"Uğur Ergan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Ergan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Ergan

Haydi fuara

Mart ayı, Ankaralı sanatseverler için fuar zamanı demek. Atis Fuarcılık’ın 2015’ten bu yana düzenlediği “ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı”nın bu yıl beşincisi 14-17 Mart tarihleri arasında daha önceki yıllarda olduğu gibi yine ATO Congresium’da yapılacak.

Atis Fuarcılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygün’le bu yılki fuarla ilgili ayrıntılı şekilde sohbet ettik. Aygün, bu yıl fuarın temasının “Kadın” olduğunu vurguladı. Son yıllarda Türkiye’de kadına yönelik şiddetin artması “Kadın” temasının seçilmesinde önemli rol oynamış. Aygün sohbetimizde, “Fuar boyunca kadınların tarih öncesi dönemlerden günümüze, toplumdaki, sanattaki yeri işlenecek. Sanatta kadın faktörüne ilişkin bir öykü sunulacak. Bu öykü toplumlarda yaşanan değişim süreçlerinde kadının mevcut konumunu ve değişimlerden sonra ortaya çıkan durumuna dair bilgiler içerecek. Kadına yönelik katlanarak devam eden erkek şiddetinin görünür kılınacağı fuarda kadınların topluma ve sanata hangi engellere rağmen tutunduğu sergilenecek. Erkek egemen dünyada kadın sanatçıların ve kadınların varoluş mücadelesi anlatılacak. Kadınların sadece bir sanat figürü değil sanat eserleri de ortaya koydukları vurgulanacak” dedi.
Aygün’ün verdiği bilgiye göre fuar, 14 ülkeden galerileri, 41 ülkeden 750 sanatçı ve 3 bin 500’ü aşkın sanat eserini sanatseverlerle buluşturacak. Fuarda yerli ve yabancı birçok sanatçının resimden heykele, seramikten fotoğrafa, enstalasyon ve kavramsal sanat eseri sergilenecek. Güney Kore, İsviçre, İsveç, Yunanistan, Ukrayna, Kırgızistan, Bulgaristan, Rusya, Kazakistan, İran, İzlanda, Bulgaristan, Çin, Ermenistan , Estonya, Özbekistan, Kanada, Almanya ve Gürcistan’dan galeriler, sanatçılar ve koleksiyonerler de Ankara’da olacak. Aygün, “ArtAnkara, çağdaş sanatın yenilikçi yüzünü keşfetmek, Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden sanatçının eserlerinin sergilenebilmesini sağlamanın yanısıra sanat bileşenlerini biraraya getirerek başkentte bahar aylarında sanat rüzgarı estiriyor. ArtAnkara’nın düzenlenmeye başladığı 2015’den bu yana başta Ankara olmak üzere Türkiye genelinde sanat piyasalarına bir devinim kazandırdığı, sanatseverleri ve koleksiyonerleri buluşturduğu da bir gerçek” görüşünde. Fuar sırasında geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Sanata Katkı Kurum Ödülü”, “Kurum Onur Ödülü” ve “Sanatçı Onur Ödülleri” sahiplerini bulacak.

Haydi fuaraPEKMEZCİ ÇİFTİNİN SANATTA 50. YILI

ŞÜKRAN-Hasan Pekmezci çiftinin sanatta 50. yılı geride bırakmaları nedeniyle Çankaya Belediyesi’nin Yıldız’daki Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde açılan “Doğanın ve ve hayatın içinden resimler” adlı retrospektif sergi gerçekten görülmeye değer. Pekmezci çiftine bu imkanı tandıkları için Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i ve Kültür İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya’yı kutlarım. Şükran ve Hasan hocalar, Ankara’da tüm sanatseverlerin yakından tanıdığı ve sevdiği iki ünlü ressamımız. Instagram hesabımda duyurduğum gibi her iki ressamın da özellikle eski dönem resimlerine bayıldım. Çankaya Belediyesi sergiyle ilgili çok güzel bir kitap hazırlamış. Eğer tükenmemişse sergiyi gezerken bu kitabı da edinmeye çalışın. Hasan Pekmezci’nin kaleme aldığı, hem kitapta, hem de sergi girişinde yer alan “Pekmezci’lerin yaşam andı” başlıklı yazıyı hüzünlenerek okuyacaksınız. Ve köy enstitülerinin ortadan kaldırılmasıyla bu ülkeye nasıl bir zarar verildiğini bir kez daha anlayacaksınız. 28 Mart’a kadar sürecek olan bu sergiyi gidin ve görün. Elinize, yüreğinize sağlık Pekmezci çifti.

KENTTE NE VAR?

Fahriye Çıtaklı-Aşkın Ayrancıoğlu-15 Mart’ta açılacak (ÇSM/Çankaya), Hüda Sayın Yücel-29 Mart’a kadar (Detay Sanat/Kocatepe), Lütfü Günay-Hatice Kumbaracı Gürses-Sezai Kara-22 Mart’a kadar (Emin Antik/Kale), Devrim Erbil (baskı)-31 Mart’a kadar (Sepa Sanat/Yıldız), 5 Seçki-15 Mart’ta açılacak (Portart Galeri/Portakal Çiçeği Rezidans), Turan Üstünel-2 Nisan’a kadar (Bilkent Üniversitesi Kütüphane Sanat Galerisi), Ayşe Seda Meral-23 Mart’a kadar (Galeri Akdeniz/Yıldız), Nuri Abaç-30 Mart’a kadar (Grup Sanat/Yıldız), Hasan Çağlayan-Peruze Hamurcu-Bengisu Süğür-Suphi Ertuğrul-27 Mart’a kadar (Galeri Soyut/Yıldız), Oya Kınıklı-23 Mart’a kadar (Yavuz Bozkurt Art/Or-An), Ustalardan karma-30 Mart’a kadar (Nurol Sanat/Güvenevler), İ.Demirel koleksiyonu-22 Mart’a kadar (Galeri Sanat Yapım/Şenyuva).

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI