"Tarkan Özvardar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tarkan Özvardar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tarkan Özvardar

Bu hareketler köpeklerimizin hoşuna gitmiyor

Her ne kadar köpeklerimize farkında olmadan, insanlarmış gibi davransak da bu davranışların sadece onların kafasını karıştırmaktan öteye gitmeyeceğini bilmeliyiz.

Her hareketinizde ve davranışınızda bizim insan, onların da bir hayvan olduğunu kendimize hatırlatmalıyız. Onlara diğer insanlara davrandığımız gibi ya da bizim bile hoşlanmayacağımız hareketlerle yaklaşmamalıyız.

- Vücut dili yerine fazla kelime kullanmak:

İnsanlar daha fazla kelimelerle anlaşan varlıklar olmakla beraber, köpeklerin anlamadığını bilseler bile onlarla insanlarmışçasına konuşmaya devam ederler. Köpeklerse kendi aralarında daha çok vücut dillerini kullanarak iletişim kurarlar. Her ne kadar köpeklerimiz oyuncak, top, gezi gibi bazı kelimeleri seçebilseler bile, bu insan dilini anladıkları anlamına gelmiyor. Söylediklerimizi anlayabilmek için aslında vücut dilimizi izliyorlar ve hareketlerimizi gözlemliyorlar. Bu nedenle sadece ağzımızdan çıkanlara dikkat ederek ve vücut dilimize etmeyerek onların kafalarını kolayca karıştırabiliriz ve istediğimizi tam anlamadıkları ve hata yaptıkları zaman onlara kızarız; bu da köpeklerimizi strese sokmaktan başka bir işlev görmez.

Bu hareketler köpeklerimizin hoşuna gitmiyor

- Köpeğimize sarılmak:

Biz insanlar olarak sarılmayı çok hoş bulsak da ve bir sevgi gösterisi olarak kullansak da köpekler sarılınarak sevilmekten hiç haz almazlar. Bu hareket onların kafasında sevgi anlamına gelmez. Aksine pati kaldırmak ve bunu başka bir köpeğin üzerine koymak onlara dominasyon göstergesidir, ayrıca sarılma davranışı, onlarda sıkışmak ve akut stres anlamına gelebilir. Bu nedenle biz onlara sarıldığımız zaman tamamen yanlış anlayabilirler ve minik kazalar yaşanabilir.

- Suratlarına ve kafalarına dokunmak:

Siz yüzünüze veya kafanıza dokunulmasından hoşlanır mısınız? Her geçen insan size merhaba demek için saçınızı dağıtsa bu hoşunuza gider mi? Aynen birçoğumuzun hoşlanmayacağı bir davranış olduğu gibi köpeklerinizin de hoşuna giden bir davranış değildir. Özellikle direk yukarıdan elinizle bir köpeğin kafasına dokunduğunuz zaman bunu bir tehdit olarak algılayabilirler ve geri atakta bulunabilirler. ‘Benim köpeğim çok seviyor’ diye düşünüyor olabilirsiniz ama aslında size güvendiği için katlanıyor daha doğru bir tabir olacaktır.

Bu hareketler köpeklerimizin hoşuna gitmiyor

- Kısa ve koklayamayacağı yürüyüşlere çıkmak:

Köpeğinizin sadece tuvalet ihtiyacını gidermek için yürüyüşlere çıkartıyorsanız ve etrafı koklamasına, keşfetmesine izin vermiyorsanız, bu yürüyüşlerden hiç haz almadığını bilmelisiniz. Dostlarınızı tuvalet için dışarı çıkartmak dışında da etrafı koklayıp gezebilmeleri için de gezmeye çıkartmalısınız. Sürekli evde ya da bahçede yaşayan bir köpek emin olun ki hayatından memnun bir köpek değildir. Ayrıca gezintilerde köpeğinizle interaktif olmanız onların mental doyumları için çok önemlidir.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Tüm dünyada ve ülkemizde “Tea Cup” adı altında satışa sunulan cüce diyebileceğimiz kadar küçük olan köpekciklerin; aslen yakın akraba köpeklerin kontrolsüzce eşleştirilmesiyle elde edildiğini ve genetik olarak birçok hastalıkla birlikte doğduklarını, yaşam sürelerinin de çok kısa olduğunu biliyor muydunuz? Bu tip üretimler taleple tetiklenmektedir. Lütfen kozmetik algılarla bu zavallı ve genetik deformasyonlu hayvancıkların üretilmesini desteklemeyin.

Bu hareketler köpeklerimizin hoşuna gitmiyor

X