"Serhan Asker" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhan Asker" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhan Asker

Yarım kalan şarkı

İlk Beşiktaş macerasında, Kartal’a gönül verenler onunla yatıp, onunla kalktı. Gerçek bir aşktı iki tarafın yaşadığı. Tatsız bir ayrılık yaşadılar ama Q7, Beşiktaş’tan sonra dönüp, dolaşan bir derviş gibi ilk dergahı Porto’da yine zirveyi gördü.

QUARESMA, Beşiktaş aşkı 2007 yılında İstanbul’da oynanan Porto maçıyla başladı.. Muhteşem bir futbol oynayan Quaresma, İnönü’de tam bir futbol resitali verdi. Gol de attı. Taraftarı kendisine hayran bıraktı.. Maç bitti ayakta alkışlandı.. Siyah beyaz bir sevda oldu o gün Quaresma, Beşiktaşlılar için.. Yol gözledi taraftar.. Dilinden düşürmedi.. Onunla yatıp onunla kalktı. Ve o platonik aşk 2011’de son buldu ve gerçek bir Aşka dönüştü.. İmza töreninde 30 bin taraftar onu bağrına bastı.

Yarım kalan şarkı

DÖNÜP, DOLAŞAN DERVİŞ

ACISIYLA tatlısıyla geçen 3 yıldan sonra tatsız bir ayrılık yaşandı.. Bu Quaresma’nın ne ilk ne de son yolculuğuydu.. Lizbon, Barcelona, Porto, İnter, Chelsea.. Gezginlik onun atalarından kalma. Onun dedeleri ünlü kaşifler Magellan, Vasgo De Gama.. Beşiktaş’tan sonra Porto’ya gitti.. Ne de olsa doğduğu yıldızlaştığı yerdi orası.. Dönüp dolaşan bir derviş gibi ilk dergahındaydı.. Sahi bu Porto yıldızlar için sanki bir terapi merkezi.. Real Madrid efsanesi İker Casillas bile efsanesi olduğu takımdan ayrıldı ve tercihi Porto oldu..

HADİ YİNE YENİ YENİDEN

QUARESMA, Beşiktaşlılar için yarım kalan bir şarkı. Hani Edip Cansever diyor ya.. “Bir şarkı ne zaman güzel değildir?” Sonu olduğu zaman... Sonu yoktur çünkü güzel şarkıların. Q7’ye böyle de diyebiliriz.. Sezen Aksu’nun şarkısındaki gibi de..
“Yüreğimdeki fırtına dinmedi hala / Beni yine yeni yeni, yine yeni yeniden sev..” Her ne ise.. O, Kartal için bitmeyen bir şarkı..

SON NOT Q7’YE

SEVGİLİ Quaresma.. Senin Beşiktaşlıların kalbine girdiğin sene İstanbul çok özel bir konuğu ağırladı. Senin gibi Lizbon’lu ve senin yaşadığın yoksulluktan gelen büyük yazar Jose Saramago.. 1998’de Nobel edebiyat Ödülü’nü kazandı.. Onun eşsiz eserlerini mutlaka okumuşsundur.. Filin Yolculuğu var onun yazdığı. Bir fil ve yoksul sahibi Subhro’nun Lizbon’dan Viyana’ya olan yolculuğunu anlatır. Bence bu romanda Beşiktaş Subhro, sen de kahramanı Süleyman’sın.. Ve senin bu yolculuk da ikinci İstanbul seferinle son bulsun..

Yarım kalan şarkı

KONTROLDEN GEÇTİ İNŞAATI GEZDİ!

QUARESMA düne sağlık kontrolüyle başladı. Acıbadem Sports’ta gerçekleştirilen tetkiklerin ardından Quaresma, Başkan Fikret Orman ile Vodafone Arena Stadı’nı gezdi.

- PATENTİ kendisine ait gol vuruşu var. Trivela. Aslında benzer vuruşu 1996 Avrupa Şampiyonası’nda Alman Klinsmann, Rusya maçında gerçekleştirip gol atmıştı. Ama onunki kalenin karşısındaydı sanki. Q7 en çaprazdan sağ ayağının dışıyla en uzak köşeyi görüyor. Normal bir pası yok zaten. Hepsi estetik. Anlayacağınız nev-i şahsına münhasır bir stil onunki...

ANNESİNDEN KORKUYOR VE BİRAZ DA CİMRİ!

Q7 annesinin doğum günlerinde tatlı bir cimriliğe girer ve hediye almazmış. O gün maçı varsa, estetik bir gol atarak ”Annemin doğum günü hediyesi bu goldür” dermiş.

BU Portekizliler hep mi böyledir bilmiyorum. Birgün Jose Mourinho’ya en çok neden korktuğunu sormuştum.. “Annemden” demişti. Quaresma’nın da en korktuğu hatta tek korktuğu kişi annesiymiş.. Çok düşkün annesine. 2012’de annesinin çantasını çalmak isteyenleri bizzat kovaladığı ve o sırada kendisini engelleyen polislerle kavgası Portekiz basınında günlerce yer aldı.. Annesinin doğum günlerinde tatlı bir cimriliğe girermiş. Annesine hediye almaz, o gün maçı varsa çok estetik bir gol atarak ”Annemin doğum günü hediyesi bu goldür” dermiş..

Yarım kalan şarkı

O BİR ROMAN

BU cimriliğini bir zamanlar Beşiktaş’ta yöneticilik de yapan dostum Murat Çelik’e anlatınca güldü ve ekledi:
“Annesine cimriliğini bilemem ama takılar konusunda çok cömert.. Hele öyle bileklikleri var ki paha biçilmez türden..”

MARATONA, RONALDO’DAN ÖNDE BAŞLADI AMA...

Q7 futbol yolculuğuna vatandaşı Ronaldo ile birlikte başladı. Hatta ondan önce keşfedildi ve maratona önde başladı.. Ancak her işte olduğu gibi burada da çok çalışan kazandı.. Almanların bir sözü vardır.. “Disiplin yetenekten önce gelir. Yetenek diğeri olmadan hiç birşeydir.” İşte bunu Ronaldo, Quaresma’dan daha iyi uyguladı...

Yarım kalan şarkı

SÖZLEŞME 2+1 YILLIK

BEŞİKTAŞ, Q7 için Porto’ya 1 milyon 200 bin Euro verecek. Quaresma ise ilk sezon 1 miyon 768 bin, ikinci sezon 1 milyon 600 bin, son sezon da en az 30 resmi maçta görev alması durumunda 1 milyon 768 bin Euro garanti para alacak.

X