"Uğur Vardan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Vardan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Vardan

Halimiz nicedir, soran var mı?

Bu coğrafyanın en çok sevdiği oyun, bir haftada genel manzaramızı işaret eden trajik yanlar sundu. Yılbaşında yolları 45 saat kapalı olan ülkenin futbolunda amatöründen profesyoneline yaşanan dramlar Sinop’ta da, İstanbul’da da, İzmir’de de, Eskişehir’de de aynı.

SİSTEMİN alt cephesindeki dramların yankısı bambaşka tabii ki... Örnek mi? Geçen hafta Sinop’ta, Ayancık Belediyespor ile Türkeli Belediyespor arasında oynanan maçın ilk yarısında, kalecisiyle çarpışan Ayancık Belediyesporlu Emrah Kandemir olduğu yere yığılıyor. Çarpıklık da tam bu noktada kendini ele veriyor. Uzun bekleyiş sonrasında gelen ambulans sahaya giriş olmayınca çözüm olarak önce saha kenarındakiler telleri söküp ambulansa geçiş yolu açmaya çalışıyorlar.

BANK YETMEDİ FITIK DA ETTİ

Ama başaramıyorlar, bu kez bir dozer devreye giriyor ve tel örgü yıkılıp açılan delikten ambulansın girmesi sağlanıyor. Sonrasında ilk müdahalesi sahada yapılan Kandemir, ambulans ile kaldırıldığı Türkeli Devlet Hastanesi ve Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nin ardından Samsun’a sevk ediliyor. Ve ne yazık ki Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakımda hayatını kaybediyor. Ve geride acılı bir eş, beş ve iki yaşlarında iki minik yavru ve çarpık bir spor mantığının ve mimarinin izlerini bırakıyor.
Benzer şekilde yine geçen hafta İstanbul Süper Amatör Ligi’nde oynanan Albayrakspor-Vefa maçında Albayraksporlu Lütfü Balcı sakatlanıyor ve sedye olmadığı gerekçesiyle ambulansa kadar bir bankın üzerinde taşınıyor. Sonradan Futbol Federasyonu konuya ilişkin internet sitesinden Albayrakspor’un açıklamasını yayımlıyor: “Olaya sağlıkçımızın müdahalesi ve ambulansa haber verilmesi ile birlikte saha görevlisine sedyeyi getirmeleri konusunda talimat verilmiştir.

YA PROFESYONELLER?

Saha görevlisi sedyeyi getirene kadar müsabakayı izleyen 3-5 taraftar oturdukları bankı sahaya getirip acı içinde bulunan futbolcumuzu bankla dışarıya çıkarmışlardır.” Bu olaydaki ilginçlikler bitmiyor; ev sahibi ekibin masörü Salih Güntürk, bankla taşınma işlemine yardım ederken olay esnasında fıtığı patlıyor ve daha sonra ameliyat oluyor.
Bütün buraya kadar aktardıklarım için fazla söze hacet yok. Peki ya ‘Profesyoneller arenası’nda durum nasıl? Federasyonun saçma sapan bir statüyle oynattığı Ziraat Türkiye Kupası’nda mesela iki büyüğün maçları, Beşiktaş ve G.Saray’ın ‘Derbi’ randevuları gerekçesiyle iptal ediliyor ama diğer takımlara ise böyle bir hak tanınmıyor, F.Bahçe İzmir deplasmanına gidiyor, malum hava şartları nedeniyle maçını oynayamıyor.

YILBAŞI GELMİŞ NEYİME!

Keza Eskişehir’de de aynı durum yaşanıyor. Oynayan takımlara gelince, mesela Sarıyer, deplasmanda Ç. Rize’yle karşılaşıyor. İstanbul ekibi maç sonrası şehrine dönüyor ve ancak yılbaşı gecesi saat 03.00’te çoluk çocuklarına, sevdiklerine kavuşuyorlar. Bunlar organizasyona ilişkin hamlelerin yansımaları. Bilecik Edebali Stadı’ndaki Şeref Tribünü’nün çatısının kar yüküyle çökmesi, ‘Koca bir inşaat ve şantiye
ülkesi’ olan Türkiye için ayrı bir rezalet.HAYAT FUTBOLA BENZER

GENEL resme odaklanalım diyoruz ama olmuyor. İzmir-Balıkesir yolu kar nedeniyle 45 saat ulaşıma kapanıyor ve vatandaşlar yılbaşınıda mahsur. Yani “Hayat fena halde futbola benziyor.” İşte en çok sevdiğimiz oyunun trajik yanlarından genel manzaraya uzanan birkaç kesit...


X