"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Güzelliğin ve bilişimin başkenti Tallinn

Estonya’nın başkenti Tallinn, UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne giren Ortaçağ’dan kalan mimarisi ve daha Sovyetler Birliği döneminde ‘siber üs’ haline gelmesiyle
Baltık bölgesinin en dikkat çeken şehri.

Güzelliğin ve bilişimin başkenti Tallinn


İstanbul’dan uçakla üç saat sonra Baltık Denizi kıyısındaki masal kent Tallinn’e iniyorsunuz. Estonya’nın başkenti, sanki bir Ortaçağ film platosu gibi. Arnavut kaldırımlarda yürüyün. UNESCO Dünya Kültürel Mirası’na giren eski şehir merkezinde geçmişe bir yolculuk yapın. Sovyetler Birliği döneminde Estonya’ya inanılmaz bilişim yatırımı yapılmış. Bağımsızlığın ardından ülke bilgisayar, yazılım ve sonrasında internet altyapısını sürekli geliştirmiş. Bugün Estonya Baltık bölgesinin ‘Silikon Vadisi’ veya çok daha fazla bilinen adıyla ‘E-stonya’... Skype, Kazaa gibi yazılımlar hep bu topraklardan çıkmış.
Estonya’nın resmi dili olan Estonca, Türkçe gibi Ural-Altay Dil Ailesi’nden. Onlar ‘olemak’ diyor, biz ‘olmak’. Estonca’da ‘taşimek’ kelimesinin karşılğı Türkçe’de ‘taşımak’ yani özellikle fillerde çok ortak kelime var.
Balık ve patates
Baltık Denizi’nin balıkları Estonya mutfağının vazgeçilmezleri arasında. Patates neredeyse her yemekte var. Tallinn’den dönerken yaban mersini, ahududu gibi meyvelerden yapılmış taze reçel veya marmelatları almayı unutmayın.

Yapmadan dönmeyin


+ ŞANS GETİREN BACA TEMİZLEYİCİLERİ: Bir kent düşünün. Baca temizleyicisinin elinde teliyle heykeli dikilmiş. Estonyalıların inanışına göre, bacacının üniformasındaki düğmelerden birini ilikleyebilenin yüzüne şans gülüyor.
+ BALONLA ŞEHRİ HAVADAN GÖRÜN: Sabit balonla havalanıp Tallinn’i havadan seyredebilirsiniz. Bazen alçak bulut tavanı veya aşırı rüzgâr nedeniyle uçuşlar iptal edilebiliyor. 30 dakikalık tur 80 TL.
+ TARİHİ ECZANE: Avrupa’nın en eski eczanesi 1422’de açılmış. İçinde küçük bir müze de var.
+ KATEDRAL TEPESİ: Dar sokaklardan Katedral Tepesi’ne tırmanın. Kentin ilk kurulduğu noktadan aşağıda modern Tallinn’i seyredin.
+ MARZİPAN ATÖLYESİ: Bir dönemin ilacı marzipanın nasıl bademden tatlı haline dönüştüğünü görmek hatta kendi marzipanınızı yapmak isterseniz müze sizi bekliyor. 36 TL’ye workshop’lara katılabilirsiniz.
+ SEAPLANE HARBOUR MÜZESİ: Çarlık döneminde kalenin bir parçası olarak yapılan ve sonrasında müze haline getirilen yapı, size tarihte bir yolculuk yaptırıyor. İçinde ‘Short Type 184’ tipi deniz uçağının yanı sıra 1936 model ‘Lembit Denizaltısı’ var. İsterseniz uçak simülatörleriyle de uçabilirsiniz.

Biletler 638 TL’den başlıyor

Türk Hava Yolları, Tallinn’e uçmaya 2013’te başladı. Vilnus aktarmalı yapılan seferler kısa bir süre sonra ayrı bir hat haline geldi. Her güne yükseltildi. İlgi yüksek. THY, geçen yılı 32 bin yolcu taşıdı. Bu yıl ilk 8 ayda ise 39 bin yolcuya ulaştı. Bu başarılı operasyonun arkasında THY’nin Estonya Müdürü Erkan İnce var. Estonyalılar, İstanbul’u çok seviyor. Tatile Antalya’ya gidiyor. Ortalama bilet fiyatları gidiş-dönüş tüm vergiler dahil 638’TL’den başlıyor. Estonyalılar aktarmalı uçuşlarla İstanbul üzerinden THY ile Bangkok’a, Dubai’ye, Tel Aviv’e uçuyor.

X