"Uğur Ergan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Ergan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Ergan

Keskinok'tan 'Diriliş'

Cumhuriyet’le yaşıt. Hatta 1923’ün ocak ayında doğduğu için ondan 10 ay daha büyük.

1930 ilkbaharında, devlet demiryollarının eczanelerinde çalışan babası Hüseyin Bedri Bey’in atandığı Karapınar İstasyonu’nda çocukluğunun en mutlu günlerini yaşayan Kayıhan Keskinok’un, Adana seyahati sırasında gördüğü büyük önder Atatürk’ü anlatmasını kendi ağzından dinlemek ayrı bir tattır.
Keskinok için önemli tatlardan birisi de, bu yaşına rağmen elinden düşürmediği, rengine tutkun olduğu kırmızı şarabı ve şarabını yudumlarken, “Kemalist ve materyalist” olduğunu vurgulamasıdır. Türk resminin bu önemli ismi kendisi için yaptığı tanımlamayla aslında siyasi kişiliğini net bir şekilde ortaya koymaktan zevk alır.
Cinsiyet ayrımına girmeden kadını ve erkeği en zarif haliyle resmeden Keskinok, figürleriyle özellikle kadınları kendisine hayran bıraksa da, kompozisyonlarında dünya görüşünü tuvale yansıtmaktan geri kalmaz. Büyük önem verdiği ve “Teşebbüs etseler de asla yıkamayacaklar” dediği Cumhuriyet için insanların mücadelesini, insanoğlunun özgürlük haykırışını işlemeye devam eder. Baş kaldırışı estetik olgularla buluşturup, izleyiciye sunar.
Yazıyı okuduğunuz bugün Keskinok’un sergisi, Semra Sancak yönetimindeki Galeri Fırça’da (Hilal Mahallesi) açılacak. Kayıhan hocanın “Diriliş” adını taşıyan sergisi 19 Şubat’a kadar sürecek. Bana göre yılmaz Cumhuriyet savunucuları, Atatürkçüler, emekçiler, Gezi gençliği, aklınıza sosyal dinamikler açısından kimler gelirse, onların kendilerini bulabileceği bir sergi “Diriliş”. Kayıhan hoca, “Diriliş’in neyin simgesi” olduğunu şöyle açıklamış sergi davetiyesinde:
“Dünyada eşi benzeri bulunmayan büyük gençlik hareketinin, sonu ölümlerle ve sakatlıklarla dolu acı anıları, Cumhuriyetimizin önüne çekilen barikatların yıkılışı ‘Diriliş Sergisi’nin simgesi oldular. Ülkemizin ıssız bir köşesindeki çobanın, ürettikleri ellerinde kalan köylümüzün, yerin yüzlerce metre altında aydınlığı üreten madencilerimizin, doğal kaynakları ve haklarını korumak için günlerce yol tepen emekçilerimizin daha özgür, daha eşit bir yaşam özlemlerini ve bilinçlenmesini simgelemektedir ‘Diriliş’. Diriliş ‘retrospektif’ bir sergi değildir. Bu sergiye içerik olarak dramatik kişilik taşımayan resimler konulmamıştır. Nazım Hikmet’in Kuvai Milliye Destanı ile ilgili resimlerle, Köroğlu Destanı’nı günümüze taşıyan resim Diriliş sergisinin baş yapıtlarıdır.”

ANKARA MERKEZLİ ONLINE MÜZAYEDE

Aklınıza gelen her sektörde online bağlanmadan iş yapmak artık neredeyse imkansız hale geldi. Örneğin, “e-devlet” her alanda yapmak istediklerinizin önemli bir kesimini masa başında gerçekleştirmenizi sağlıyor. Bizim gazete bürosunda özellikle kadın çalışanlarımız, başta giysi olmak üzere bir çok ihtiyaçlarını internet üzerinden temin ediyorlar. Eskilerin tabiriyle “Mezat” yani müzayede de artık internet üzerinden yapılabiliyor. Birçok ülkede sadece sanat eserleri değil, her türlü ürünü açık artırma usulü satışa sunan şirketler mevcut. Artık Ankara çıkışlı resim, antika ve diğer sanatsal ürünlerin açık artırma usulü satılacağı bir “online-müzayede” var. Turan Akyürek yönetimindeki “online-müzayede”ye katılmak için “www.cankayasanat.com” adresine girip üye olmanız yeterli olacak. Dün başlayan ve 1 Şubat’a kadar devam edecek müzayedede, Fikret Mualla, Nuri Abaç, Adnan Turani, Mustafa Ayaz, Ümmet Karaca ve daha birçok ünlü sanatçının eserleri satışa sunulacak. Akyürek, “Online müzayedenin periyodik olarak devam edeceğini ve her yeni müzayedenin üyeler elektronik posta yoluyla bildirileceğini” söyledi.

İLK SERGİ HEYECANI

Gazi Üniversitesi Resim-İş Bölümü mezunu Mehmet Gülbulak’ın, ilk kişisel sergisi yarın Transparan Sanat Galerisi’nde (Birlik Mah.) açılacak. Daha önce bir çok karma sergide eserleri yer alan Gülbulak’ın, “Atlıkarınca’da ölüm” adını verdiği sergisi 4 Şubat’a kadar sürecek. Kentteki diğer bazı sergiler de şunlar:
Oya Kınıklı-30 Ocak’ta açılacak (Medya Sanat/Çankaya), Mazhar Aykut-Yarın açılacak (Gözde Sanat/A.Ayrancı), Necati Seydi Ferahoğlu-30 Ocak’ta açılacak (Stillife-Yıldızevler), Ekrem Kutlu-6 Şubat’ta açılacak (Galeri Akdeniz/Yıldızevler), Emre Tekin-10 Şubat’ta açılacak (Jan Sanat/Yıldız), Karma Sergi-31 Ocak’ta açılacak (Platform A/Taurus AVM).

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI