"Serhan Asker" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhan Asker" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhan Asker

Köleliğe baş kaldıran kentin çocuğu

Rhodolfo, Bandeirantes doğumlu.O coğrafyadaki dedeleri gibi o da maceracı bir gelenekten geliyor.

Geçen sezon Brezilya’nın en iyi stoperi seçildi. Aynı başarıyı 2011’de de göstermişti. Tam bir ana kuzusu ve çok düşkün olduğu ailesinden ilk kez ayrı olacak. Gurbetteki siyah beyazlı günlerinin sonucu şimdiden merakla bekleniyor.

ROBERT De Niro’nun “Misyon” filminde Brezilya’da bir zamanlar uygulanan kölelik sistemi de anlatılır..
1986’da gösterime giren filmde De Niro’ya Jeremy Irons eşlik ediyor. Afrika’dan köle getirmek pahalı olunca sömürgeci Portekiz yönetimi yerlileri ucuz iş gücü için kullanır.. Bir zamanların ayıbı çok güzel bir şekilde işleniyor.
İşte Brezilya’da köleliğin en yaygın görüldüğü yerlerden birisi de Bandeirantes’tir. (Burada şu notu verelim: Samba ilk kölelerin gerçekleştirdiği bir danstır.) Beşiktaş’ın yeni transferlerinden Luiz Rhodolfo’nun doğduğu kent...

MEYDAN OKUMA KARAKTERiNDE VAR


ATALARINI kölelikten çok çekmiş Luiz Rhodolfo’nun.. En ağır işlerde komik ücretlerle çalıştırılmışlar.. Bandeirantes, aynı zamanda köleliğe karşı en kanlı isyanların çıktığı yerdir.. 1570 yılında bu isyan sonuç verdi ve savaş dışında kölelik yasaklandı samba diyarında.
Bu arada Bandeirantes, Brezilya tarihindeki maceracılara verilen bir isim...
Rhodolfo böylesine meydan okuyan maceracı bir gelenekten geliyor. Bu isyankar ruhu sahaya yansıtan Rhodolfo geçen yıl Brezilya’da en iyi stoper seçildi.. Aynı başarıyı 2011’de de göstermiş..

Köleliğe baş kaldıran kentin çocuğu


De Souza ile yollar kesişti


BEŞİKTAŞ’ın yeni transferi Rhodolfo, Gremio’ya transfer olduğu dönemde, Fenerbahçe’nin bu sezon renklerine bağladığı Josef de Souza ile takas edilmişti. İkilinin kaderi Süper Lig’de de kesişti.. Ve Rholdolfo’nun birçok transfer döneminde Galatasaray ile de anılmıştı.

Ailesine çok düşkün Coelho hayranı

Edebiyata da ilgili “Coelho”yu seven bir sambacı transfer etti Beşiktaş. Belki o da, efsane olan eski Kartal Zago’nun yolundan ilerleyecek...

iLK kez Brezilya dışına çıkacak olan Beşiktaş’ın yeni sambacısı tam bir ana kuzusuymuş.. Ailesine, akrabalarına çok düşkün olan Rhodolfo bakalım gurbetteki ilk seferinde nasıl bir performans sergileyecek..

“SİMYACI”YI UNUTAMADI

Maceracı bir gelenekten gelen Rhodolfo, edebiyata da düşkün. Tam bir Coelho hayranı. “Simyacı” romanı unutamadığı kitap..

Zago gibi anılacak mı?

TAM adı Luiz Rhodolfo Dini Gaioto olan Brezilyalı stoper, Beşiktaş’ta forma giyen 16. “Sambacı” olacak.. Beşiktaşlılar tadı damaklarında kalan Zago’yu hep anarlar.. Kimbilir Rhodolfo da Zago gibi Beşiktaş tarihine geçen Brezilyalı bir başka stoper olur..

X