"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Sizin de başınıza gelebilir

VATANDAŞ, ödediği vergilerin nerelere harcandığını, devletin alacağının peşine düştüğü kadar bizler yakından takip etsek Türkiye çok daha şeffaf, pırıl pırıl bir ülke olur. İşte size devletin alacaklarının nasıl peşine düştüğünü gösteren her an herkesin başına gelebilecek bir örnek:
Pazar günü, ortada tek bir araç yokken bile “kırmızı ışık yanıyor” diye karşıdan, karşıya geçmeyen arkadaşım öfke içinde aradı. Arabasını fenni muayeneye götürdüğünde 2 yıl öncesinden kesilmiş bir trafik cezası karşısına çıkarmışlar. Faizleriyle beraber ceza almış başını yürümüş. “Neyin nesidir?” diye Konak Vergi Dairesi’ne gittiğinde gezici radarın yazdığı bir ceza olduğunu, arkadaşımın adresi değiştiği için eline ulaşamadığı bilgisini vermişler. Adreste bulunamayınca muhtarlara bırakılan tebligat çoğu zaman sahibine ulaşamıyor ve ceza da faiziyle katlanarak büyüyor.
Ama devlet alacağının peşini bırakmamak için her türlü tedbiri aldığından fenni muayenede arkadaşımın karşısına çıkıp alacağını faiziyle söke söke almış. O nedenle siz siz olun bir e-devlet şifresi alıp devletle başınızın dertte olup olmadığını sık, sık kontrol edin. Yoksa küçücük paralar için çok büyük faizler ödemek zorunda kalabilirsiniz.


AKP emekli oylarını nasıl patlatır

İZMİR vergilerini en düzenli ödeyen kent olmakla ünlüdür. Emekli maaşı yetmediği için kendi işini kurup üç beş kuruş kazanmaya çalışan emeklilerin sayısı da hayli fazladır. Ama her ne hikmetse, AKP hükümetleri döneminde kendi iş kuranların emekli maaşlarından Sosyal Güvenlik primi kesintisi yapılmaya başlandı. Olurdu olmazdı tartışmaları sürerken kesintiler başladı ve doğru dürüst anlatılmadığı için pek çok emekli devlete “Ben hem emekliyim hem de işyerim var” bilgisini vermedi.
Ama sonunda devlet bunları bulup faiziyle çatır, çatır maaşlarından kesmeye başladı. Rakamlar yıllar içinde çok büyüdüğü için bir iyilik yapıp taksit bile yaptılar. Bugün kurduğu küçük işyeri iflas etse, zarar etse bile yıllardır bu vergilerin taksidini ödeyebilmek için vergi dairelerinin kapısında bekleşen emeklileri her zaman görebilirsiniz.
Geçtiğimiz günlerde bir haber gördüm. AKP seçim programında kendi işini yapan emeklilerden Sosyal Güvenlik primi kesintisi yapılmayacağı müjdesini verecekmiş. ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ diyor insan. Önce emeklilere ceza vereceksin, sonra da bunu kaldırmayı seçim programına müjde olarak koyacaksın. Bu da ayrı bir maharet olsa gerek.
Tabii bu arada, “Yıllardır kesilen cezaları ödeyen taksitleri bile hala bitmeyen emeklilerin suçu ne?” sorusu hemen akla geliyor. Bence AKP seçim bildirgesine bugüne kadar yapılan kesintilerin de emeklilere iade edileceğini koymalı. İşte, o zaman emekli oylarında patlama yapacağından şüphesi olmasın.

X