"Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Yüksel

Zarafetle yeniden çekilir

Fikir aşamasında bile heyecanımızı tutamadığımız ve usta yönetmen Luca Guadagnino’nun elinden çıkma korku uyarlaması “Suspira”, haftanın en dikkat çekici filmi kuşkusuz.

Suspiria
Yönetmen: Luca Guadagnino / Oyuncular: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Doris Hick / 2018-İTALYA, ABD-152’ / KORKU, GİZEM

Berlin’deki saygın bir dans akademisine kabul edilen Amerikalı balerin Susie, okula başladığında Patricia adlı bir öğrencinin esrarengiz şekilde kaybolduğunu öğrenir. Her şeye rağmen danslara devam eden okulda kısa bir süre sonra art arda cinayetler işlenmeye başlar. Dario Argento’nun hepimizin artık ezbere bildiği, hemen her sahnesi gözümüzde canlanan 1977 tarihli klasiğinin konusu bu, evet. Ve şimdi de Luca Guadagnino’nun elinde yeniden çevrildi. Filmin senaryosunu, bir Fransız suç gerilimi uyarlaması olan “A Bigger Splash”te de çalıştığı David Kajganich ile birlikte yazmışlar. Guadagnino’nun fetiş kadınları Tilda Swinton ve Dakota Johnson ise ilk kez bir arada. Sonuç ne olursa olsun, Guadagnino ile imzaladığımız ömürlük birlikteliğimiz bu uyarlamaya da çok yükseleceğimizi söylüyor.

Zarafetle yeniden çekilir
FARKLILIĞIM GÜZELLİĞİMDİR

Cameron Post’a Ters Terapi
The Miseducation of Cameron Post
Yönetmen: Desiree Akhavan / Oyuncular: Chloe Grace Moretz, Sasha Lane, John Gallagher Jr. / 2018-ABD-106’ / KORKU, GERİLİM

Desiree Akhavan’ın yönetmeni ve oyuncusu da olduğu ilk uzunu “Appropriate Behavior”, 2014’ün en iyi bağımsızlarından biri sayılmıştı. Akhavan ikinci filminde bizi yanıltmıyor ve acele etmeden, demleye demleye çektiği “The Miseducation of Cameron Post”ta da öykü anlatma becerisini sürdürüyor.

Zarafetle yeniden çekilir
NAZİ KORKUSU

Overlord Operasyonu
Overlord

Yönetmen: Julius Avery / Oyuncular: Jovan Adepo, Wyatt Russell, Mathilde Ollivier / 2018-ABD-109’ / AKSİYON, KORKU, GERİLİM

J.J. Abrams’ın yapımcıları arasında olduğu bu korku filmi, Normandiya Çıkarması’na saatler kala Nazi işgali altındaki Fransa’ya indirilip, burada garnizon olarak kullanılan bir kilisenin üzerindeki radyo vericisini yok etmekle görevlendirilen bir grup Amerikan askerinin yaşadığı olayları anlatıyor.

 YILDIZ TABLOSU
Anaokulu Öğretmeni (The Kindergarten Teacher) ***
Anons ***
Ay’da İlk İnsan (First Man) ***
Bir Yıldız Doğuyor (A Star is Born) ****
Bohemian Rhapsody **
Cadılar Bayramı Halloween
Climax ***
Çirkin Kral Efsanesi (The Legend of the Ugly King) **
Dehşet Yolu (Downrange) *
El Royale’de Zor Zamanlar (Bad Times at the El Royale) ***
Eski Evdeki Büyülü Saat (The House With a Clock in its Walls) *
Fındıkkıran ve Dört Diyar (The Nutcracker and the Four Realms) *
Gece Gelen (It Comes at Night) ***
İnanılmaz Aile 2 (Increbiles 2) ****
İntikam Meleği (Peppermint) *
Johnny English Tekrar İş Başında (Johnny English Strikes Again) *
Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman) ***
Kayıp Aranıyor (Searching) ***
Mile 22 *
Müze (Museo) ***
Napoli’nin Sırrı (Napoli Velata) **
Tanrıdan Gelen (Revelator) *
Tutsak (Bel Canto) **
Uzun Kâbus (Slender Man) *
Venom: Zehirli Öfke (Venom) *
Western ***

X