"Sinem Vural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sinem Vural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sinem Vural

Onlar mı aşırı özenli bizimkiler mi özensiz

Geçtiğimiz gün yakın bir arkadaşım, Digital Music News sitesinin bir haberini Twitter’da paylaştı.


Haberde, Metallica’nın gittiği her şehir için farklı bir set list hazırladığı, önce Spotify verilerine bakarak o şehirde en çok hangi şarkıların dinlendiğini tespit ettikleri yazıyordu.
Metallica bile listesindeki küçük değişiklikler için bu verileri gözden geçiriyor.
Peki bizimkiler ne yapıyor?
Konserden 10 dakika önce “Tamam bunu çalıyoruz” diyorlar ve bam! 2 saatlik konser sadece 10 dakika önce hazırlanmış oluyor.
İki albümlü sanatçılar için konuşmuyorum elbette, yıllardır müzik sektöründe olanlar bizim konumuz...
Metallica gibi köklü bir grup mu aşırı özenli yoksa bizimkiler mi özensizlikten kırılacak, bilemiyorum. (Bazı isimleri tenzih etmekte de fayda var. Çünkü günlerce çalışan, şarkıları yeniden düzenleten, öncesinde-sonrasında çalacağı parçaları ayarlayan grup ve kişiler de var.)
Biletini parayla satın alan hayranları zaten bunu hak etmiyor mu; kendilerine bir sormaları gerekiyor.

Bilimkurgu tadında

“333” isimli EP’sini bayıla bayıla dinlediğim Ozoyo yeni single çıkarmış: “Plantarium”.
Çok kişisel bir detay olarak Clive Staples Lewis’in “Sessiz Gezegenin Dışında” isimli kitabına fon müziği olabilecek kalitede bir şarkı bu. Bilimkurgu sevenler Ozoyo’yu da benim gibi dinleyecektir eminim ki.

Müptelalık seviyesi

“Dolana” ve “Trip Sultan” single’larıyla dinlediğimiz Aytun ve Can Menek ikilisi, bu kez yeraltına iniyor ve “Freeze” ile sizi yakalıyor.
Tatlı bir dans parçası ve dinlemekten kolay kolay sıkılmanıza imkan yok. Şarkıyı 3 dakikada tutmuşlar ki tekrar tekrar dinlensin. Zekice...

Küçük Harfler ile  küçük bir hatırlatma

Pul eski bir grup. 12 yıldır varlar ama sesleri kısık diye çok da üzülmeyin. Doğu Yücel’in “Hayalet Kitap” kitabından esinlenerek 2003 yılında Myspace’e koydukları “Küçük Harfler”, kitabın yeni baskısıyla birlikte yeni bir düzenlemeyle geri döndü. Yepyeni hâl alan şarkıyla “Biz de varız” diyerek pop-rock janrasında kendini hatırlatıyor.

Tam benim havalar

Tamam isim ofsayt ama şarkılar öyle değil.
“Deli Gömleği” 4 yıl sonra yeni bir çalışmayla geri döndü. “Hayalci” adını taşıyan EP’leri her şarkıya elektronik altyapı döşeyen yeni neslin yanında ilaç gibi geldi.
20 yıllık grupta Özver Yılmaz, Furkan Güleray ve Birkan Başören’den resmen 2000’lerin tadını aldım, nedense bu durum hiç zamanın gerisinde kalmışlar gibi hissettirmedi.
Özellikle “Ay” ve “Pencere” şarkıları zamanda yolculuk yaptırdı. Ah anılar...

Radar

Normal Değil diye bir grup bildirimleri geliyordu bu ara. İlk albümlerinin habercisi “Ayna Ayna” diye bir parça ile tanıştık.
Funda Yükseloğlu (Vokal), Tolga Yükseloğlu (Gitar), Emre Tehmen (Bas), Okaner Ertuğrul (Davul) ve Selçuk Usluer’den (Klavye) oluşan Normal Değil, son günlerde rock’a olan merakın elektronik müzik ile buluşmasından ortaya çıkan taze ama tecrübeli bir grup. Şarkılarıyla da sekiz parçalık albümü merakla beklemenize neden oluyor. Kulak kabartmanız önerimdir.

Ne dinledim?

◊ Pul - Küçük Harfler
◊ Deli Gömleği - Ay
◊ Ozoyo - Plantarium
◊ Aytun ft Can Menek - Freeze
◊ Brek - Spook

X