"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Sanayicinin karları avukatta

‘İzmir’de her üç kişiden biri icralık’ haberini görünce bir sanayici ile yaptığım sohbet aklıma geldi. İşler nasıl diye sorduğum sanayici “Bilançolara göre karlar iyi. Ama karların hepsi avukatta” dedi.
Yıllık büyüme oranın yüzde 3’ün bile altında kalması beklenen, piyasalardan paranın adeta yok olduğu 2014, hem tüketici hem de paralarını tahsilde zorlananlar için zor bir yıl oldu. Bakalım bu yıl nasıl geçecek…


Yaşar Türkiye’den 5 kat hızlı
Türkiye belki yüzde 3 bile büyüyemeyecek ama Yaşar grubu geçen yılı Türkiye ortalamasının 5 kat üzerinde, yüzde 15 büyüme ile kapatmış.
Kemal Zorlu’nun annesinin cenaze töreninde Yaşar Holding Boya Grubu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ile sohbet ederken söz dönüp dolaşıp işlere geldi. Grup olarak 2014’te yüzde 15 büyüdüklerini, gıdada zaten iyi olduklarını, geçen yıl boya pazarında yine birincilik koltuğuna oturduklarını söyledi.
DYO’ nun 60’ncı yılında yine Türkiye’nin en büyüğü olmasının keyfini, törene birlikte gelen Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Aktaş da paylaşıyordu.


Canım petrol

Hani bazıları için “ Paçalarından bile şans akıyor” derler ya, bizim Türkiye’nin de hali öyle. Dünyada para 2000’li yıllarda gidecek yer ararken, Türkiye, 2001 krizinin ardından yaptığı reformlarla cazibe merkezi oldu. ABD ve Avrupa 2008’de tarihlerinin en büyük ikinci krizine girerken kaynaklar Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere aktı.
Sözü uzatmadan petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye’ye faydalarına getireceğim. Petrolün varilindeki her 10 dolarlık düşüş Türkiye’de enflasyonu yaklaşık yarım puan düşürüyor. Petrol 100 dolar iken Türkiye’nin yıllık faturası 60 milyar dolar idi. Şimdi petrol 50 dolara indi ve en az birkaç yıl daha böyle gidecek., böylece faturamız yarıya düşecek. Ajda Pekkan’ın bir zamanlar fiyatlar çok arttığı için “Aman petrol, canım petrol” diye bir şarkı söylemişti. Şimdi sadece “Canım Petrol” diye şarkı söyleme zamanı .

X