"Uğur Vardan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Vardan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Vardan

Ellerinizi ‘el kamerası’ndan çekiniz artık

Bir lisede sahnelenen oyunda (ki Arthur Miller’ın ‘Cadı Kazanı’nı andırıyor) kaza sonucu oyunculardan biri hayatını kaybeder. Trajediden 20 yıl sonra aynı lisede bu kez dönemin öğrencileri, oyunu tekrar sahneye koymayı planlarlar. Okulun futbol takımının şımarık kaptanı Ryan, yakın arkadaşı Reese’in üstlendiği rolde başarılı olamayacağını düşünerek bir çözüm bulur: Reese’in yanı sıra kız arkadaşı Cassidy’yle birlikte ‘premier’den bir gün önce okula gizlice girerek seti dağıtmak... Lakin eylem sırasında geçmişin kimi hesapları önlerine atılacaktır.

Chris Lofing-Travis Cluff ikilisinin yönettiği haftanın yabancı gerilimi ‘Darağacı’ (‘The Gallows’), ‘Blair Cadısı’nın açtığı yoldan hâlâ yürümeye çalışan yapımların yeni bir örneği olmuş. Film bize, el kamerasıyla (bazı yerlerde de cep telefonu) çekilmiş, sözde ‘buluntu’ görüntüler eşliğinde yukarıda özetlediğimiz öyküsünü (elbette yorarak) izlettirmeye çalışıyor. Öykü de aslında bir nevi “20 yıl önce neler yapıldığını biliyorum” tadında. Doğrusunu söylemek gerekirse bir-iki cezbedici yanı var ama genel olarak sıradan, gizemi rahatça çözülen, karakterleri itibariyle de zorlama bir proje.

DARAĞACI (Beş üzerinden iki yıldız)
Yönetmen: Chris Lofing, Travis Cluff
Oyuncular: Ryan Shoos, Reese Mishler, Cassidy Gifford, Pfeifer Brown / ABD yapımı

X