"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Çantalı tahliye

British Airways’e ait Boeing 777 tipi yolcu uçağı, Las Vegas’ta kalkış için pistte hızlandı. Bir anda sol motor alev aldı. Kaptan pilot kalkıştan vazgeçti. Ya sonrası?

İngiliz Havayolları British Airways, son yılların en önemli tahliye operasyonlarından birini Las Vegas’ta yaptı. Kalkışa geçen uçağın sol motorunda başlayan yangın nedeniyle mesul kaptan pilot kalkıştan vazgeçti. Pist içinde durdu. Yangın, Boeing 777-200’ün gövdesine de yayılmış, simsiyah dumanlar gökyüzüne yükseliyordu. Kaptan pilotun talimatıyla tahliye başladı. Kabin memurları yolculardan en yakın acil çıkış kapılarına yönlendiriyordu. Motorun yandığı bölümdeki kapılar ise güvenlik nedeniyle açılmamıştı.
O gün uçak çok fazla dolu değildi. Boeing 777-200’de 153 yolcu ve 17 mürettebat bulunuyordu. Yolcular ‘slide’ olarak adlandırılan ve kapıların ağzındaki şişme kaydırakları kullanarak Boeing 777’yi terk etti.
İlk inen yolculardan bir kaçı yanan uçağın fotoğrafını çekti. Ama bu fotoğraflarda ilginç bir detay vardı. Neredeyse tüm yolcuların ellerinde ve sırtlarında kabine aldıkları çantaları, hatta tekerlekli kabin ölçülerinde bavullar vardı. Bazı yolcular ise duty free mağazalarından yaptıkları alış veriş sonrasında taşıdıkları plastik torbaları taşıyordu.

Çanta yasak


Havacılık kuralları yolcu uçaklarının koltuk sayısı ne olursa olsun, 90 saniye içinde tüm tahliyenin tamamlanmasını emreder. Bir uçağın sertifikasyon testlerinde havacılık otoriteleri tahliyeyi uygulamalı olarak ister. Sonuçlarını analiz eder.
Tahliyede yolcuların kabine aldıkları çantaları yanlarına alması yasaktır. Bavulunu elinde taşımaya çalışırken koridor tıkanabilir. Kapıdan yolcular çıkamayabilir. Acele ederek çıkmaya çalışan yolcular bu çantaların oluşturduğu barikat nedeniyle çıkacak panikle birbirini ezebilir.
Duty Free’den alınan yüksek yanıcılığa sahip alkol veya parfüm yangını tetikleyebilir. Yolcu bavulunu, çantasını alırken zaman kaybedebilir. Bu nedenle yolculardan ellerindekini bırakması ve paniğe kapılmadan acil çıkış kapılarına yönelmeleri kabin ekipleri tarafından istenir.

Soruşturma açıldı

ABD’te tüm havacılık kazalarını araştıran Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi (NTSB) olayla ilgili soruşturma başlattı. Yangının neden çıktığının yanı sıra tahliye de NTSB tarafından dikkatle inceleniyor. Hazırlanacak ön raporda tahliyede yolcuların yanına bir şey almaması konusunda yeni kuralların uygulamaya geçmesi bekleniyor.

X