"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Gasol'dan şiirsel gece

DÜNYA sıralaması ikincisi İspanya ve dördüncüsü Litvanya ekollerinin şanına yakışır bir finalle ‘pota altı kullanımı yoğun eski okul basketbol’ nostaljisi yaşattı.

‘Öyle kadınlar vardı ki zaten hiç olmadılar‘ misali son Avrupa Şampiyonası’nda; üç atış çizgisi çeperi etrafına dizilip üçlük atış sallanarak maç kazanılamayacağını ispatlandı.


KALECİ GASOL!


BOĞALAR Litvanyalıları şaşkına çeviren yüksek bir ritm ve alan savunmasıyla girdiler maça. Pau Gasol 12 yaş küçüğü Valanciunas’ı pota altında domine etmeye erken başladı. Litvanya ‘dışarıdan şut sallayıp sokamama travması’nı yaşarken kendini sona saklayan Fernandez de turnuvaya başarılı dönüp İspanya’yı sırtladı.
Son yarı ‘içeri indiren kazanır’ oynandı. Ama Litvanyalılar demir dövmeye devam etti. 3. çeyrekte 17 sayıya çıkan fark Rudy’nin sakatlanmasıyla tekrar kaos ortamına girer gibi olduysa da Gasol kaleci gibi pota altını kararttı. Claver’de geceye ribauntlarıyla önemli katkı yaptı. Maç sonu itiş kakışında İspanya kısaları geri adım atmadan boyalı alanı değerlendirdiler.
Dünyanın 2. büyük basketbol ülkesi, Navarro, Marc Gasol, Calderon vb. Lille’e gelmese de bir muhteşem takımı daha olan İspanya, geleneksel boğa güreşlerini yasaklayıp yerine basketbolu milli sporları haline getirmenin semeresini, 2011 yılından bu yana çıkamadıkları kürsüye altın için çıkarak aldılar.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI