Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Belediye Deli Dumrul gibi davranıyor

SORU: Emekli öğretmenim. Oturduğum küçük bir evim var. Emlak Vergisi’nden muafım. Belediye “Anneniz ve babanızdan miras kalan tarladan hiçbir geliriniz olmasa bile eviniz için geriye dönük emlak vergisi ödeyeceksiniz” diyor. Belediye mi haklı ben mi?
Zahide OZANKAN - Manisa
YANIT: Siz haklısınız. Bazı belediyeler “Deli Dumrul gibi” davranıp, keyfi vergi istiyor.
31 Aralık 2003 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 38 No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği’nin 3/e bölümünde “mükelleflerin gelir getirmeyen iş yeri arsa ve araziye sahip olmaları, indirimli vergi oranından yararlanmalarına engel teşkil etmemektedir” diye yazılı.
Buna göre belediye, oturduğunuz ev için sizden 1 kuruş dahi Emlak Vergisi isteyemez.
Bu yazıyı gösterirseniz, düzeltme yoluna giderler.

Önce işçi sonra işveren olanın emekliliği

SORU: 1990 yılında Devlet memuru olarak işe başladım. 2002’de ayrılıp SSK’lı oldum. Sonra da kendi işimi kurdum ve 8 yıldır Bağ-Kur’lu oldum.
Ben nereden emekli olacağım? Daha önemlisi SSK’dan nasıl emekli olurum?
Ali DEMİR- Ankara
YANIT:
Bu şekilde devam ederseniz, Bağ-Kur’dan (4/b) emekli olacaksınız.
Ancak bir başka şirkette de SSK’lı (4/a’lı) olursanız, son 7 yıldaki çalışmaya bakılır. En çok hangisinde çalıştıysanız o kurumdan emekli olursunuz. Buna göre, son 7 yılda en az 1261 gün SSK’lı olursanız SSK’dan emekli olmaya hak kazanırsınız.

Hazine arsası emlak değerine dahil mi?

SORU: Hazine arsası üzerine bir ev yaptım. Emlak Vergisi bildirimi verirken, arsa payını da Emlak Vergisi değerine dahil edecek miyim?
Mehmet ASLAN- Erzurum
YANIT:
Hayır, etmeyeceksiniz. Gelir İd.Bşk.İst. D.Bşk.’nın 9. Şubat 2012 tarih ve GİB.434.18.01-006.01.517 sayılı özelge ile yaptığı açıklama da bu yöndedir.

Doğum borçlanması emeklİlİk yaşına eklenmez

SORU: Doğum borçlanması yaparsam, emeklilik yaşını da aşağı çekebilir miyim?
Kadriye KÖKSAL - İstanbul
YANIT:
Borçlanılan süreler, prim ödeme gün sayısına eklenir ancak bu süre emeklilik yaşına eklenmez. Ayrıca sigortalık öncesi doğumların borçlanılması da mümkün değil.
Sonuç olarak 2 çocuk doğuran sigortalı kadın 4 yıl daha erken emekli olamaz.

Evi sattık ne vergisi?

SORU: 2013 yılında sattığımız konutun 2013/2 Emlak Vergisini ödemediğimiz gerekçesi ile 2013 yılında ilgili belediyeden bir mesaj geldi.
400 TL tutarında bir (gecikme cezası ile) borcumuz olduğunu öğrendik.
Yeni yasa ile bu borcun faizi silinecek mi?
Turhan KAYA - Ankara
YANIT:
Evi Ocak ayında bile satsanız, o yılın sonuna kadar olan Emlak vergisinin tamamını ödemek zorundasınız.
Torba Yasa Tasarısı çıkarsa, faizler silinecek. Enflasyona göre düşük oranlı bir faiz hesaplanacak. 18 taksite kadar da ödeme kolaylığı gelecek.

Staj kadınlara avantaj sağlayabiliyor

SORU: Öğrencilik döneminde staj yaptım. Üniversiteyi bitirince de sigortalı olarak çalışmaya başladım. Yaptığım stajın bir avantajı var mı?
Ayfer UZ- Konya
YANIT:
Yaşlılık, malullük ve ölüm sigorta kollarına prim yatırılmadığı için staj süresi başlangıcı, emeklilikte göz önüne alınmıyor.
Ancak doğum borçlanması avantaj sağlayabiliyor. Örneğin 2006’da staj girişi olan, 2008 ve 2012 yıllarında iki doğum yapan sigortalı bir kadının, her iki doğumu da borçlanarak, 4 yıl daha erken emekli olabilme şansı var.

X