"Serhan Asker" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhan Asker" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhan Asker

Fadodan nefret eden Portekizli

Kendi ülke halkının sığındığı melodilerin dilidir Fado. Ama o Fado’yu arabesk buluyor. Türkiye’ye de uyum sağladı. Nargile keyfini tattı. Halk plajında boy gösterdi. Telefonla “pide” siparişi bile verdi.

Telefonla AŞK-I Memnu.. Türk edebiyatının ölümsüz eserlerinden.. Halit Ziya Uşaklıgil henüz 31 yaşındayken kaleme aldı. Romanın iki kez de dizisi çekildi. Birincisi yıllar önce 1975’te TRT’de yayınlandı. Çok izlendi.. Geçtiğimiz yıllarda Kanal D’de yayınlanınca da izlenme rekorları kırdı.. Romanda birçok önemli karakter var. Adnan, Bihter, Behlül.. Fakat birisi var ki hikayenin en kilit ismi.. Yeğen Behlül’ün dayısı Adnan’ın eşi Bihter’le yaşadığı aşkı gözleriyle gören tek kişi.. Kendisi de Adnan’ın kızı Nihal’e umutsuz bir şekilde aşık.. TV’ye uyarlanan dizinin birincisinde Beşir karakterini siyahi bir oyuncu oynadı.. İşte ben Fenerbahçe’nin yeni yıldızı Nani’yi Türk edebiyatının bu önemli karakterine benzetiyorum.. İkisinin de yanyana olan fotoğraflarına bakınca bana hak vereceksiniz..

KİZOMBO DİNLER

BİR kaşifler ülkesi olan Portekiz’in en yaygın müzik türü fadodur.. Aşk, ayrılık, hasret, hüzün.. Hepsi fado sözlerinde işlenir.. İçli içli.. Anlamasanız da dinlerken hüzün kaplar içinizi.. Denizcilerini, aylarca rıhtımlarda bekleyen Portekiz halkının sığındığı melodilerin dilidir fado.. Nani’nin en sevdiği müzik türü kizomboymuş.. Ritmik müziğiyle tangonun daha hareketli türü.. Nani’nin kulağında kulaklık görürseniz bilin ki kizomba dinliyordur. Kizombadaki favorisi ise Isabelle & Felician ikilisiymiş..

Fadodan nefret eden Portekizli

FADO NEDİR?

PORTEKİZ’in en yaygın müzik türüdür fado. Ülke halkının sığındığı ve zaman zaman hüzünlendiği melodilerin dili olarak da adlandırılır fado.

VE MEŞHUR TAKLALARI

GEÇMİŞTE Alex Ferguson’un sakatlanma riskine karşılık Luis Nani’ye attığı gollerden sonra takla atma yasağı getirdiği söyleniyordu. Böyle bir şey yokmuş. O Manchester United’da oynarken sahadaki şovuna devam ediyordu. Sporting Lizbon’da da bu devam etti.. Sevgili Nani.. Şimdi Fenerbahçe taraftarı bu takla şovunu merakla bekliyor. O taklaların yanına çok sevdiğin kizomba dansını da eklersen Saracoğlu çıldırır..

KARDEŞLERİNİ ZAMAN ZAMAN ŞAŞIRIYOR!

NANI’yi, çocukluğunu annesiz ve babasız geçiren biri olarak biliyordum.. Bizim basına da böyle yansıdı..
Ancak öyle değilmiş.. Babası ve annesi daha önce birer evlilik yapıp boşandıktan sonra evlenmişler.. Luis Nani’nin babasının ilk eşinden 9, annesinin de 8 çocuğu varmış. Toplamda 17... Nani işte böyle bir ailede büyümüş.
Annesiz, babasız büyüdüğünü düşündüğüm Nani’nin bir fado tutkunu olduğunu düşünüyordum ki, bu da tam tersiymiş.. Nefret ediyor fadodan.. Çok arabesk buluyormuş..

PİDE YİYOR.. HEM DE BAFRA PİDESİ

NANİ, Türkiye’ye uyum sağlamakta hiç de zorlanmamışa benziyor..
Bizim Fenerbahçe muhabiri Ahmet Ercanlar, Kadıköy’de oturur. Geçtiğimiz günlerde bir pideciye uğramış. İşyerinin sahibi gelip, “Az önce Nani aradı. Siparişle üç Bafra Pidesi istedi. Yanında da ayran” demez mi? Servisi götürenler, Nani selfiesi ile dönünce Ahmet’in gözleri büyümüş.. Nani bundan önce de nargile keyfini tattı.

Fadodan nefret eden Portekizli

BİR SOKAKTA HER AN KARŞINIZA ÇIKMA İHTİMALİ VAR

NANİ bir gün de kendisi gibi takıma yeni transfer olan Fernandao ile Beykoz’da halk plajına gidiyor..
Yanlarında Brezilyalı Josef de Souza da var.. Kendilerine yıldız görüntüsü vermeden rahatça plaja giren üçlüyü görenler hayretler içinde kalıyor..
Anlayacağınız Nani’yi izlemek istiyorsanız halktan haberlerle beslenebilirsiniz.. Bir gün sokakta yürürken karşınızda Nani’yi görürseniz hiç şaşırmayın.. Nani bir yıldızın kendisini sıradanlaştırmasına en güzel örnek..

X