"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Elektrik prizi nerede?

Havalimanında en çok ihtiyacınız olan şey ne? Bazıları için ne su ne de yiyecek.

Bu sorunun cevabı, cep telefonu veya bilgisayarlarını şarj edebilecekleri bir elektrik prizi. En çok priz hangi havalimanında?


Havalimanında uçağınızı bekliyorsunuz. Önünüzde saatler var. On yolcudan sekizinin yaptığı gibi cep telefonunuzu çıkardınız. Hatta ücretsiz kablosuz interneti de yakaladınız. Tam internete girerken o ne? Şarjınız hızla düşmüş! Muhtemelen uçuş sırasında cihaz tamamen kapanacak. İndiğinizde nasıl telefon edeceksiniz?
Seyahat sitesi kayak.com.tr’nin yaptığı araştırmaya göre, yolcuların talebi nedeniyle dünyada birçok havalimanında terminallerde elektrik prizlerinin sayısı işletmeciler tarafından artırılıyor.
Elektriğin yanı sıra USB kablolarıyla yapılan şarjlar için de noktalar oluşturuluyor. Ancak USB şarj noktalarının dezavantajı, elektrik akımının düşük kalması nedeniyle bazı telefonları veya tabletleri şarj edememesi.
Bazı havalimanları ise hızlı şarj imkânı veren ücretli nokta sayılarını artırıyor. Bozuk para veya kredi kartı ile çalışan bu cihazlar kısa sürede cihazları şarj ediyor.


En çok Heathrow ve Varşova’da


Priz sayılarına bakıldığında, Avrupa’da en yüksek rakama Londra Heathrow ve Varşova Chopin Havalimanları’nda ulaşıldığına dikkat çekiliyor. Her iki havalimanında yaklaşık 3 bin civarında elektrik prizi yolculara hizmet veriyor. Bu iki havalimanını biner priz ile Münih ve Barcelona izliyor. Münih’te ise 1046 noktada USB şarj noktası var.


Atatürk Havalimanı’nda 850 adet


Atatürk Havalimanı’nda ise iç ve dış hatlarda toplam 850 noktada elektrik prizi yolculara hizmet veriyor. Bunlardan 500’ü dış hatlar terminalinde yolcuların rahatlıkla ulaşabileceği yerlerde bulunuyor.


ŞARJ ALETSİZ YOLA ÇIKMAYIN


Sık sık şarjınız bitiyorsa, seyahate çıkarken yanınızda cep telefonunu birkaç kez şarj edebilen yedek bataryalardan alabilirsiniz. Elektrik prizi bulamazsanız, bu bataryalar hayat kurtaracaktır.
Gideceğiniz ülkenin elektrik prizi farklı olabilir. Kontrol etmekte fayda var. Çok seyahat edenler için adaptör şart.
Elektrik kullanan şarjların yanı sıra bazı havalimanlarında USB bağlantılı şarj üniteleri de olabiliyor. Bazen uçaklardaki kişisel ekranları kullanarak USB bağlantısı ile cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz.
USB bağlantısını aynı zamanda otel odalarındaki LCD televizyonlara bağlayarak cep telefonunuzu şarj edebileceğinizi unutmayın.

X