"Uğur Ergan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Ergan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Ergan

Hande Fırat'ın mistik renkleri

Demirören Medya Center’da aynı katta olan odalarımızda günlük işlerin dışında, resime olan sevgisini ve yeteneğini bildiğim için, biraz da kafa dağıtmak için sanat konuşuruz.

Hande Fıratın mistik renkleri

Ben gittiğim sergilerden kataloglar getirir, kendisine veririm. Beğendiği resimler karşısında, “Ay harika...Nasıl yapmış bunu” diye tepkisini gösterince, “Çalış sen de yaparsın” diyerek kendisini teşvik ederim. Türkiye’nin bu kadar yoğun gündemine rağmen, fırsat bulup ısrarla resim çalışmalarını bir kenara bırakmadı. Aksine zaman yaratıp, şövalenin başına oturdu. Eserler ortaya çıktıkça da, sergi açma fikri iyice olgunlaştı ve o gün geldi çattı.

Evet, çalışma arkadaşım, Hürriyet’in Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın “Renklerdir patlayan” ismini verdiği, mistik havanın hakim olduğu sergisi yarın saat 19.00’da Cer Modern’de açılıyor. Hande Fırat, baskın renklerle tuvale aktardığı karmaşık ve güçlü duygularını dışavurumcu bir tarzla sunuyor. Elbette Hande’nin sergi açacağını çok önceden biliyordum. Ama sergi yeri konusunda hassasiyetimiz vardı. Eşi Murat Özvardar’dan gelen “Cer Modern” önerisi endişeleri ortadan kaldırdı. Artık söz Hande’de. İşte onun kaleminden, renklerin neden patladığını anlatan manifestosu:
“Caddenin ortasında yakılan lastikler,
İp atlarken, silah sesleri.
Şenlikte inek;
Kampüste taş sopa, polis.
Kazalara koşmak, ölülerle konuşmak.
Ölüm oruçları,
Özgürlük açlığı.
Uzun saçlı asalı sallanan adamlar,
Sincan’da hindinin yılbaşı hikayesi.
Yıkıntının altından gelen “kurtarın beni” çığlıkları,
Selde kaybediş, kaybediliş,
Günler sonra saatlerce ağlamak.
Çadırda muhabirlik,
Kendini yakan adam,
Artık yazamayan kasa.
Savaş riski,
Huzursuz topraklar,
Patlayan bombalar.
Çıkış, iniş, açılım, hendek, kapanış,
Terör korkusu.
Körlük,
Görmek.
Darbe
Korkmak
Ölümlere ağlamak,
Norveç’e gülmek.
Bağırmak,
Sese tahammülsüzlük.
Hep son dakika
Gri şehrin ağır sorunları.
Ders kitaplarında yazan mı,
Hayat kitabında yaşanan mı?
Panik!
Kalmak mı, gitmek mi?
Atak!
Hayatı sevdiklerini kaybetme korkusu
Bazen yazma isteği
Bazen yazamamak
Ve Patlama
Ve Renkler
Ve Koku
Renklerle iyileşmek;
Huzursuz topraklara pembe
Gri şehre mavi
Ruha mor
Her yana sarı
Ve Panik
Ve Atak
Ve Renklerdir Patlayan...”

KENTTE NE VAR?

Ayhan Türker-20 Nisan’a kadar (Armoni Sanat/Yıldız), Zeki Çetinkaya-22 Nisan’a kadar (Fırça Sanat/Hilal Mahallesi), İbrahim-Bodil Örs-18 Nisan’a kadar (BoHoArt/Kale), Toygun Orbay-20 Nisan’a kadar (Nurol Sanat/Güvenevler), Ayhan Türker-20 Nisan’a kadar (Armoni Sanat/Yıldız), Emin Güler-30 Nisan’a kadar (Valör Sanat/Yıldız), Tunç Tanışık-20 Nisan’a kadar (Sevgi Sanat/Hilal Mahallesi), Gültekin Serbest-Funda Açıkgöz-13 Nisan’da açılacak (Emin Antik/Kale), Ankara Antikacılık (Doğukent Bulvarı) müzayede-14 Nisan.

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI