBA sıralamasında 2. sırada yer alan basketbolun ekol ülkesi İspanya, 2011 yılından bu yana kürsüye çıkamamıştı. 35 yaşındaki efsane yıldız Gasol, Fransa maçında en kritik anlarda sahneye çıkarak 40 sayı attı, 11 ribaund yaptı; bunlar da yetmezmiş gibi 1 asist, 3 top çalma ve 2 asist üretti.


Sözde gençleştirilmiş, oyun kurucusuz acayip takımla şampiyon olabilecekken ilk 8 dışında kalan milli takımımıza ve koçuna pivot nasıl oynanır dersi verdi Gasol.

Bedava diyemeyeceğim çünkü bize bunun maliyeti en az 5-6 milyon Euro.

Her zamanki gibi olimpiyat elemelerine katılma hakkını sahada elde etmemeyi başaramayan Turgay bey, yeni bir 2 milyon Euro'luk WILDCARD/ AVANTA kovalama düzeneği hazırlamış.


MEĞERSE BİZE ÇAKACAKMIŞ
Olimpiyat elemelerine katılma hakkını sahada elde eden 18 ülkeye ilaveten, FIBA’sına yüksek paralar ödeyerek 'ev sahibi olma hakkı’nı satın alacağız. Katılacak 18 ülkenin tüm masrafları bize yüklenecek.

Parayı bastırıp gelecek yıl Brezilya’da düzenlenecek Rio Olimpiyatları’nda yer alacak 12 takım arasına girip elemelere katılacak hale gelme ayıbı bize yetmeli artık.

Bir zamanların DEVA DAM’ı WILDCARD’sız sokağa çıkmaz hale geldi. Turgay bey varken çok rahat; "DÜNYADA BİRİNCİYİZ, BİR DİZİ İNCİYİZ" diyebiliriz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI