"Uğur Vardan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Vardan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Vardan

Aklın oyunları

Uzayda yer kapma mücadelesi, olimpiyatlardaki rekabet, CIA-KGB çekişmesi vs... ‘Soğuk Savaş Dönemi’nin onca cephesinden biri de satrançttı. “Biz daha zekiyiz” havasındaki Sovyetler kanadı, arka arkaya çıkardığı ‘Dünya şampiyonları’yla bu iddiasını adeta ete kemiğe büründürüyordu. Bobby Fischer işte bu açıdan çok önemli bir figürdü. ABD cephesinin satrançta Sovyet hükümranlığına son verebilecek yegâne isimdi. Lakin Fischer, giderek mental problemlerle daha fazla boğuşuyor, paranoid kişiliğinin yarattığı sorunlar böylesi gerilimli bir rekabet alanında uluslararası krizlere yol açıyordu.

Aklın oyunları

Bu haftanın kayda değer yapımlarından ‘Şah Mat’ (‘Pawn Sacrifice’), asıl olarak Fischer’ın Boris Spassky’yle 1972’de ‘Dünya Satranç Şampiyonası Finali’nde oynadığı seri maçlara odaklanırken öyküsü boyunca da Amerikalı yeteneğin hayatındaki dönemeçlere uğruyor.

Aklın oyunları

ŞAH MAT
Yönetmen: Edward Zwick
Oyuncular: Tobey Maguire, Liev Schreiber, Peter Sarsgaard, Lily Rabe, Evelyne Brochu ABD yapımı

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI