"Uğur Yılmaz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Yılmaz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Yılmaz

Ekonomi canlanma bekliyor

Seçim bitti (mi acaba? Bu satırları yazarken İstanbul’da itiraz üzerine sayım sürüyordu).

Öyle ya da böyle, artık yeniden günlük hayatımıza dönüyoruz. Neyse ki havalar güzelleşecek ve kendimizi dağa, bayıra, yeşile vuracağız. Bunu yaparken de elbet otomobillerimizi kullanacağız.

TRAFİĞE ÇIKIŞ...

Bu yıl şubat ayında trafiğe çıkan toplam araç sayısı sadece 34 bin 25. Bunun içinde motosiklet de var, traktör de. Otomobil bu rakamın yüzde 54.3’ü yani 18 bin 475’ini oluşturuyor.
Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 68 bin 719 toplam, 40 bin 338 otomobil olarak sıralanmış.
Yarısından az yani.
Geçen yıl yollarda 22 milyon 377 bin 559 araç varken, bu yıl bu rakam 22 milyon 940 bin 636 olmuş.
Geçen yıl otomotivde üretim 1 milyon 587 binmiş. 2017’de bu rakam 1 milyon 749. Geçen yıl şubat ayında ihracat, adet olarak otomobil için 121 bin 402 iken bu yıl aynı dönemde rakam 106 bin 84’e inmiş. Bir sevindirici rakam var. İthal otomobildeki düşüş yüzde 51 olmuş. 29 binlerden, 14 binlere gerileme var.

HEPİMİZ BİRLİKTEYİZ...

Artık seçim de bittiğine göre, bu ülkenin etkili ve yetkili kişileri siyasi ayrımları da göz ardı ederek ekonomiye samimiyetle çözüm aramalı. Peki bizler ne yapabiliriz? Tasarruf demek istemiyorum ama daha dikkatli harcamalıyız. Ayrıca ne olur mümkünse yerli üretimleri tercih edin. Yoksa yaşanacak sıkıntılar gelip sizi de vurur.
Biliyorum içinizi kararttım. Hadi o zaman iyi bitirelim. Havalar ısınacağı için ısınma maliyeti, hava geç kararacağı için aydınlanma maliyeti, güzel hava nedeniyle yürüyüş yapabileceğimiz için kısa mesafede ulaşım gideri, yazlık sebze meyve yakında çıkacağı için beslenme gideri, bütçenizde artık daha az yer tutacak. Bu durumdan herkes faydalanıp gelecek çözümlerini üretir umarım.
Kalın sağlıcakla.

X