"Sinem Vural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sinem Vural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sinem Vural

Farah’ın müzik kariyeri hayırlı olsun

Emir Ersoy’un Küba tınılarıyla bezediği albümü “RocKuba” enteresan bir çalışma. Rock müziğin en iyi 11 işini içinde barındıran albümde ünlü oyuncular solist seçilmiş. Ama projenin en ilginç kısmı bu değil.


Çağan Irmak’ın “Unutursam Fısılda” filmi için mikrofonu eline alıp “Gel ya da Git”i yorumlayan Farah Zeynep Abdullah, albümde resmen yıldızlaşıyor.
Hakkını yemek olmaz, çalışmada yer alan isimler özenle seçilmiş, aynı özenle vokal yapmışlar. Ama bu projede seslendirdiği Yüksek Sadakat’ten “Haydi Gel İçelim” ve Teoman’dan “Paramparça”, Farah Zeynep Abdullah’ın oyunculuğun yanında müzik kariyerine de ciddi ciddi göz kırptığının işareti.
Albümün ters köşesi, açılış şarkısı olan Mor ve Ötesi’nin “Cambaz”ı...
Cem Yılmaz “Cambaz”ı daha önce grubun 20. yıl konserinde de seslendirmişti.
Ünlü komedyenin medyatikliği, grubun performansını bastırmak bir yana parlatmıştı bile...
Kenan Doğulu ve Emir Ersoy elinde şarkının yeni bir ruh kazandığı şüphesiz...
Ancak şarkının savunduğu konuları düşününce, onunla salsa yapma fikri talihsizlik gibi geliyor.
Albümün açılış yerine kapanışını yapması, en azından bu fikre bizi hazırlardı.

Takip edilesi: Monality

Allen Hulsey adını “Elin Oğlu” programından hatırlayabilirsiniz.
Ama o İstanbul’da “arası yemekle ve müzikle iyi olan adam” olarak da nam salmıştır.
Hulsey, Post grubundan tanıdığımız Erdem Tunalı ile Monality adında bir grup kurdu.
Grubun ilk şarkısı “Hits You” yayınlandı.
Amerikalı Hulsey’i bağlama-gitar ve vokalde görmek, ikiliyi etnik-elektronik müzikte canlı izlemek, geçen hafta sonu ParkFest’e gidenler için ilginç bir deneyimdi.
Radarlarınızı bu yeni ikiliye çevirin, belli ki isimlerini daha çok duyacaksınız.

Uzakdoğu’nun fethi

Assolistlik kavramına yeni bir soluk kazandıran Gaye Su Akyol’u tutabilene aşk olsun. İkinci albümü “Hologram İmparatorluğu”yla artık Avrupa ve Uzakdoğu’yu da fethetmeye başladı.
Nisan ayında Hollanda, Belçika gezdi, bu ayki maratona İspanya ile start verdi. Başarılı şarkıcı devamında Fransa, Slovenya ve İsviçre’ye uğrayacak.
Akyol, 13 Ağustos’ta ise Macaristan’da düzenlenecek dünyanın en büyük müzik festivallerinden Sziget’te sahneye çıkacak.
26 Ağustos’ta Tokyo’da Sukiyaki Meets The World müzik festivali kapsamında konser verecek olan şarkıcının, Avrupalı sanatçıları dünyaya duyurmayı amaçlayan bu festival sayesinde ününe ün katacağı, Türk popüler müziğine odaklanan basının da ilgisini çekeceği kesin.

Bu dünyadan çıkıp Kapadokya’ya varmak

Hazırlanın, hafta sonu tüm sosyal medya hesaplarınızda Kapadokya fotoğrafları göreceksiniz.
Çünkü 18-21 Mayıs arasında “Dünyadan Çıkış Yolları” temalı Cappadox var.
Müzik, çağdaş sanat, gastronomi, açık hava etkinlikleri arasından seçim yapıp kendi özel programınızı oluşturabileceğiniz bu festivalde izleyebilecekleriniz arasında Emma Shapplin featuring Mercan Dede, Rhye, Peter Broderick&David Allred Duo, Yasmin Hamdan, Acid Pauli, Kaan Tangöze, Büyük Ev Ablukada gibi birçok isim var.
Konsept biletler ve otel rezervasyonları tükenmiş durumda. Yine de konserlere tek tek bilet bulma imkanınız sürüyor.
Kaçırmayın derim.

Kemençe blues

Sosyal medyada bir video dönüyor.
Kemençe blues diye adlandırılan yeni bir tür. Karadeniz müziği sevenlerin yakından tanıdığı Ekin Uzunlar’ın evde arkadaşlarıyla çektiği ve “Uzunlife” adını verdiği video hemen hemen her haber sitesinde yerini almış durumda.
Karadeniz müziğini batı müziğiyle harmanlayan Uzunlar, ocak ayında “Hediye” adlı bir single yapmıştı ama sosyal medya videolarının yankısı daha büyük oldu.
Oyunculuk eğitimi de alan, ünlü isimlere kemençe de çalan Uzunlar, halihazırda aralıksız konser veriyor. İlk albümünü yayınladıktan sonra hangi yürekleri fethedeceğini birlikte göreceğiz.

Yaşasın kampçılık

İstanbul’da H2000, Rock’n Coke, RockIstanbul, RadarLive, Masstival gibi kamplı festivallerin nesli tükendi, nasıl olacak derken, Babylon Soundgarden cephesinden güzel haber geldi.
Anadolu festivallerinde kamplı konaklama imkanı devam ederken bu seçenek İstanbul’da tercih edilmiyordu.
9 Eylül’de Kilyos’ta yapılacak tek günlük etkinlik için eski festivalcilerin yakından bildiği deniz-kum-güneş-müzik dörtlüsü geri döndü.
Kamp yapacak katılımcılar, festival öncesinde 8 Eylül Cuma günü çadırlarını kurabilecek ve özel DJ performansları ile Babylon Soundgarden’a hazırlanabilecek.
Festivalin ertesi günü ise çadırlarını toplayıp evlerine dönecekler.
Henüz sahne alacak isimler paylaşılmasa da sadece kamp imkanı bile
3 güne yayılacak deneyim için yeterli albeniye sahip.

X