"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Türkiye’nin köpek üniversitesi

Gözen Grubu, yedi yıldır verdiği dedektör köpek hizmetini artık eğitim boyutuna taşıdı.

Fly Dog adı verilen merkez, fiyatları 60 bin TL’ye ulaşan özel eğitimli, havalimanlarında görev yapan K-9 köpekleri yetiştiriyor.

Türkiye’nin köpek üniversitesi


Havalimanına geldiniz. Check-in yapıyorsunuz. Veya uçağa biniyorsunuz. Etrafta güvenlik amaçlı köpekler görürseniz sakın korkmayın. Çok özel eğitimlerden geçen bu hayvanlar, idarecisinin sözünden çıkmıyor. Kimi bomba arıyor, kiminin burnu uyuşturucu kokusunun peşinde. Unutmayın, bu köpekler sizin güvenliğiniz için orada.
Köpeklerin kullanılmasının en önemli nedeni yüksek hassasiyet. Cihazların tespit edemediği, aramanın saatler süreceği noktalarda, köpekler devreye giriyor. Hassas burunlar, adeta nokta atışı yapıyor. Başarının ödülüyse bir tenis topu.
Türkiye’de uzun yıllar özel eğitimli köpekler sadece emniyet ve silahlı kuvvetler tarafından yetiştirildi. Havayolu ve uçaklara güvenlik hizmeti veren Gözen Grubu, artık kendi köpeklerini uluslararası standartlarda eğitiyor.
Holding bünyesinde kurulan Fly Dog, K-9 olarak adlandırılan görev köpeklerinin adeta üniversitesi. Köpek ve idarecisi bir ekip olduğundan eğitim birlikte veriliyor. Hayvan haklarının yanı sıra hijyen ve sağlıkta merkezin standartları, beş yıldızlı otel ayarında.


Nasıl seçiliyor?


Doğan yavru, iki aydan sonra anne sütünden kesilmesiyle birlikte uzman bakıcılar tarafından gözlemleniyor. Meraklı, mücadeleci ve oyunu seven yavrular ayrılıyor. Sonrasında köpeklerin 10 aylık bir sosyalleşme dönemi var. Çevreye uyumu, sesten korkmaması gibi konular öğretiliyor.
İstanbul Silivri’de Fener Köyü yakınlarında kurulan tesiste bir yaşına gelen köpekler ilgi alanlarına göre seçiliyor.
Genellikle Alman Kurdu ve Molinous gibi türlerden koruma ve devriye amaçlı yararlanılıyor. Jack Russell ve Coruir gibi türlerin ise koku almada müthiş performansları var. Üzerine ağır parfüm sıkılan ve yoğun baharatlanarak arasına uyuşturucu gizlenmiş karkas etin bile arasından nokta atışı yapıyor.


İki aylık temel eğitim

Seçilen köpek önce iki aylık temel eğitimden geçiriliyor. Sonrasında görevine göre 6 haftalık branş eğitimi var. Tüm eğitim, havacılıkta Türkiye’nin de takip ettiği Avrupa Birliği regülasyonlarına göre yapılıyor. İdarecisi ile birlikte eğitim gören hayvan daha sonra Hollanda’dan gelen uzmanların sınavından geçiyor. Sertifika alıp havalimanında göreve başlıyor.
Köpekler, havalimanı görevlerinde sık sık testten geçiriliyor. Tazeleme eğitimlerine tabi tutuluyor. K-9’lar ortalama sekiz yaşına kadar görevde kalıyor. Ardından yeniden bu tesislere dönüyor, emekli oluyor.
K-9’ların fiyatları 30 bin TL’den başlıyor. Çift görevli yani koruma yapan hem de örneğin bomba dedektörü olanların ise fiyatı 60 bin TL’ye kadar çıkıyor. Özellikle Irak, Afganistan gibi bölgelerden bu köpeklere büyük talep var. Merkez bir taraftan köpek yetiştirirken idarecisini de eğitimden geçiriyor. Köpek ve idarecisi olaylarda ekip olarak çalışıyor.
Fly Dog, önümüzdeki aylardan itibaren örneğin otellerde tahtakurusu araması yapan köpeklerden görme engellilere rehberlik edenlere kadar farklı görevleri yerine getiren köpekler de eğitmeye başlayacak. Temel eğitim ya da pansiyon eğitimleri de bu merkez tarafından gerçekleştiriliyor.

X