Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tanı ve tedavide yapay zeka dönemi

Kan hastalıkları bilim dalının diğer bir ismi ‘hematoloji’dir. En sık rastlanan hematolojik hastalıklar; kansızlık, lösemi (kan kanseri), kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kemik iliği yetersizlikleri, lenfoma ve plazma hücre bozukluklarıdır.

Hematolojik hastalıkların araştırması için periferik yayma testi yapmak gerekir. Periferik yayma testinde de kan damlasının bir tüp içerisine alınmasından, alınan damlanın lam üzerine yayılmasını, ardından özel boyalarla boyanarak uzman hekimler tarafından mikroskopla incelenmesini gerektirir. Türk bilim insanları, TÜBİTAK AR-GE desteğiyle 18 ayda prototipini geliştirdikleri cihaz ile bu süreci manuelden otomatiğe çevirmeye çalışıyor. Yapay zeka kullanan medikal cihaz, kan hastalıklarına hızlı tanı koymayı hedefliyor. Cihaz, klinik veriler ile donanımı sağlanmış yapay zeka kullanarak alınan görüntüleri analiz ediyor ve rapor haline getiriyor. Ayrıca verileri, sisteminde muhafaza ederek daha sonraki tetkiklerde karşılaştırma yapılmasını da sağlıyor. Türk Aferez Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Emre Tekgündüz de 500’ü aşmayan sınırlı sayıda hematoloğa sahip olduğumuzdan, şüpheli ve gerçekten önemli bir durum varsa hastayı o zaman hematoloğa göndermenin öneminden bahsediyor. Böylece hem hastanelere yapılan gereksiz başvurular engellenerek zaman tasarrufu sağlanıyor hem de yapay zeka ile doğru hastalar doktorla buluşabiliyor.

ÖĞRENMEDEN GEÇMEYİN

BESİNLER SİZİ ŞOKA SOKABİLİR

Bazı besinleri tükettikten sonra özellikle deride ve kulak-burun-boğaz yollarında rahatsızlık hissediyorsanız besin alerjisine dikkat etmekte fayda var. Besin alerjisi, vücudumuzun bağışıklılık sisteminin bazı besinlere gösterdiği tepkidir. En çok bebeklerde ve çocuklarda görülen besin alerjisi ilerleyen yaşlarda da sebepsiz yere ortaya çıkabilir. Dünyada görülme sıklığı yüzde 9-10 civarında seyreden alerji, vücutta küçük tepkilere yol açabileceği gibi anafilaktik şok gibi büyük reaksiyonlara da sebep olabilir. Çocuklarda genellikle yumurta, süt, yer fıstığı ve soya gibi yiyeceklerde ortaya çıkarken yetişkinlerde deniz ürünleri, kuru ve kabuklu yiyecekler ve tahıllar ile kendini gösterebilir. Basit alerji testleriyle anlaşılabilen durum; ağızda şişme, kusma, deride döküntüler, yanma, egzama, burun akıntısı, kan basıncında düşme gibi belirtiler ile kendini gösterebilir. Özellikle yetişkinlerde ortaya çıkabilen ve önemsenmeyen bu belirtiler dikkate alınmadığı taktirde daha da şiddetlenebilir.

X