"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Savaşın kesin galipleri belli

ATEŞKESİN mazide kalıp F-16’ların sağa sola bombalar yağdırdığı şu günlerde en fazla kimler ellerini oğuşturuyor biliyor musunuz? İnsan kaçakçılığı uyuşturucu, silah ve mazot kaçakçılığı gibi kirli işleri yapanlar.
Yasaların geçmediği puslu ortamda her türlü yasa dışı işi rahatça yapabilen kara paracılar, barıştan en fazla rahatsız olan kesimdi. Silahların yeniden konuşması için her türlü provokasyonu yapan bu güçler şimdi kan üzerinden kazanacakları yeni paraların hesabını yapıyor.
Bir önceki yazımda insan kaçakçılarının Çeşme’de yazlıkların önünden herkesin gözü önümde şişme botlara insanları bindirecek kadar yüzsüzleştiklerini yazmıştım. Kendi gözlerimle tanık olduğum bir olayı, kadın, çocuk 35 - 40 Suriyeli’nin bir lastik botla azgın dalgaların ortasına atılmak üzereyken, son anda polis müdahalesiyle ölüm yolculuğundan kurtulduklarını anlatmıştım.
Bu yazının hemen hemen ertesinde Hürriyet EGE, daha sonraki gün de Hürriyet’in ulusal baskısında konu manşetten enine boyuna işlendi. Sınırlar öylesine delik deşik olmuş ki, Yunan adalarına günde ortalama bin kişinin çıkış yaptığı raporlarda yer almış.

Bir seferden 50 bin Euro
Geçen hafta benim fotoğrafını yayımladığım lastik botla geçiş yapmak için kişi başı ödenen paranın 1.300 Euro olduğunu öğrendim. O olayda parayı topladıktan sonra Suriyelileri bırakıp kaçan insan kaçakçılarının tek bir seferden geliri 50 bin Euro yani 150 bin lira civarında.
Günde ortalama bin kişinin geçiş yaptığı bir sınırda kaçakçılık ticaretinin boyutları da büyüyüp en kötü tahminle 1.5 - 2 milyon Euro’ya ulaşıyor. Ve bu paradan, organizasyonu yapandan, bu işleri görmezden gelenlere kadar herkes payını alıyor. Uyuşturucu ve diğerleriyle birlikte milyarlarca dolarlarla dönen bir kara para ekonomisinin çarklarından söz ediyoruz.
Güneydoğu’da yeniden canlanan savaşla Türk, Kürt ya da herhangi bir örgütte yer alan kara para tacirleri derin bir nefes aldı. Barış ortamıyla kaybedecekleri kara pazarlarını bir süre daha sürdürme imkanına kavuştular. Sıradan insanların payına ise eğitim, sağlık daha kaliteli bir yaşam için ödedikleri vergilerin silaha, savaşa harcanmasına seyirci kalmak kaldı.
Ama bu ‘sessiz seyir’ erken seçim durumunda sandıkta, AK Parti’nin başına çıkaramayacağı bir çorap da örebilir. Onu da yaşayarak göreceğiz.

X