"Sevin Turan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sevin Turan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sevin Turan

Hepsi kadın, hepsi güzel..

Deneyimli gazetecilerin çok sık kullandığı ve gençlere de öğretmeye çabaladığı bir kavram vardır, fikri takip diye. Bir durumu/olayı mesele edip gündeme getirdiğinizde, onun yansımalarını, peşinden yaşananları vs. de takip edip haberleştirmeniz beklenir sizden. Benim bugünkü yazım da 3 hafta önceki yazımın fikri takibi olacak biraz.

Hatırlarsanız o zaman size Instagram'da hızla büyüyen "body positive" (beden olumlama) hareketinden bahsetmiştim. Herkesin (ama özellikle kadınların) vücutlarını kilolarıyla, sıskalıklarıyla, çatlaklarıyla, yara izleriyle, tüyleriyle ve daha nice "kusur"larıyla kabul etmelerini ve daha da önemlisi sevmelerini savunan bir hareket bu.

Bugünkü yazım da bu hareketin uzantısı bir projeyle ve proje kapsamında yapılmış bir fotoğraf çekimiyle ilgili. Model Clémentine Desseaux'nun kurucusu olduğu bu projenin adı "All Woman Project"; "hepsi kadın projesi" diye çevirelim haydi.

Hepsi kadın, hepsi güzel..

Desseaux bu projeyle, medyada ve özellikle sosyal medyada beden olumlamayı, kendine güveni yaymaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Refinery29'da yer alan proje tanıtım dosyasında yer alan röportajda, "Medyanın, özellikle 'plaj vücudu' zamanı olan yaz aylarında olumlu mesajlar yaymasının vakti geldi - daha az nefret, daha az diyet, vücudunuzu daha az değiştirmek, daha fazla kucaklamak, bedeninizi sevmek ve olduğu gibi kabul etmek" diyerek amaçlarını dile getiriyor.

Söz konusu dosyada Refinery29'ın yaptığı ve sonuçları ürkütücü bir araştırmadan da bahsediliyordu. 1000 kadının katıldığı bir ankette, katılımcıların yüzde 73'ü havuzda ya da plajda mayo giymenin karşı karşıya oldukları en stresli durum olduğunu belirtmiş. Katılımcıların dörtte üçü, beden algıları yüzünden plaja gitmekten kaçındıklarını söylemiş.

Hepsi kadın, hepsi güzel..
Charli Howard ve Clémentine Desseaux (sağda)

Örneğin Clémentine Desseaux diyor ki, "Benim için de çok uzun bir süre boyunca mayo giymek büyük bir meseleydi. Vücuduma güvensizlik duyarak büyüdüm. 10 yaşımdan 22 yaşıma kadar diyetler yaptım; başka biri gibi görünmek ya da olmak istiyordum. Miami'ye taşınana kadar yılda 3 ya da 4 kez mayo giyerdim. İnsanlar selülitlerimi ya da göbeğimi görecek diye ödüm kopardı, sürekli giysilerin altına saklanırdım. Memleketim Fransa bu açıdan çok dar görüşlü, bana bir sorun olarak bakıyor. Miami'de ise herkes özgürdü, her beden bikini vardı. Bunu görmek, farklı ya da anormal olmadığımı anlamak çok özgürleştiriciydi". (Bu kadının bugün modellik yaptığını hatırlatmak isterim.)

Projenin diğer kurucusu Charli Howard da benzer şeyler söylüyor: "Gençlik yıllarımda hiç bikini giymedim. Aslına bakılırsa bugün bile tatilde bikini giymiyorum. Bu insanlara biraz gülünç geliyor çünkü 38 bedenim. Ama asla bir mayoyu giyip satın alacak kadar rahat hissetmedim kendimi. Plaja gidip tatilimin keyfine bakmak istiyorum. Sürekli oram buram sallanıyor mu, şişman görünüyor muyum diye dertlenmek istemiyorum. Hayatımı endişelenerek geçirdim. Bugün ilk kez, mayomu giyip eğlenmek istiyorum. Sanırım yaşım ilerledikçe, Instagram'daki kadınlar gibi görünmeyen ama kendilerinden keyif alan kadınlar gördükçe aynı şekilde hareket edebilmek için cesaretim arttı. Artık bacaklarımın kalınlığını ya da selülitlerimi düşünmüyorum. Onlar benim ve onları seviyorum."

Hepsi kadın, hepsi güzel..

Projenin katılımcısı kadınlar aşağı yukarı hep aynı şeyleri söylüyor. Kimi vücudunu çok kaslı, hatta "erkek gibi" bulduğundan, kimi yendiği kemik kanseri sonrası bacağına takılan titanyum protezin bıraktığı yara izinden, kimi ölçülerinden kimi de çatlaklarından dolayı mayoya, bikiniye dargın geçirdiği günleri anlatıyor.

Sonuç? Sonuç yine dönüp dolaşıp aynı. Her beden güzel, her kadın güzel. Medyanın ve sosyal medyanın çizdiği "mükemmel vücut", "plaj vücudu", "bikini vücudu" imajları ise üzerimize yığılmış dev kayalardan öte şeyler değil. Lakin kayaların aslında strafor köpüklerden mamul olduğu bize çok nadir söyleniyor. Halbuki hepimizin bunu bağıra bağıra söylemesi, dünya âleme duyurması gerekiyor.

Beden bizim, yaz bizim. İkisinin de keyfini çıkaralım. #PlajlarıGeriAlalım!

Hepsi kadın, hepsi güzel..

Köşeye sığmayan ayrıntılı röportajlar ve fotoğraflar için:
http://www.refinery29.com/2017/06/158264/all-woman-project-real-women-confidence-campaign
http://www.allwomanproject.com/
https://www.instagram.com/allwomanproject/ 

X