"Serhan Asker" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhan Asker" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhan Asker

18 yaşında topla tanışan halıcı çırağı

Kadrolar eksiktir, tribündeki o halıcı çırağı genç sahaya davet edilir. İşte o gün Amerika-RJ Genç Takımı hocasının çağrısı, o gencin yıldızının bir anda parladığı andır. Bu şekilde girdiği o sahadan da bir daha çıkmaz ve yolu önce Bursaspor’a, sonra Fenerbahçe’ye kadar uzanır.

BİR Enis Batur şiiridir..“...ayırtılmış biletler, hazırlanmış bavullar, sol üst çekmeceye kaldırdığım eprimiş harita - insan bilmeli hangi halı uçar, dokunulduğunda.” Nereden çıktı bu şiir demeyin.. Hayatını bir halıcının yanında çalışarak geçirmekte olan 18 yaşındaki bir gencin yaşamının bir anda nasıl değiştiğini anlatacağım.. Öykü samba diyarından..

Bir genç Rio de Janeiro’da halıcıda çıraklık yapar. Yaşı 18.. Hafta sonu ya da akşamları buluştuğu bütün arkadaşları topla birer sevdalı gibi. O ise kendi halinde. Topa, futbola uzak..

Bir gün boyu posu yerinde olan bu genci Amerika-RJ Genç Takımı’nda oynayan arkadaşı, antrenmanını izlemeye çağırır.. O da antrenman bitiminde arkadaşından plaja gitme sözünü alarak idmana gider.

Ekibin eksik olması üzerine takımın hocası trübündeki o genci sahaya çağırır. Hayatında hiç topla oynamamış biri olduğu aklının ucundan bile geçmiyor.. Haklı olarak. Brezilya.. Erkek çocuğu.. Topla mutlaka oynamıştır. Başkası düşünülemez..

İşte o gün Amerika-RJ Genç Takımı hocasının çağrısı o gencin yıldızının parladığı andır. Stefan Zweig’ın, “İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar”da anlattığı gibi.. Bir anda insanın hayatının akışı değişebilir.. İşte o genç adım attığı sahadan bir daha çıkmıyor.. 40 yıllık futbolcu gibi.. Şutlarıyla, gücüyle parmak ısırtır.

Bir kaç kez daha aynı yerde izleyenlerin takdirini alıyor ve artık futbolcu.. Patronuna uğrayıp vedalaşan ve yeşil sahalara koşan genç, Fenerbahçe’nin yeni yıldızı Fernandao..

CHRISTOPH DAUM’UNDOSTU ÖNERİR...

FERNANDAO’yu, Daum Almanya’daki çok güvendiği bir menajer arkadaşının referansıyla aklına koydu. Bursaspor’un başına geçtiğinde transfer listesinin en başına onu yazdı. Sezon başında transfer olmadı. Bonservisi karmaşıktı.. Yüzde 20’si kulübü, yüzde 80’i de menajerlerin elindeydi.. Ancak devre arasında 1.5 yıllığına kiralandı.. İlk maçı Eskişehir maçıydı. İki gol attı ve aldı başını gitti..

18 yaşında topla tanışan halıcı çırağı

Aylık 60 bin dolara imza atmıştı.. Zamanla takım arkadaşlarının aldığı yüksek ücretleri işitince, “ne oluyor?” dedi.. İkinci sezonunda paranın artırılmasını talep etti. Leblebi gibi goller atıp hatırı sayılır asistler yapan Fernandao’nun isteğiyle aylık maaşı da 100 bin dolara yükseltildi...

LAKABI SOLDADO “ASKER”

BREZİLYA’da arkadaşları arasında “Soldado” diye çağrılıyordu.. Tipiyle tam bir askere benziyordu. Hatta Bursa’da attığı ilk golden sonra asker selamı çaktı. Bursaspor dergisi için verdiği bir röportajda Türk askerinin giydiği kamuflajla poz verdi. Gerçi 1.90’lık Fernandao’ya uygun kıyafetin hemen bulunamadığını da öğrendik..

BURSA’NIN FERDİ’Sİ..

BİR zamanlar adı Türk Milli Takımı için geçti. Sıcak baktı bu fikre... Ancak gerçekleşmedi. Milli formayı giyseydi adı da hazırdı: Ferdi. Bursa’da yerel medya onu “Ferdi” adıyla ezberlemişti.. (Aklıma bir zamanlar Beşiktaş forması giyen Ferdinand geliyor. Ona da Ferdi denilirdi.)

HALI UÇMADI AMA FERNANDAO UÇUYOR

EVET aynı Batur’un şiirindeki gibi.. Halı uçmadı ama günleri sırtladığı halıların altında geçen birisinin talihinin uçmasına tanıklık edildi. Hazırlık maçlarına göre halıcı çırağı iyi başladı işe.

‘KORKULU RÜYASI’ BRUNO ALVES’LE ARTIK AYNI TAKIMDA

FERNANDAO, Fenerbahçe’ye transfer olarak bir beladan da kurtulmuş oldu. Şöyle.. Bursaspor’dayken “En çok zorlandığın savunmacı kim?” Sorusuna “Bruno Alves” yanıtını verir. Şimdi Alves’le takım arkadaşı. Artık antrenmanlarda çift kalede aynı takımda oynayabilme şansı da Vitor Pereira’nın tercihine bağlı...

X