Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Evlenip iki günde ayrılana maaş bağlanır mı?

SORU: Eşimden, evlendikten iki gün sonra ayrıldım. Daha sonra da anlaşmalı boşandım. Evlenmeden önce, babamdan dolayı aldığı aldığım yetim aylığı tekrar bağlanır mı? Yoksa, evlenince bu hak bütünüyle kayboluyor mu?
Rabia ATALAY - İzmir

YANIT: Rahmetli babanız SSK’lı veya Bağ-Kur’luysa 24 aylık, TC Emekli Sandığı mensubuysa, 12 aylık “Çeyiz parasını” evlenirken almış olmanız gerekiyor. Bu durumda, yetim aylığı hakkınız kaybolmuyor ancak 24 aylık ya da 12 aylık süre dolmadan, size maaş bağlanmaz.


Özel teknedeki kaptanın vergisi

SORU: Bodrum’daki özel teknemde çalıştırdığım kaptana ödediğim ücretin vergi durumu nedir?
Saruhan YILMAZ – Ankara

YANIT: Kaptana yaptığınız ücret ödemelerinden gelir vergisi kesintisi yapmayacaksınız. Kaptan, ücret gelirini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edip gelir vergisi ödeyecek.


Yurt dışındaki limited şirket hissesinin satışı

SORU: ABD’deki bir limited şirketin ortağıyım. 2014’de bu şirketteki ortaklık payımı sattım. Elde ettiğim kazanç Türkiye’de gelir vergisine tabi mi?
Ergun ŞENTÜRK - İstanbul

YANIT: Ortaklık payını satmanızdan doğan kazanç, Gelir Vergisi Kanunu’nun Mükerrer 80/4. maddesi uyarınca, “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabidir.


DEİK’e gelirin yüzde 1’inin aktarımı

SORU: Bir süre önce yönetmelikle yapılan bir düzenlemeyle; TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TİM ve Müteahhitler Birliği’nin, her yıl gelirlerinin yüzde 1’ini ve DEİK’e (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na) aktarması öngörüldü. Malvarlığı aktarımını da kapsayan bu düzenleme, hukuka uygun mu?
Murat ÖZARSLAN - İstanbul

YANIT: Bu tür düzenlemelerin, yönetmelikle değil yasa ile yapılması gerekir. Yönetmelikle yapılan düzenleme, Anayasa’nın 46. Ve 73. maddelerine aykırıdır. Yönetmelikle mali yükümlülük getirilemez. Olay yargıya intikal ettirildiğinde, yönetmelikle yapılan bu düzenleme iptal edilebilir.


SSK’lı çalışana memur babasından maaş

SORU: SSK’lı olarak çalışan bir kadınım. Memur emeklisi babam bir ay önce vefat etti. Babamdan dolayı bana aylık bağlanır mı?
Mine KİREMİTÇİ - Samsun

YANIT: Bekâr veya dul iseniz, babanızdan size “Yetim aylığı” bağlanır. Evlenmediğiniz sürece bu aylığı ömür boyu alırsınız.


Bağış mı yoksa satış mı avantajlı?

SORU: Gayrimenkulü yetişkin iki çocuğuma satsam ya da bağışlasam, vergi ve harç durumu nasıl olur?
Cüneyt YILDIRIM - Adana

YANIT: 1-Satış: Gayrimenkulü, edindiğiniz tarihten itibaren 5 yıl geçtikten sonra satarsanız; alıcı ve satıcı ayrı ayrı yüzde 2 “Tapu harcı” öder. Başka bir anlatımla, toplam yüzde 4 ödenir.
5 yıl geçmeden satarsanız, “Değer artışı kazancı” söz konusu olur.
2-Bağışlama: En az yüzde 5 Veraset ve İntikal Vergisi, yüzde 7’de tapu harcına tabidir. Bu durumda toplam en az yüzde 12 ödenir.


Ortak olmayanın yönetim kurulu üyeliği

SORU: Şirket ortağı olmayan birini, yönetim kurulu üyesi olarak seçebilir miyiz?
Aysel COŞKUN - Antalya

YANIT: Evet seçebilirsiniz. Eski Ticaret Kanunu’na göre, hisse devri ve bunun ticaret siciline ibrazı gerekiyordu. Yeni TTK ile buna son verildi. Ortak olmayan biri yönetim kurulu üyesi seçilebiliyor. Ona hisse devri de gerekmiyor.

X