"Tarkan Özvardar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tarkan Özvardar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tarkan Özvardar

Köpeğinizle yılbaşı hazırlıkları

Yeni yılın yaklaşmasıyla beraber insanların kutlama hazırlıkları çoktan başladı.

Köpeğinizin bu hazırlıklar esnasında kendini rahat hissetmesi ve yılbaşı akşamı ihmale uğramaması oldukça önemli. Bu akşamı dostunuzun da konforlu geçirmesi için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var...
Belli bir rutininiz varsa ve köpeğiniz buna alışıksa yeni yıl kutlamaları için parti planınızı dostunuzla paylaştığınız yerin dışında bir yerde yapmalısınız. Büyük grup insanlar ve fazla gürültü, köpeğinizi strese sokacaktır. Köpeğe alışık olmayan insanların, yanlış yaklaşımları sonucu en zararsız köpekler bile beklenmedik hareketler sergileyebilirler.
***
Eğer kutlamayı evinizde yapmaktan başka bir alternatifiniz yoksa, köpeğiniz için güvenli ve sakin bir alan oluşturduğunuzdan emin olun. Kullanılmayan bir odaya sevdiği oyuncakları, kemirebileceği kemikleri ve sürekli üstüne yattığı bir yatağı koyarak onu rahat hissettirebilirsiniz.
Yılbaşı günü kutlama hazırlıklarına kendinizi kaptırıp köpeğinizin egzersiz ve gezinti programını ihmal etmemelisiniz. Geç saate kadar kutlamalar sebepli uyanık kalacağınız için dostunuzla sabah rutininiz aksayabilir. Bu sebeple yılbaşı günü köpeğinize her zamankinden daha uzun ve daha interaktif bir gezinti planı çizmelisiniz.
Köpekler yapıları gereği fırsatçı ve toplayıcı canlılardır. Yılbaşı yemeği için hazırladığınız ikramları iyi muhafaza etmelisiniz. Nefis etler ve tatlılar köpeğinizi baştan çıkarabilir ve ihmalle oluşabilecek hırsızlıklar,ciddi sindirim rahatsızlıkları ve hatta zehirlenmeyle sonuçlanabilir.

Köpeğinizle yılbaşı hazırlıkları

***
Alkol tüketimi olacaksa köpeğinizin ulaşamayacağı yerlerde olduklarından emin olun. Köpeklerin büyük bir çoğunluğu keskin alkol kokusundan hoşlanmasa bile, bazı alkollü içeceklerin, özellikle de kokteyl ve mayalı karışımların kokuları köpeğiniz için çekici olabilir. Dostunuzun alkollü içecek tüketmesi yeni yılı veteriner hastanelerin acillerinde karşılamanızla sonuçlanabilir.
Balon, konfeti, düdük gibi kutlamalarda kullanılan ve köpeğinizin yemesi sonucu onlara zararlı olabilecek şeyler kullanacaksanız çok dikkatli olun. Her daim gözünüz üstünde olsun ya da köpeğinizi farklı bir alana sabitleyin.Ayrıca bu tip objelerin ses ve görüntüleri evde varlıklarına alışık olmayan dostlarımızı korkutabilir.

Köpeğinizle yılbaşı hazırlıkları

***
Bir insana kıyasla köpeğinizin işitmesi çok daha ileri seviyede olduğu için sesleri maksimumda tutmamaya özen gösterin. Eğer yeni yıl kutlamalarına katılacaksanız köpeğinizi beraberinizde götürmeyin. Bu onlar için anlamsız olmakla beraber fazla insan ve ses minik dostunuzu sadece strese sokacaktır.
Evinizde ağırlayacağınız arkadaşlarınızı dostunuza olması gereken yaklaşımları ve iyi niyetle de olsa abur cuburla beslememeleri konusunda uyarın.
Unutmayın, yeni yıl kutlamaları esnasında yapılan havai fişek gösterileri sizi mutlu ediyor olabilir ama evlerde ve özellikle sokakta yaşayan dostlarımız için yüksek derecede stres ve korku kaynağı olmaktan başka bir şey değiller.Ayrıca kuşların da bu eğlenceden yaralanarak ya da hayatlarını kaybederek nasiplerini aldığını bir kez daha hatırlatmak ve bu tip eğlencelerden uzak kalmanızı hatırlatmak isterim. Dostlarımızla hiç ayrı kalmayacağımız mutlu bir yıl olması dileklerimle, iyi seneler.

BANLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

ÇİKOLATA KÖPEKLER İÇİN ZARARLI MIDIR?

Çikolatayı sevmeyen insan yok denecek kadar azdır. Bu da kakao, şeker ve süt karışımı olan bu lezzetin hemen hemen her eve girmesi demektir. Köpek dostlarımıza çikolata ikram etmeden önce bir kez daha düşünmemizi gerektiren tehlikeyi bilmenizi öneririm. Çikolatanın içerisindeki “teobramin” maddesi miktarına bağlı olarak köpekler için zehirleyici olabilir. Toksik miktarda çikolata tüketmiş bir köpekte kusma,nöbet benzeri şuur kayıpları,kalp ritimlerinin bozulması ve taşikardi gibi tehlikeli semptomlarla beraber can kaybı yaşanabilir.

Köpeğinizle yılbaşı hazırlıkları

X