"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Madalya takılacak köpek

    Geçen hafta Türkiye dünya basınında çok sık yer aldı. Siyasi haberlerin gündeminde şüphesiz Kılıçdaroğlu’nun  ‘Adalet’ yürüyüşü vardı. New York Times’tan, The Economist’e dünyanın önde gelen yayın organları bu yürüyüşe geniş yer verdi.

 

Ama geçen hafta dünya medyasında çok geniş yer alan bir  başka haber vardı ki o da İzmir kaynaklıydı. 31. İzmir Uluslararası Festivali’nde Efes  Antik tiyatroda yaşanan o unutulmaz andı dünya medyasına konu olan.

Önceki  hafta  Viyana Oda Orkestrası ve Fazıl Say’ın birlikte verdiği konserde sahneye çıkan köpeğin görüntü ve videoları Türk medyasında geniş yer almıştı. Ama dünya medyasında geçen hafta özellikle Fazıl Say’ın attığı tweetten sonra adeta fenomen oldu. Say “klasik müziğin en hoş anı” diyerek sahneye gelen köpeğin videosunu tweetledikten sonra Amerikan ABC News televizyonu, Associated France Press  gibi haber ajansları, Huffington Post gibi  tıklanma rekorları kıran web siteleri haberi yıldırım hızıyla yaydı.

Televizyon, ajans ve web sitelerinde haberi gören TV kanalları, radyolar, müzik dergileri de bir anda dünyalarına renk getiren bu sevimli haberi paylaşırken hayvan severlerin bloglarında müzik sever köpeğe övgü bitmedi.

Madalya takılacak köpek

 

Dünya basınında ücretsiz tanıtım

Bu haberlerden biri  kısaca şöyleydi:

“Viyana Oda Orkestrası  Uluslararası İzmir Festivali kapsamında  Efes’te şef Ola Rudner yönetiminde Felix Mendelson’ın Dördüncü Senfonisini çalarken, müziksever  bir köpek,  tecrübeli bir müzisyen edasıyla sahneyi geçip şefin sehpasının önünde durdu.  Sonra antik Efes şehrindeki tiyatroda  kendisini şaşkınlıkla izleyen seyircilere gözlerini  dikerek  uzun, uzun baktı ve alkışlar, kahkahalar arasında  baş kemancının ayaklarının dibine oturdu.
Müzisyenler ise bir yandan kahkahalarını tutmaya çalışırken, diğer yandan sokak köpeği orkestranın bir elemanıymış gibi  onunla birlikte profesyonelce çalmaya devam etti. Köpek ise sanki bu gösteriyi daha önce defalarca yapmış tecrübeli bir sanatçıymışçasına  konserin kalan kısmını hiç bir yanlış havlama yapmadan tamamladı.”

Sokaklarda başıboş köpeklerin dolaşmasına alışık olmayan batı basını, Türkiye’de insanlar ve  sokak köpeklerinin karşılıklı saygıyla birlikte yaşamalarının olağan  olduğu  bilgisine de haberlerinde yer verdi.

Uluslararası İzmir Festivali 31 yıldan beri Elton John , New York Filarmoni Orkestrası, Ray Charles , John Baez ve Zubin Mehta gibi dünyaca ünlü bir çok sanatçıyı ağırladı.  Mutlaka pek çok unutulmaz anlar oldu. Ama antik Efes’in ihtişamlı atmosferi içinde bir sokak köpeğinin başrolü  oynadığı bu son  film sanırım en fazla konuşulanlar arasına girecek. İzmir  bugüne kadar ki en dikkat çekici tanıtım kampanyalarından birini, bir sokak köpeği sayesinde hiç para harcamadan yaptırmış oldu. Sanatsever bu sokak köpeği gerçekten madalyayı hak ediyor. 

 

 

 

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI