"Sinem Vural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sinem Vural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sinem Vural

Bir yarışma, bin endişe harika bir ses

Geçtiğimiz günlerde müzik yazarlarını Vodafone Arena’ya çağırdılar.

Alt kattaki Freezone Stüdyo’ya yeni bir ses dinlemeye gittik.
O ses, Freezone Stüdyo’nun “Son Ses” isimli online müzik yarışmasının birincisi Umur Doma’ya aitti.
Böyle zamanlarda insan emin olamıyor nasıl bir sesle karşılaşacağından.
Nihayetinde büyük beklentilere girmemeye çalışıyoruz.
Her ne kadar ön elemelerden, online oylamalardan geçen sesler olsalar da, ulusal müzik yarışmalarını kazandıktan sonra bir albüm çıkarıp ortadan kaybolan onlarca şarkıcı adayı gördük biz bu ülkede. O yüzden güven sıfır anlayacağınız...
Ekim ayında Vodafone FreeZone ve GNL Entertainment işbirliğiyle ilk single’ını yayınlamaya hazırlanan Umur Doma’ya dair beklentimi de düşük tuttum bu nedenle.
Stüdyoda oldukça heyecanlı, sahne tecrübesi olmayan bir genç vardı karşımızda. Umur’un ses rengine, şarkılardaki hakimiyetine tanık olmak, yolculuğunu kendi ağzından dinlemek umut vericiydi.
3 bin 500 kişi arasından birinci olan Umur’un bu başarısının hiç de şans eseri olmadığını gördüm o sahnede.
Ben alternatif müziğin kendisine daha çok yakışacağını düşünsem de o pop yolunda yürümeye karar almışa benziyor.
Laf aramızda; çok iyi bir ses geliyor.
21 yaşındaki bu genç şarkıcı, önümüzdeki günlerde çıkaracağı single’la geniş müzik piyasasında şansını aramaya başlayacak.
Single’ı hazırlayan GNL Entertainment Kurucusu ve CEO’su Alp Çağrı Günal, Umur için “Onu, müzik sektöründe kalıcı olmasını sağlayacağını umduğumuz ve inandığımız bir yolculuğa çıkarıyoruz” diyor.
Umarım bu sektörde hedeflerine ulaşan yetenekli isimlerden biri de Umur olur.

Sırada Lucidity var

Orçun Ayata daha önce “Meaning” albümüyle konuk olmuştu bu köşeye. Bu kez Stockholm’de yaşayan Derya Tezcan’la hazırladığı “Lucidity” single’ından bahsetmek istiyorum. Günü yakalayan “Lucidity”, Ayata’nın radarını iyiden iyiye sınır ötesine açtığının bir göstergesi.
Daha önce keşfetmediyseniz, Derya Tezcan’ın türkülerini de çok seveceğinizi söyleyebilirim.

Gettoda kaybolmak

Gettodan Çıkış grubunun yeni single’ıyla resmen bir girdabın içinde buldum kendimi...
“Evimden Uzakta” isimli şarkıyı bir dijital müzik platformunda dinledim.
Bu platformların en güzel yanı, seçtiğiniz şarkı bitince o şarkıcı veya grubun diğer şarkılarının da dönmeye başlaması.
“Evimden Uzakta” hakkında bazı şüphelerim olsa da, diğer şarkılarını da dinleyince kafamda gruba dair bir fikir belirmeye başladı. Sahnesinde canlı müzik dinlemeyi çok sevdiğim İstanbul mekanı Peyote’yi ve kötü ses sistemine rağmen büyük bir aşkla müzik yapan grupları hatırladım ve “Tamam” dedim, “Gettodan Çıkış da o gruplardan biri”...
Şarkının stüdyo kaydı da o tadı veriyor size. Volkan Bilgin ve Oğuzhan Doğan bas gitarist ve davulcu olarak iyi kotarmış bu işi.
Hemen listelere eklenmeli...

Köyümüze dönelim

Şehrin kargaşasından, trafiğinden, yaşam kavgasından sıkılıp köyüne dönmek isteyenler; bu şarkı tam size göre! Ahmet Beyler’in yeni single’ı “Köyümde Var” Ezgi Aktan’ın sesiyle öyle etkileyici olmuş ki, dinlerken kendinizi yeşillikler içinde bir köyde hissedeceksiniz.

Yolculuk tadında

2015 yılından bu yana hayatımızda olan The Flabbies, “Turkish” isimli yeni şarkısıyla eminim kariyerinde bir basamak atlayacak.
Oğuz Kont ve Sarp Dağlar Şahin’in dream pop türündeki şarkısı, dinleyenleri sözlerin pek de manasının kalmadığı melodik bir yolculuğa çıkarıyor.
4 dakika 14 saniye süren şarkının ardından, hemen ikilinin geçen yıl yayınladığı “Back in Town”u da dinlemek isteyeceksiniz...

Sınırı derhal aşmalı

Geçen hafta “360 derece” sanat eseri niteliğinde bir şarkı yayınlandı: In Hoodies’in (Murat Kılıkçıer) “Coo Coo”su.
Şarkı iyi, klip iyi, pazarlama taktikleri, hazırlanan tanıtım eserleri bir hayli iyi.
Şarkıya dair söylenecek o kadar şey var ki, buraya sıkıştırmayı reddediyorum.
En büyük temennim, Murat Kılıkçıer’in bu coğrafyayla yetinmeyip dünyaya açılması...

Radar

Aslında Ironhand Records’tan çıkan “Saz Power” isimli plağı yorumlayacaktım ama çalışmada yer alan Yasak Helva grubuna takılıp kaldım. “Silifke Zeybeği”ni o kadar güzel yorumlamışlar ki, bir baktım YouTube’da diğer işlerini arıyorum... Şarkıları Trakya havasında yorumlayan ekip, saykodelik düzenlemelerle Anadolu müziklerine, Ege ezgilerine, hatta Michael Jackson’a bile kendi ruhlarını katmış!
En yakın festivalde kendilerini canlı dinlemek gerek.

Ne dinledim?

* Evrencan Gündüz-“Mevsim Çiçekleri”
* Tankurt Manas feat Ayben-“Sakıncalı”
* Gider Gider-“Akşamüstü Olurken”
* Gettodan Çıkış-“Evimden Uzakta”
* Orçun Ayata feat. Derya–“Lucidity”

 

 

 

X