Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

CHP ‘iş ve daha iyi yaşam’ diyecek

SEÇİMLERE 102 gün kaldı, Türkiye gündemi ise çok hareketli.

Bu hareketliliğe rağmen muhalefetin seçim hazırlıkları merak konusu.
Önceki hafta MHP’den küçük bir özet yaptık, bugün de CHP’ye bakalım.
Malum 2011’de, baraj sorunu yaşamasın diye seçmenin bir bölümünün MHP’ye oy verdiği belirtilen CHP’nin, 7 Haziran’da da HDP üzerinden aynı sorunu yaşaması söz konusu.
Çoğumuzun aksine CHP yönetimi, bu konuda pek tedirgin değil; onlara göre, CHP’den çok AKP seçmeni HDP’ye kayacak.
Bunu bir kenara yazarak, seçim çalışmalarına geçelim.


TEPE YAPILANMA TAMAM

Başbakanlığı sonrası Davutoğlu 60 ile gidip Cumhurbaşkanı Erdoğan da muhalefete yüklenmek üzere meydanlara çıkınca, ‘CHP geç kaldı’ eleştirileri yükseldi. Bu nedenle CHP yönetiminden ilk aktaracağımız, “Biz de yeterince alanlardayız, bir gecikmemiz yok” cümlesi olsun.
Öte yandan seçim amaçlı, ‘Propaganda’, ‘Strateji’, ‘Yaratıcı çalışma’, ‘İletişim’ başlıkları altında örgütlenilmiş; anketler, sloganlar, projeler, mesajlar, görseller, saha etkinliklerinde hazırlıklar ‘tamam’ noktasına getirilmiş.
MYK sahipliğindeki ‘Politika’ başlığını yaşama geçirecek diğer üç birimin ekipleri, çalışmaları, sınırları belirlenmiş, görev başı yapılmış.
Ekonomiyi merkeze koyacak olan CHP, işsizlik sorununu çözmeye, yoksulluğu yenmeye yönelik projeler hazırlamış.
Eğitim, dış politika, devletin kötü yönetimi, yolsuzluk gibi konuları da sürekli sıcak tutacak mesajlar verilecek; ama bugün ‘ekonomi’ ile yetinelim.
Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke başkanlığındaki ekip, önceliği ‘bugünün kaygılarını giderecek önlemlere’ veren projelerini bitirmiş.
Böke’ye göre, uygulamaya hemen geçirilecek bu önlemler, basit olacak ve alt gelir gruplarının yaşamına hemen dokunacak. Bu önlemler, uzun vadelileri ve AB hedefleriyle de uyumlu yürütülecek.


GELİR YETERSİZLİĞİ CİDDİ SORUN

Bu amaçla Böke, yardımcısı Aykan Erdemir de dahil bir ekiple geçtiğimiz günlerde Almanya, Fransa ve Yunanistan’ı turlamışlar. “Halka, dünya ile küs değil iç içe bir sosyal demokrat program sunacağız” diyen Böke ve ekibi, Almanya’da SDP kurmaylarıyla ‘yeşil ekonomi’, ‘işgücüne katılım’; Fransa’da, Sosyalist Parti kurmaylarıyla ‘yerelleşme’, ‘kemer gevşetme’ politikalarını görüşüp, tartışmış.
Yunanistan’daki muhatap SYRİZA’nin ekonomi programının mimarı John Milios ile istihdam paketinin mimarı Rania Antanapolous olmuşlar. Yani, alternatif ekonomi politikalarla istihdam konuşulmuş Yunanistan’da.
Halkın, özellikle de alt gelir gruplarının, -ki buna orta gelir grubunun da artık dahil olduğunu belirtiyor- çok ciddi bir ‘gelir yetersizliği’ ile karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Böke, “Bunun anlamı geçinememek, çocuğuna bakamamak, eve yeterli ekmek götürememektir” diyor.
Bu temelde, “Daha iyi iş, daha iyi gelir, daha iyi yaşam” dediklerini anlatan Böke, istihdam konusunda çok iddialı.
Türkiye’nin ‘daha iyi yaşam’ için yeterince birikime sahip olduğuna dikkat çeken Böke şu iddiada:
“Yazık ki AKP bu birikimi doğru kullanmadı, sözcülerinin itiraf ettiği gibi, ülkemizi orta gelir kıskacına soktu, çıkaramıyor da. O işi CHP başaracak.”

X