"Taha Akyol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Taha Akyol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Taha Akyol

Holokost

YAHUDİ soykırımının 70’inci yılında Uluslararası Holokost Anma Günü bu defa Ankara’da yapıldı ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek de katıldı. İyi de yaptı.

Bu meseleyi İsrail devletinin saldırgan politikalarından ayrı tutmak ve meseleye insani duyarlılıkla yaklaşmak gerekir.
İnsanlığın bugünkü acıları da gösteriyor ki, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, katliam gibi konularda Nazi felaketinden yeterince ders alınmamış.
Bugünkü dünyada küçük Hitler’ler hâlâ Avrupa’da bile kol geziyor!
Ortadoğu ise büsbütün kan gölü!


KOLEKTİF BÜYÜ


Totaliter ideolojiler nasıl oluyor da milyonlarca insanı peşine takabiliyor? Alman gençler neden “Heil Hitler” diyerek, Rus gençler neden “Yaşasın Stalin” diyerek can verdiler?
Göbbels anılarında, Hitler daha küçük bir partinin başındayken ilk karşılaştığında heyecandan titrediğini, “yeniden doğduğunu” yazar! Totalitarizm böyle bir kolektif büyüdür.
“Kolektif”tir, bireyi yok eder, makinenin dişlisi haline getirir.
“Büyü”dür; sağduyuyu, muhakemeyi, vicdanı yok eder. Delice bir adanmışlık, kölece bir bağlılık yaratır.


EKONOMİK BUHRAN


Almanya’da ekonominin toparlandığı 1928 seçimlerinde Hitler ancak 12 sandalye kazanmıştı. Fakat 1929’da büyük ekonomik buhran patladı. İstikrarlı hükümetler kurulamadı, üste seçimler yapıldı. Demokrasi “yönetemez” duruma düştü.
Hitler 1930 seçimlerinde 107 sandalye, 1932 seçimlerinde 230 ve nihayet 1933 seçimlerinde 288 sandalye alarak iktidara geldi.
Gazeteci William Shirer “Nazi İmpatorluğu” adlı üç ciltlik muhteşem eserinde 1928 Almanya’sını anlatır: İyimserlik, neşeli gençler, yelpaze parçalanmış olsa da ılımlı partiler.
Fakat 1929’da korkunç bir ekonomik kriz; bir somun 1 milyar mark!
Hitler öfkeli kitlelere “Yahudiler yüzünden!” diye bağırmaktadır.


YAHUDİ KOMPLOSU!


Ben Hitler’in “Kavgam” kitabını okudum. Okunması zor, sıkıcı bir kitap. Fakat psikolojisi hazır olanlar için çarpıcı mistik hezeyanlar var:
“Mukadderat tanrıçasının amansız eli ırklar hakkında hükmünü vermiştir!”
Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’ndaki hezimetinin sorumlusu Yahudilerdi!
Halbuki savaşta Alman savunma bütçesi, İngiliz savunma bütçesinin ancak yarısından biraz fazlaydı! İngiltere’nin büyük zırhlı savaş gemisinin sayısı 29, Almanya’nınki 17 idi...
Hitler bu faktörlere bakmaz. “Kavgam”da anlattığı, Alman ordusunda çalışan “Yahudi kâtipler”in bozgunculuğu yüzünden Almanya’nın yenildiğidir!
Komplo teorisi, fakat harp mağlubiyetinin ve “Büyük Ekonomik Buhran”ın yarattığı öfkeyi Yahudilere yöneltmeye yetti! Kapitalizm de komünizm de onların komplosuydu! Hitler, komünizmi de kapitalizmi de tepeleyerek Alman ırkını dünyaya hâkim kılacaktı!


UNUTMAMAK LAZIM


1928’in sevecen gençleri işte bu kin ve büyü ile Hitler’in peşine düştüler. Yahudi kadın ve çocukları bile öldürürken acı duymadılar, “Tabiatın ırk kanunları”nın uyguladıklarını düşündüler. Gestapo’nun Yahudi Bürosu Şefi Karl Eichman “olağanüstü bir huzurla” Yahudi insanlarını gaz odasına gönderdiğini söyledi!
Hiçbir vahşi hayvan, çıldırmış insan kadar gaddar olamaz.
Nürnberg duruşmalarında savcı, öldürülen Yahudi sayısının 5 milyon 700 bin olduğunu belirtti.
Sayının biraz aşağı veya yukarı olmasının önemi yok.
Kör fanatizmin, nefretin, hastalıklı güç duygusunun nelere yol açabileceğini görmek önemli.
Hazin olan İsrail devletinin yine kin ve güç duygusuyla Gazze’de yaptığı gaddarlıklardır. Yahudi soykırımının kurbanlarını saygıyla anarken, Filistin faciasını unutmamak lazım.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI