"Uğur Ergan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Ergan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Ergan

Funda İyce Tuncel'in kuşları ve kadınları

Funda İyce Tuncel’in “Suretler ve öyküler” adını verdiği sergisinde de ana tema, daha öncekilerde olduğu gibi kadın ve kuş.

Funda İyce Tuncelin kuşları ve kadınları

Peker Sanat’ta 21 Nisan’a kadar sürecek olan sergide, kullanılan renkler, lekeler ve hüzünlü kadın figürleri sizi geçmişe alıp götürüyor. Bazı resimlere bakarken, sanki eski fotoğraf albümlerini karıştırır gibi bir hisse kapılabilir, nostalji yaşayabilirsiniz.
İyce Tuncel, “Her ikisi de doğurgan ve üretken yaşamı” temsil ettiği için kadın ve kuş figürlerini tercih eden bir sanatçı. İyce Tuncel, renkçiliğiyle izleyicinin hem renk seline kapılmasını sağlıyor, hem de kendi içinde kopan fırtınaları açığa çıkarıyor. Renkleri bir ahenk içinde kaynaştıran sanatçı, birarada topladığı figürleriyle coşkulu bir kitle oluşturuyor. Öyle bir kitleki bu, kadın olmanın zor olduğu ülkemizde erkek egemen topluma karşı adeta bayrak açıyor.
Tanıtım kitabında ifade edildiği gibi, evet kadın vardır İyce Tuncel’in eserlerinin merkezinde. Kendine daha bir güven duyan, olgun bir hissedişle bakışlarını, hayatı anlamlı kılacak derinlikte izleyicinin gözüne dikebilen kadınlar. Yarı oturmuş, uzanmış, yatmış, bekleyen düşünen. Aynı zamanda tutsak edilebilir bir kuş, beyaz güvercindir bu kadınlar. Özgürlüklerine sonsuzcasına bağlı olan, güldür, çiçektir, mavidir, dalgalı deniz gibi gökyüzüdür. Ve İyce Tuncel’in resimlerinde gerektiğinde ön plana çıkan gözlüklü baykuşlar gibi bir bilgedir kadın.
İyce Tuncel’in sanatsal gerçekliğini ise serginin tanıtım yazısını kaleme almış Ümit Gezgin, şöyle ortaya koyuyor:
“Boya sürme eylemi, resim yapma coşkusu ve tutkusu. Her şeyi bu eyleme indirgemiş veya çıkarmış, romantik bir aşk insanı, kadınıdır aynı zamanda İyce Tuncel. Tuhaf ve gizemli bir ilişki geliştirmiştir bütün hayata sırtını dönebilecek düzeye çıkararak resimsel eylemi. Resimsel eylem, resim yapabilme kabiliyeti ve yetkinliğinin sürmesi durumudur onun için. Onun için de sürekli olarak gerçek karşısında tedirgindir. Ama bu gerçek algılanılan yalın gerçekliğin yanında, hatta ondan da öte; resim yapma gerçekliğidir. Ondan kaynaklanan tedirginlik, resim yapamama üzerine kuruludur içinde. Çünkü resim yapmadan yaşayamayacağını hissetmektedir sanatçı. Sait Faik gibi ‘üretmesem öleceğim’i hissetmektedir içinin derin katmanlarında. Bu da onu aslında sürekli bir yaratı ayıklığında tutmakta ve 24 saat sanatı düşünüp, onunla soluk alıp vermesini doğurmaktadır.”
İyce Tuncel, daha önceki söyleşilerinde dile getirdiği gibi, tuvalin başına geçtiğinde bambaşka birisi oluveriyor, gerçeklerle, düşler onun çalışmalarında hoş bir şekilde bir araya geliyor. “Toplumsal yaralara değinmek gerekiyor. Benim için kalıplar, akımlar önemli değil, o anda ne hissetiğim önemli ve duygularımın, sezilerimin, peşinden yaşanmışlıkları da yanıma alarak bir yolculuğa çıkıyorum. Sanat yolculuğunda yürekli, inançlı ve cesur olmak gerektiğini düşünüyorum” diyor. İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı şu tespitler, sanırım İyce Tuncel’in resimlerin daha iyi anlamamamıza yardımcı olacak nitelikte:
“İnsancıl bir dünya arayışının düşsel köpükleriyle yüklü resimleri. Bir çiçek saatinin içinden geçiyor onun resimlerindeki zaman. Ve kuşların, kadınların diliyle konuşuyor herşey. Belleğindeki mahzende; çiçeklerin, kuşların ve kadınların düşleri saklı. İnce hüzünleri, küçük sevinçleri ve ille de renklerin gizemli ışığını döküyor tuvallerine...”

TERÖRE KARŞI SİYAH TUVAL

Kuruluşunun 46. yılında Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği’nin (BRHD) geleneksel sergisi, bugün saat 18.30’da Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılacak. BRHD Başkanı Mehmet Ali Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu yıl sergi konseptimizi değiştiriyoruz ve terörü kınamak amacıyla, tepki olarak eserlerimiz yerine, sergimizin tamamını siyah tuvallerimizle veya teröre tepkimizi, üzüntümüzü dile getiren resimlerle gerçekleştireceğiz” dedi. BRHD sergisinin açılışı sırasında derneğe üyelikte 30. yılını dolduran sanatçılar Nusret Demren, Tayyar Eren, Bünyamin Balamir, Muzaffer Tire, Mehmet Erbil, Leyla Onat, Güler Akalan, Nur Gökbulut, Erol Batırbek, Nurettin Şahin ve Yüksel Boz Öcal’a hizmet plaketleri verilecek. Bu yıl Sanata Katkı Ödülü Sanko Holding adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu’na takdim edilecek.

KENTTE NE VAR?

Hayati Misman-22 Nisan’a kadar (Nurol Sanat/Çankaya), Setenay Özbek-10 Mayıs’a kadar (Kent Sanat/Yıldız), Ömer Eken-8 Nisan’da açılacak (Galeri Soyut/Yıldızevler), Ece Turaman-15 Nisan’a kadar (Armoni Sanat/Yıldızevler), Gülveli Kaya-16 Nisan’a kadar (KAV Sanat/Yıldız), Tunç Tanışık-14 Nisan’a kadar (Platform A/Taurus AVM), Bahar Arı Dellenbach-6 Nisan’da açılacak (Aysel Gözübüyük Sanat Evi/Alacaatlı), Makbule Ayaz-Yarın açılacak (Stillife/Yıldızevler), Lutfiye Güler Özdiler-Bugün açılacak (Büyükşehir Belediyesi Güven Park Sanat/Kızılay).

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI