Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sadullah Ergin’e şahadet etmek

DÜN başlatılan İpek Medya Grubu’na yönelik operasyondan sonrası nifak sokmak, taraf tutmak için değil gerçekler ortaya çıksın diye bu yazıyı yazdım.

Sadullah Ergin, saygı gösterdiğim siyasetçilerden biri oldu, zaman zaman dostane zaman zaman da gazeteci-bakan eksenli görüşmeler yaptık.
Ancak 4.5 yıllık Adalet Bakanlığı döneminde, Türkiye’nin dalga dalga operasyonlara uyandığı bir ülkeye dönüştüğü gerçeği hâlâ apaçık ortada duruyor.
Bugün ‘masum insanları içeri atmak’, ‘orduya kumpas kurmakla’ suçlanan bir ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ (FETÖ) varsa, yine iktidar sözcülerinin ifadesiyle, bu örgütün yargıda güçlenmesi, Ergin döneminde gerçekleşti.


GERÇEK BİLİNSİN DİYE


Eğer bir ‘FETÖ’ varsa, ‘Sadullah Ergin mutlaka konuşmalı’ diye çok yazdım.
Özellikle 26 Şubat 2014 (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25892424.asp) ve 5 Mart 2014 tarihindeki (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25941484.asp) yazılarım lütfen tekrar okunsun isterim.
O yazılarımda vicdani hesaplaşmanın önemine dikkat çekip, bunun tarihteki en ağır örneği olan Hitler’in Adalet Bakanı Ernst Janning’in Nürnberg duruşmalarındaki savunmasından alıntı da yapmıştım.
Dün sabahki baskın üzerine de seyirci kalmak, susmak istemedim; çünkü basın özgürlüğü anlamında ucu bana da dokunuyor.
İzlediğim Silivri duruşmaları sonrası sanık yakınlarının ifade edilemez acılarını; o yakınların oturduğu sıralar da dahil, tavandan sarkan ‘ihbarcı mikrofonları’; sanıklara, hâkim ve savcıların aşağılayıcı bakışlarını; savcı ve hâkimlerin devlet başkanları gibi eskortlar eşliğinde ‘güç bizde diye bağıran’ yolculuklarını; bugün ülkeden kaçmış dünün ‘kahramanı’ Zekeriya Öz başta, Beşiktaş Adliyesi’nin ‘Ali kıran baş kesen’ tavrını; tarihin çok değil 10 yıl sonra (o kadar da sürmedi) hepimizi yeniden yazacağını hem köşeme taşıdığım hem de dilim döndüğünce Ergin’e ifade etmeye çalıştığım için ve de Hürriyet okurları gerçekleri bilsin niyetiyle bu yazıyı yazıyorum.
Onca insan, onca çileden sonra sadece ‘ne oldu’ bilsinler istiyorum; çok mu?


ŞAHADET YERİNE CESARET


Güç sahipleri ile bugün her biri ‘FETÖ’ düşmanı kesilmiş onların destekçisi pek çok yazarı, çizeri, sanık ve yakınlarına, onların durumunu dillendiren bizlere şiddet ve işkencenin âlâsını yapmaya kalkıştığı günler çok geride değil; ama tamam, bunları da unutalım, yeter ki gerçek ortaya çıksın.
O nedenle, vicdanına güvendiğim Ergin’i, ‘şahadet etmek’ yerine -ki haddime değil- bir kez daha ‘konuşun artık’ niyetiyle cesaretlendirmek isterim.
İnanın 4.5 yıllık döneminin ‘masum çığlıkları’ hâlâ kulaklarda.
O çığlık sahiplerinin vicdanlarının rahatlaması için Ergin’in, ‘FETÖ’ nasıl oldu da yargı içinde bu kadar örgütlendi, güçlendi anlatması gerekir.
Biliyorum, görüşmelerimizde ifade ettiği gibi bazı adımlar atmadı da değil, ama bugün geriye baktığımızda kendisinin ‘şahitliği’ çok yaşamsal.
Yalnız şuna şahadet ederim ki, dün ‘masum insanları’ içeri atan hukuksuzluklar bu kez, başkaları tarafından aynen tekrarlanıyor.
Dün ‘masum çığlıkları’ duymayanlar bugün de hukuksuzluğu yüceltiyor.
Erdoğan, Başbakan olarak, “Hepiniz oradaydınız ulan” demişti, değil mi?
Ben de, “Hepiniz, hepimiz oradaydık; bugün de buradayız beyler” diyorum.
Lütfen gelin, hiç değilse günahlar hafiflesin dileğiyle, ‘gerçeği, sadece gerçeği’ açıklamak, zabıtlara kaydetmek için herkesi cesaretlendirelim.

X