"Tarkan Özvardar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tarkan Özvardar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tarkan Özvardar

Köpeklerde alerji

Köpeklerde de aynı insanlarda olduğu gibi mevsimsel alerjilere maruz kalabilen canlılardır. Evcil hayvan alerjileri üç kategoriye ayrılır:

* Gıda alerjileri.
* Çevresel alerjiler.
* Genetik kökenli alerjiler.
Eğer küçük dostunuz ilkbahar, yaz veya sonbaharda kaşınmaya başlıyorsa, muhtemelen mevsimsel, çevresel alerjenlere tepki gösteriyordur. Fakat, eğer semptomlar yıl boyunca devam ediyorsa köpeğinizin hassasiyeti sürekli etrafında olan etkenlerden dolayı olabilir; diyeti gibi.

Köpeklerde alerji
MEVSİMSEL ALERJİ BELİRTİLERİ

Köpeklerin alerji belirtileri insanlardan farklı olarak kendini alerjik dermatit olarak gösterir yani cilt tahrişi veya iltihabı olarak. Eğer köpeğinizin alerjisi varsa aşırı derecede kaşınmaya ve belli bölgelerini dişlemeye ya da çiğnemeye başlayacaktır. Kendisini mobilyalara, halılara sürtmeye başlayabilir. Kaşıntı devam ettikçe köpeğinizin cildi hassaslaşacaktır ve şişecektir. Alerjik dermatitin başka semptomları tüy dökülmesi, kızarıklık, açık yaralar ve kabuk bağlama olarak özetlenebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kulaklar ve kulak kanalı kızarıp şişebilir veya mantar ve bakteri üremeye başlayabilir. Eğer köpeğiniz kulağını kaşımaya, kafa sallamaya veya kulaklarının etrafında tüy dökmeye başladıysa alerjik reaksiyon gösteriyor olma ihtimali yüksektir. Eğer kulaklarında enfeksiyon varsa başka bir belirtisi de belirgin bir koku ve pas çıkmasıdır. Her ne kadar köpeklerde alerji belirtileri solunum yolu ile kendini çok göstermese bile bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Burun akması, göz sulanması, öksürük ve hapşırma aynı insanda olduğu gibi minik dostlarımızda da alerji belirtileri olabilir. Mevsimsel alerjisi olan köpekler, yani polen, ağaç, ot gibi çevresel etkenlere alerjisi olan dostlarımız aynı insanlarda olduğu gibi bronşit veya sinüzit olabilirler. Son olarak dikkat edilmesi gereken, daha nadir belirtiler, şişmiş kırmızı gözler, kırmızı bir çene, patiler ve kırmızı anüsdür.

NASIL YARDIMCI OLABİLİRİSİNİZ

* Sık banyo yaptırmak köpeğinizin kürküne yapışmış alejenlerden arınmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda kaşıntısı olan dostunuzun hemen rahatlamasını sağlayacaktır. Ama yıkarken ona uygun bir şampuan kullandığınızdan emin olmalısınız! Sık yıkamalarda organik kökenli şampuanları tercih etmelisiniz.
* Köpeğinizi gezintiden eve getirdiğiniz zaman ayaklarını silmek onun eve taşıdığı alerji sebebi olan çevresel etkenlerden arınmasına yardımcı olacaktır.
* Köpeğinizin ev içindeki alanlarını sık sık temizlemenizde küçük dostunuzun ev içinde rahat etmesine yardımcı olacaktır. Tabii ki ona zararlı olmayan temizlik malzemeleri kullanmanız çok önemli. İçerisinde fazla kimyasala olanlardan uzak durmalısınız.
Son olarak, bilinen bazı ırklar genetik olarak alerjenlere daha duyarlıdırlar. Dogo argentino, golden retriever, English bulldog, French bulldog gibi hassas ırklara sahip olanların allerjik reaksiyonlara hazırlıklı ve daha duyarlı olmaları gerekmektedir.

Köpeklerde alerji
Kediler süt içmeli mi?

Hepimizin aklına yavru ve aç bir kedicik gördüğümüzde ona biraz süt vermek gelir. Ancak kediler çoğunlukla sütü büyük bir iştahla tüketmelerine rağmen, inek sütü onlar için besleyici olmadığı gibi özellikle ishal başta olmak üzere bazı sindirim sistemi bozukluklarına sebep olabilir.

X