"Uğur Vardan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Vardan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Vardan

Kuşbakışı yeni sezon

BU yıl yaz, kıvamını temmuzda buldu. Yoğun yağışların ve gelgit havaların serin eylediği haziranın ardından hem mevsim normalleri hem de transfer ateşi derken bütün bu tablo temmuz açısından bir anlamda iade-i itibara dönüştü.

Mevsimin tadını tatil için yola dökülenler çıkarsın, biz ‘endüstriyel futbolumuz’un bu yaza ilişkin hamleleri arasında küçük çaplı bir slaloma soyunalım...

Bizim çocukluğumuzda Fenerbahçe’nin unvanlarından biri, “Temmuzun şampiyonu”ydu. Sarı-Lacivertli kulüp her yıl adeta yeniden yapılanır, piyasanın öne çıkmış bütün futbolcularını kadrosuna katar, takıma uyum sağlayanlarla yoluna devam eder, olmadı bir sonraki temmuzda yeni katkılarla yeni sezonu açardı.

Bu görüntüden uzun süredir uzak duran ve özellikle geçen yazı, sadece Diego Ribas transferiyle adeta kendisini nadasa bırakarak geçiren Kanarya, bu yaz takımın neredeyse bütün omurgasını değiştirdi.

Bazı günlerde iki-üç transferi duyurarak spor basınının her gün ayrı bir ismi müjdeleme şansını da elinden alan Sarı-Lacivertliler için yeni sezon gerçekten yeni bir heyecanın ifadesi olacak.

Bir yandan Şampiyonlar Ligi biletini alıp alamama sınavı, öte yandan yeni teknik direktörün eldeki malzemeden nasıl bir bütüne ulaşacağı, önümüzdeki günlerin temel konularından biri olacak.

HENÜZ ‘ÇİLEK’ YOK AMA...

OTURMUŞ kadrosuna yaptığı kimi takviyelerle yeni sezona hazırlanan ‘Son şampiyon’da ise ‘Çilek’lere henüz rastlanmadı.

Galatasaray şimdilik işlevsel hamlelere soyunuyor, lakin olası bir Şampiyonlar Ligi başarısızlığında genel görünüş, bu hamlelerin yetersizliği ekseninde yorumlanacak.

Sistemin ‘Üç İstanbullu’sundan Beşiktaş’ta ise gündem gidenlerin yeri nasıl dolacak olduğu kadar yeni stadın taraftarın hayatına ne zaman dahil edileceği.

Yönetimin verdiği “Eylül gibi” takvimi gerçekleşecek mi, bekleyelim görelim...

Anadolu’ya açılırsak, ‘İstanbul dükalığı’na son verdiği dönemlerde Ahmet Suat Özyazıcı-Özkan Sümer tandemiyle gönüllerde taht kuran Trabzonspor artık bir bir teknik direktör öğütme değirmenine dönüştü.

‘Camianın çocuğu’ Şota Arvaladze neler yapacak, bu da bir başka yeni sezon sorusu olarak önümüzde.

Ligimizin son yerli spektaküler oyuncusuydu belki de Yusuf Şimşek.

Şimdi de teknik direktörlüğünü üstlendiği Antalyaspor, spektaküler transferleriyle gündemde.

Yıldızlarla dolu bir takımın bu sezonki macerası kuşkusuz hem Şimşek hem de futbolseverler açısından yeni bir heyecanın ifadesi; bu cephede de bekleyelim görelim derim.

600 YILLIK BİR KULÜP

VE Bursaspor...

Ertuğrul Sağlam’la aynı suda ikinci kez yıkanmaya hazırlanan Yeşil-Beyazlılar da farklı bir sınavın sahibi olacak yeni sezonda.

Küçük bir ara not: Yeni transferleri Necid kendi adıma çok beğendiğim bir forvetti.

Çek golcünün vatandaşı ve adaşı Tomas Sivok’la birlikle Yeşil-Beyazlı forma altında neler yapacağı izlemek de yeni sezon uğraşlarımızdan olacak.

Başakşehir de oturmuş kadrosuna yapılan yeni montelerle yine yeni sezonun kayda değer ekiplerinden biri olacak.

‘Ligin en köklü takımı’ Osmanlıspor’un ise 600 yıllık bir geleneği nasıl temsil edeceği ve ayakta tutacağı ise bir başka heyecan konusu.

Lig maratonunda zorlu virajlar alınırken ‘Payitaht’ temsilcisi fetihleri mi yoksa Karlofça’ları, Pasarofça’ları mı daha fazla yaşayacak, göreceğiz.

Neyse, henüz ortada transferlerden başka konuşulacak bir şey yok, bizimki de meseleye yüzeyden göz atmanın ötesinde bir anlam içermiyor.

“Bu sularda daha çok yüzeriz” diyerek noktayı koyalım...

X