"Tufan Dalgıç" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tufan Dalgıç" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tufan Dalgıç

“Kaybedenler Kulübü” seçimde

Bandırma’nın önemli bir ilçe olmasına karşın, Bandırmalı isimlerin hiçbir siyasi partinin Balıkesir milletvekili aday listesinde seçilecek yerlerde bulunmaması son dönemde Bandırma’yı derinden sarsan bir konu durumuna geldi.

Bandırmalı isimlerin listelerde yer almaması Bandırma’nın propaganda sürecini de yakından etkiledi ve adeta bugün için partilere “Ölü toprağı serpilmiş” durumda.
AK Parti’nin 6. sırada bulunan Bandırmalı adayı Ömer Alan, geçtiğimiz günlerde partide bir basın toplantısı düzenledi. Bu toplantıda Alan, milletvekilliğinin önem kazanacağı vurgusu yaparken ben de bir gazeteci olarak “Seçilirseniz Bandırma’nın il olması için kanun teklifi verecek misiniz?” sorusunu yönelttim. Alan, bana cevaben Bandırma’nın uzun yıllardır il olmayı beklediğini ve bu kanun teklifini verebileceğini söyledi. Bu cevabın net olması Bandırma için sevindirici olsa da AK Parti üyeleri açısından ya değerli değildi ya da inandırıcı. Alan’ın cevabı partililerden tek bir alkış bile almadı, bir coşku oluşmadı. İşte yukarıdaki anlattığım durum kısaca Bandırma’nın siyasi havasını ortaya koyuyor. Şevk yok, istek yok…


HAKSIZLIK YAPILDI


Geçen dönem Balıkesir genelinde yapılan ön seçim ile 1. sıradan CHP milletvekili adayı olarak TBMM’ye giden Mehmet Tüm’e 27. dönemde sıralamada yer verilmedi. Garip olan durum ise CHP Genel Merkezi’nin Mehmet Tüm’ün 1. çıktığı ön seçimi temel alarak 27. dönem adaylarını belirlemiş olması. Burada yer alan Fikret Şahin, Ensar Aytekin ve İrfan Barış’ın 3 yıl önce yapılan ön seçimde 4, 5, 6’ncı sıralarda yer almasıydı. Bugün bu isimler 2, 3 ve 4’ncü sırada. İşte siyaset sahnesi bu kadar garip. Üç yıl önce 1 ve 3’ncü sıralarda yer alan Mehmet Tüm ile Namık Havutça isimleri bir anda oyun dışına itilebiliyor. Bütün bu haksızlığın dışında dikkat edilmesi gereken nokta Mehmet Tüm’ün havlu atmaması. Son konuşmasında Tüm, “Sıfırdan başladım” dedi. Kısacası Tüm, seçimlerde yine ilçe ilçe, köy köy gezecek. Bir sonraki seçimde ön seçimi kazanacağını söylemek hiç zor değil. Aslında 24 Haziran öncesi CHP bir ön seçim yapmış olsaydı, hem Tüm, hem de Havutça, kendilerine listede yer bulabilecek isimler olurdu. Bu arada 21 Mayıs tarihinde liste açıklanmış olmasına karşın Bandırma çok uzak olmalı ki, CHP’nin milletvekili adaylarının 1 Haziran tarihinde geleceğini öğrendik. Belki de Bandırma’ya garanti gözüyle bakıyorlardır.
Milletvekili çıkarma ihtimali olan siyasi partiler Bandırma’dan milletvekili adayı çıkarmayı tercih etmedi. Kaybeden yalnızca milletvekili olmayı umutla bekleyen isimler değil, aynı zamanda Bandırma oldu. Şimdi sırada Bandırmalılar, Bandırmalı isimlerin bulunmadığı bir seçim sürecini izleyecekler. “Kaybedenler Kulübü” seçimde…

X