"Uğur Ergan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Ergan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Ergan

Sanat gezileri

Bu yıl da elbette ressamlarımızın çalışmalarını, sergilerini duyuracağız. Ancak hep aynı kalıp içinde kalmayı pek düşünmüyorum.

Sanat içerikli geziler, herhangi bir yere yapılan seyahatte tesadüf eseri de olsa karşılaşılan bir sanatsal etkinlikten bahsetme, kimi zaman da sanata düşkün dostlara bu köşeyi açma, şu an için aklıma gelen bazı yenilikler.
Yeri gelmişken bir şeyi de belirtmek istiyorum. “O sergiyi yazdın, bunu yazmadın... Falanca ressamdan bahsettin, filancadan bahsetmedin. Amacın ne?” gibi iyi niyetli olmayan söylemlere, kulaklarımız geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da kapalı olacak, muhatap almayacağız. Elimizden geldiğince her bir resim sergisini ya ana yazıda, ya da “Kentte ne var?” bölümünde duyuracağız.
Sevgili hocamız Yalçın Gökçebağ, Göcek’de Bedri Rahmi Koyu’ndan sürekli bahsederdi. Aslında ismi Taşkaya Koyu imiş. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir kayanın üzerine çizdiği balık resminin ardından “Bedri Rahmi Koyu” olarak anılmaya başlanan yeri bu yıl yaz başında gördüm. Yat turizmi yapan dostum Kaan Akdoğan’ın daveti üzerine kıymetli arkadaşım Uğur Şevkat’la birlikte gittiğimiz Gökova’da Nuh Kaptan rotayı “Bedri Rahmi Koyu” olarak söyleyince, bayağı heyecanlandık. Bedri Rahmi’nin üzerine balık çizdiği kayanın karşısında demirleyip, Gökova’nın turkuvaz sularında serinlemenin keyfini çıkardık.
Koleksiyoner işadamı Ayhan Bozkurt’un da Yalçın Gökçebağ’a Bodrum-Mazı’da bir kaya üzerine resim yaptırma projesi vardı. Bozkurt’a “Bu proje ne oldu?” diye sorduğumda, yanıtı “Bu projem halen geçerli. Zaman darlığı nedeniyle bir türlü gerçekleştiremedik. Yalçın hocanın da zamanı olduğunda önümüzdeki yaz bu hayalimizi gerçekleştirmek istiyoruz” oldu. Bu proje gerçekleşirse sanırım Bodrum’un da bir “Gökçebağ koyu” diye anılacak uğrak bir yeri olabilir.

ESKİŞEHİR TURU

Ankara’nın burnunun dibinde olsa da, uzun zamandan beri Eskişehir’e gidememiştim. En son gittiğimde kenti batılı bir havaya sokan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen kendi adını verdiği Balmumu Heykel Müzesi için çalışmalara yeni başlamıştı. Atatürk heykelleri için yaptığı çalışmalardan birkaçını göstermişti. Kurban Bayramı tatilini fırsat bilerek Yüksek Hızlı Tren’le Eskişehir’e gittim. Eskişehir’in tarihi Odunpazarı semtini, temizlendikten sonra kente Amsterdam havası vermiş Porsuk Çayı’nı gezdikten sonra Balmumu Heykel Müzesi’ni ziyaret ettim. Türkiye ve dünyanın geçmiş ve yakın tarihinden birçok ünlü ismin birebir heykellerini yakından görmek oldukça keyif vericiydi. Özellikle “Atatürk ve manevi kızı Ülkü”yü birlikte gösteren kompozisyona bayıldım. Eskişehir’in Kentpark ve Sazova Bilim, Kültür ve Sanat parklarını görmeyi ise bir sonraki geziye bıraktım.

SATRANÇ MÜZESİ


Kendi yaşadığımız kente geri dönersek. Sanırım Ankara’nın bu haftaki en önemli etkinliklerinden birisi Gökyay Vakfı’nın açacağı “Satranç Müzesi” olacak. Akın Gökyay’ın 1975 yılından itibaren topladığı Guiness Rekorlar Kitabı’na “Dünyanın en büyük satranç koleksiyonu” olarak giren satranç takımlarının yer aldığı müzenin açılışı bugün saat 18.00’de yapılacak. Müze, “Hamam Arkası, Sakarya Mahallesi, Basamaklı Sokak No: 3-Altındağ” adresinde.

KENTTE NE VAR?

Ankara’da geçen cumartesi günü Barış Mitingi’ne yönelik hain saldırı sonrası hafta sonundaki bir çok etkinlik iptal edildi ya da ertelendi. Harun Antakyalı’nın Haşmer İnşaat’ın şantiyesinde yapacağı ilginç etkinlik de hafta içine ertelenenler arasında. “Yüzde 100 Harun Antakyalı” sergisi bugünden itibaren Tepe Prime’daki “m1886”da görülebilecek. Diğer bazı etkinlikler ise şöyle:
Mehtap Baydu-31 Ekim’e kadar (Galeri Nev/GOP), Lütfü Günay-16 Ekim’de açılacak (Armoni Sanat/Yıldızevler), Orhan Umut/Azat Yeman- 28 Ekim’e kadar (Galeri Soyut/Yıldızevler), Ustalardan karma sergi-29 Ekim’e kadar (Galeri Fırça/Hilal Mah.), Ali Herischi-15 Ekim’de açılacak (Nurol Sanat/Güvenevler), Sait Günel-6 Kasım’a kadar (Kentsanat/Yıldız), Mustafa Köseoğlu-14 Ekim’de açılacak (Sevgi Sanat/Çankaya), Yeşer Dördüncü-16 Ekim’de açılacak (Stillife/Yıldızevler), Genç Karma II-29 Ekim’e kadar (Platform A/Taurus AVM), Ustalardan karma-31 Ekim’e kadar (Valör Sanat/Yıldızevler).

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI