"Uğur Ergan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Ergan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Ergan

Kadın ve ritim

Ankaralı genç kadın ressamlardan Mira Koldaş, “Kadın ve ritim” adını verdiği sergiyle üç yıl aradan sonra yine Valör Sanat’ta (Yıldız) resim severlerin karşısına çıkıyor. Koldaş’ın bu sergisinde de keman, piyano, çello çalan, ağırlıklı flamenko dansı yapan kadınları görüyoruz.

Kadın ve ritim

Büyük boyutlu eserlerin yanısıra küçük ebatlı tuvallere yapılmış kadın portreleri de Koldaş’ın çalışmaları arasında yer alıyor. Koldaş, geçen yıl aralık ayında kaybettiğimiz Adnan Turani’nin atölyesinde 6 yıl boyunca çalışmış bir sanatçı. Bu nedenle eserlerinde kimi zaman Turani etkilenmesini yakalayabiliyorsunuz. Sanatçı bu bağlamda “usta-çırak” arasındaki bağın önemine vurgu yapıyor.
Sergide yer alacak eserleri yakından izlediğimde geçmiş yıllara göre sanatçının daha renkçi bir yaklaşımı tercih ettiğini söylemem mümkün. Koldaş, renkçiliğe neden ağırlık verdiğini anlatırken “İzleyici renklerin büyülü dünyasında kendini kaybetsin istiyorum” diyor. “Neden kadın, neden dans?” sorularına ise geçmiş yıllardan farklı bir yanıt vermiyor: “Kadının yazılı ve görsel sanatta karşılığı estetik ve güzelliktir. Dünyayı da güzellikler kurtaracak.”
Büyük boyutlu eserlerde çoğunlukla kadın figürü ön plana çıkarken, arka planda bir orkestra veya izleyicilerin serpiştirildiğini ayırt edebilirsiniz. Soyut figüratif çalışmayı seven sanatçının eserlerinde kübizmin, izlenimciliğin ve dışa vurumculuğun da etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Uzun zamandan beri Çankaya’daki atölyesinde çalışmalarını yürüten Koldaş, herhangi bir galeride sergi açmadığında eserlerini kendi atölyesinde galeri haline dönüştürdüğü bir bölümde sergiliyor. Sanatçı “Butik Atölye” diye tanımladığı bu anlayışın batı dünyasında yaygın olduğunu söylüyor. Koldaş’ın sergisi 22 Mart çarşamba günü açılacak ve 8 Nisan’a kadar devam edecek.

ÇAKMA MELEKLER

Bir başka kadın sanatçının sergisi için Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi’ne uzanıyoruz. Burada eserleri sergilenen kadın sanatçımız Berna Türemen. Sanatçının “Çakma Melekler” adını verdiği sergide, Türemen’in melekleri, cazibeli, uzaklardan çağırmasını bilip yüz ve ruhumuzda geniş bir gülümseme yaratıyorlar. Beden ölçülerinin, renklerin, pırıltıların cömertçe saçıldığı figürlerin ortak paydası hınzırlık, muziplik ve mizah. Tombul kedi-melekler popüler kültürün ve zamanın ruhunun modellerine nazire yapar gibi tuvallerden gönüllerimize uzanan podyumlarda yürüyorlar. Sanatçı, amacına uyduğunu düşündüğü her tür süs malzemesini (rengarenk danteller, minicik şapkalar, tüyler, papyonlar, vs.) hiç endişeye kapılmadan kullanmış. Sergi adeta fantastik bir karnavalın metaforu gibi. Her resimde sürpriz, görsel tuzaklar, kahkaha ve ironiyi sezebilirsiniz. Sergiyi görmeniz için ise fazla zamanınız yok. Türemen’in sergisi yarın sona eriyor.

Kadın ve ritim

İSMET BİRSEL’İ KAYBETTİK

Yıllardır dış politikayla ilgilenmeme rağmen emekli büyükelçi, ressam İsmet Birsel’in 10 Mart’ta vefat ettiğini zamanında bu köşede duyuramadığım için üzgünüm. Benim dalgınlığımdan kaynaklandı. Ünlü yazarımız merhum Salah Birsel’in kuzeni olan, Atatürk aşığı, Türkiye’yi pek çok ülkede büyükelçi sıfatıyla gururla temsil etmiş İsmet Birsel’in vefatı çağdaş Türk resmi için büyük bir kayıp. Birsel, konularını çok iyi bildiği diplomasi hayatından, kokteyl partilerinden, konserlerden, kalabalık lokanta ve kahve hayatından seçer, kimi zaman sevecen, kimi zaman da eleştirisel bir bakış açısıyla tuvale yansıtırdı. 11 Mart’ta memleketi İzmir Karşıyaka’da toprağa verilen Birsel’e Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve sanat dünyasına başsağlığı diliyorum.

KENTTE NE VAR?

Muharrem Pire-22 Mart’ta açılacak (Sevgi Sanat/Çankaya), Ali Candaş-24 Mart’ta açılacak (Fırça Sanat/Hilal Mah.), Sertap Yeğin-Hakan Eraslan-Peruze Hamurcu-24 Mart’ta açılacak (Galeri Soyut/Yıldız), Süreyya Atalay-7 Nisan’a kadar (Atlas Sanat/Cinnah Cad.), Ekrem Kahraman-27 Mart’a kadar (Stillife/Yıldız), Cebrail Ötgün-1 Nisan’a kadar (Galeri Akdeniz/Yıldız), Güneş Terkol-26 Mart’a kadar (Galeri Nev/GOP), Ferhunde Ören-17 Nisan’a kadar (Kent Sanat/Yıldız), Kürşad Yılmaz-2 Nisan’a kadar (Kursart/Dikmen), Hüseyin Macar-5 Nisan’a kadar (Rosetta Art/Çankaya), Can Göknil-31 Mart’a kadar (Nurol Sanat/Güvenevler), Nevruz Erken-28 Mart’a kadar (Dünyagöz Hastanesi/Kavaklıdere), Tuncay Birand-29 Mart’a kadar (Medya Sanat/Çankaya), Mümtaz Bolmen- 31 Mart’a kadar (İsmail Altınok Sanat Merkezi/Kolej), Aynur Ocak Gündoğan-31 Mart’a kadar (Alev Sanat/Yenimahalle), Tamer Derican-28 Mart’a kadar (AG Sanat Evi/Alacaatlı), Hakan Tiryaki-Meltem Baççıoğlu-Bugün açılacak (BiTabu Sanat/Yıldız), Yusuf Baytekin Balcı-31 Mart’a kadar (Detay Sanat/Kocatepe), Sevgi Doğuizi- 22 Mart’ta açılacak (Galeri Kara/Kızılay), Pasaport Art-Yarın açılacak (Armoni Sanat/Yıldız).

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI