"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

10 bin metrede rezidans 20 bin dolar

Yatak odası, banyo ve bir salon... 10 bin metrede size özel 12 metrekarelik bir rezidansınızın olmasını ister misiniz?

“First Class’ın modası, düşük doluluk oranları nedeniyle geçiyor mu?” sorusunu Etihad Havayolları farklı bir boyuta taşıdı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin milli taşıyıcısı, yeni teslim aldığı Airbus A380’le birlikte first class’ta ayrı bir bölüm oluşturdu. Toplam 12 metrekarelik alanda, iki kişilik koltuğun yanı sıra özel bir tuvalet-banyo ile çift kişilik yataktan oluşan ‘The Residence’a imza attı.
Bu koltuklar, ilk yolcularını, 27 Aralık’ta havayolunun merkezi Abu Dhabi’den Londra’ya taşıyacak. İki kişilik gidiş-dönüş bilet fiyatı 20 bin dolardan başlıyor. A380’in üst katına çıktığınızda 1A ve B koltukları ‘The Residence’a ayrılmış. Kayar kapıları açtığınızda ikili deri sofa koltuk sizi karşılıyor. Koltukların önünde 32 inç’lik ekran var. Kalkış ve inişte yolcular burada oturmak ve kemerlerini bağlamak zorunda. Koridordan ilerlediğinizde ise orta bölüm tuvalet-duşa ayrılmış. Koyu renklerin hâkim olduğu tasarımda boy aynası dikkat çekici. Devamında ise sizi yatak odası karşılıyor. Çift kişilik yatak, 208 santimetre boyunda, 120 santimetre eninde. Kesintisiz bir uyku için özel pamuklu yatak örtüleri, pijamalar sunuluyor.
Aşçı ve uşak
First class’ta geri kalan koltuk sayısı dokuz. Bu bölüme özel hizmet veren uşak ve bir aşçı var. Tekli koltuklar tam yatar halde 205 santimetrelik yatak haline geliyor. First class’ın hemen arkasında ise lounge yani bir salon oluşturulmuş. ‘Stüdyo’ olarak adlandırılan ‘business class’taysa oturma düzeni 1-2-1. Kişisel kullanım alanının yüzde 20 arttırıldığı koltuklar tam yatış pozisyonunda 203 santimetrelik yatak haline geliyor. Her koltukta 18 inç’lik ekran var.


Tasarım yenilendi

-Etihad filosuna kattığı Airbus A380 ve Boeing 787-9’la birlikte kabinin yanı sıra uçak boyamasını ve kabin memurları üniformalarını da değiştirdi. Kahverenginin tonları ana renkleri oluşturuyor. Arada turuncu ile kontrast yakalanmış.
-Uzun uçuşlarda pazarını arttırmak isteyen Etihad, first ve business’ın yanı sıra özellikle ekonomide rahat uyku isteyen yolcuları için farklı tasarımları hayata geçirdi. Örneğin her ekonomi koltuğunun köşesine kafanızı rahatlıkla dayayıp uyuyabilirsiniz. Baş koyma yerleri deve derisinden.
-Ekonomide verilen yastıkların orta bölümü oyuk. Böylelikle boynunuzun şeklini alan yastıklar gibi rahatça kafanızı sağa veya sola yaslayıp uyuyabilirsiniz.
-Havayolu konsept değişikliğinde ikramlarda da değişikliğe giderken özellikle küçük yolcuları da unutmadı. Onlar için oyuncaklar ve kitaplardan oluşan kitler hazırladı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI