"Serhan Asker" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhan Asker" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhan Asker

O artık Kadıköy'ün Hamlet'i

Çocukluğu Andersen masallarıyla geçti. Yeşil sahalarda yıldızlığa doğru ilerlerken, ruhuna dokunan o masalların katkısı vardı. Sarı lacivertliler yıllar sonra ondan efsane Högh’ün tahtına kurulmasını bekliyor.

SOSYAL paylaşım sitelerinin birinde rastlamıştım. Fenerbahçeli genç bir kadın, Simón Kjaer’i “prens” olarak tanımlamıştı. Aslında bunu derken, Kjaer’in bebek yüzlü yakışıklılığıyla meşguldü o yorumu yazan taraftar...
Benzetme Hamlet’i aklıma getirdi.. Danimarka, Shakespeare’in ölümsüz eseri “Hamlet”in ülkesi.. Bir intikam trajedisi yaşayan Hamlet, Danimarka prensidir.. Oyunda Prens Hamlet’in, kral olan babasını öldürdükten sonra tahta geçen ve annesi Gertrude ile evlenen amcası Claudius’tan nasıl intikam aldığı anlatılır.
Kjaer, Horsens’da doğdu. Horsens, Odensa’ya çok yakın. Odensa, sadece Horsens’a yakınlığıyla önemli değil tabii ki..

O artık Kadıköyün Hamleti


ANDERSEN HEYKELiNiN ANLAMI


ÇOCUKLUĞUMUZUN ünlü masallarının yazarı C.H.Andersen Odensalı’dır.. Kentin merkezinde Andersen’in büyük bir heykeli var.. Her gün okullardan öğrenciler getirilerek o heykel ziyaret ediliyor.
Çocukluğu onlarca Andersen masallarıyla geçen Kjaer için de o heykel çok anlamlı.. Danimarkalı yıldız, küçükken defalarca o heykeli ziyaret etmiş..
Kjaer’in yıldızlığına giden maratonunda yaşamının ilk yıllarında ruhuna dokunan o masalların mutlak bir katkısı vardır..

KARARLARINDA EŞİ ÇOK ETKİLİ

KJAER’in transferinde eşi Elina Gollert belirleyici oldu. Geçen yıl Fenerbahçe kafilesine yapılan saldırıdan dolayı tedirgin olan yıldız oyuncunun eşi ve ailesi bu yüzden İstanbul’a gelerek bizzat denetlemelerde bulundu.
Kjaer’i 2012 yılında o zamanki teknik direktör Aykut Kocaman da çok istemişti. Yobo’ alındı.

YUFKA YÜREKLİ “BUZ ADAMLAR”


TAM bir İskandinav ülkesi insanın özelliklerini taşıyan Kjaer’e takımda “buz adam” denmeye başlanmış bile.. Formula 1’in ünlü Fin pilotu Mika Hakkinen soğuk tavırlarından dolayı aynı lakabıyla anılır.
Ama işte o Hakkinen yarıştığı dönemlerde en büyük rakibi olan ve büyük kavgalara giriştiği Michael Schumacher’in geçirdiği son kazayla en derinden sarsılanlardan biri oldu. Günlerce hastane önünde Schumi’den gelecek iyi haberi bekledi. Bunları ben Andersen’den masallara bağlıyorum..

X