Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘Açıkhava’ya yıldız da yağacak, sürpriz de...

Athena’nın türkülerle süslediği repertuvarıyla 17 yıl aradan sonra dün gece açılışını yaptığı Zubizu Harbiye Açıkhava Konserleri hafta boyu sürprizlerle devam edecek. Sahne alacak sanatçılara, konserlerinden ne beklememiz gerektiğini sordum.

BUGÜN

ŞEBNEM’İN MİSAFİRLERİ VAR

Bu gece sahne alacak Şebnem Ferah, konserin bir bölümünde akustik düzene geçecek. Bu bölümde Ferah’ın grubuna geçen yıl Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında ‘Türkiye’nin En İyi Oda Müziği Grubu Ödülü’nü alan Semplice Quartet, iki keman, bir viyola ve bir viyolonselle eşlik edecek. Ayrıca Şebnem Ferah’ın sesiyle ‘Can Kırıkları’ parçasının altyapısını bir şarkısında kullanan Sulukule çıkışlı rap/hardcore grubu Tahribad-ı İsyan bu parça sırasında sahneye konuk olacak.

‘Açıkhava’ya yıldız da yağacak, sürpriz de...

YARIN

‘KENDİ KENDİNE’NİN İLK KONSERİ

Yarın gece gerçekleşecek MFÖ konseri; henüz taptaze olan akustik albüm ‘Kendi Kendine’nin ilk konseri olması itibariyle çok önemli. Grup, yeni albüm şarkılarının tamamını çalmakla kalmayacak;  o hepimizin ezbere bildiği klasikleriyle de Açıkhava’yı dolduran hayranlarını coşturacak.

‘Açıkhava’ya yıldız da yağacak, sürpriz de...

PAZARTESİ

ORTAÇGİL, TEZER VE YAYLILAR

Zubizu Açıkhava Konserleri’nin pazartesi konukları Bülent Ortaçgil ve Birsen Tezer olacak. Birlikte verdikleri konserlerde dinleyenlere unutulmaz anlar yaşatan ikiliye, bu sene sahnede dört yaylıyla beraber Erkan Oğur da eşlik edecek.

‘Açıkhava’ya yıldız da yağacak, sürpriz de...

SALI

SAHNEDE ENERJİK BİR TEOMAN

Teoman, eski konserlerinde sahneye seyircisini konuk alarak onlara unutulmaz anılar armağan ediyordu. Salı akşamıysa başka bir sürprizi var. Seyirciler içeri alınırken sahnede genç müzisyen Barlas Tan Özemek olacak. Barlas, Sezen Aksu’nun birlikte konser verdiği Korhan Futacı’nın Kara Orkestra’sının gitaristi. Ayrıca albümünde de çaldığı Bülent Ortaçgil’in yeğeni. İnandığı genç müzisyenlere verdiği destekle tanınan Teoman’ın konserine biraz erken gidip Barlas’ın tek gitarlı performansına dikkat kesilmenizi özellikle öneriyorum. Bu konserde Teoman’ın daha enerjik bir repertuvarla sahne alacağını da ekleyeyim. Yani hislenmekten ziyade eğlenmeye hazır olun.

‘Açıkhava’ya yıldız da yağacak, sürpriz de...

PERŞEMBE

KENAN DOĞULU’NUN SÜRPRİZLERİ BİTMEZ

Konser serisinin kapanışını perşembe akşamı Kenan Doğulu yapacak. ‘İlk Adımı Sen At’ teklisiyle yazın önemli işlerinden birine imza atan Doğulu, bu parçanın konsepti doğrultusunda büyük bir sahneye ilk kez çıkacak iki genç müzisyeni ağırlayacak. İlki daha önce Chick Corea’nın da sahnesine konuk olan 13 yaşındaki caz piyanisti Hakan Başar. Diğeriyse Berklee öğrencisi 16 yaşındaki vokalist Bade Karakoç. Tahribad-ı İsyan grubu da prodüktörleri Kenan Doğulu’ya bir şarkıda eşlik etmek için ikinci kez Açıkhava Konserleri sahnesinde olacak o akşam. Kenan’ın grubuna usta müzisyen Orhan Topçuoğlu konser boyunca perküsyon desteği verecek. Ayrıca dokuz kişilik bir ekip erbaneleriyle iki-üç şarkıya eşlik ederken etnik-tribal bir ambiyans yaratacak. Doğulu, konser sırasında Ferit Odman ve Ozan Musluoğlu’nun katılımıyla ‘İhtimaller’ albümüne göndermeli küçük bir caz anı yaşatmayı da planlıyor sevenlerine. Konserin sürprizleri bunlarla da bitmiyor ancak diğerlerinin sürpriz olarak kalmaları kendisinin özel ricası... Hazır olun!

‘Açıkhava’ya yıldız da yağacak, sürpriz de...

 

X