"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Liderlerin akıl hocaları beyin jimnastiği yaptı

DÜNYANIN ekonomik büyüklük ve güç açısından en etkin 20 ülkesinin bir araya geldiği G-20’nin başkanı bu yıl Türkiye. Ev sahipliğini Türkiye’nin yapacağı 2015 yılı zirvesi 15-16 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek. Dünyanın en güçlü ülkelerinin liderleri Antalya’da bu tarihi zirvede bir araya gelecek. Bu toplantıya ABD Başkanı Obama da katılacak. Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Şansölyesi Merkel de. Aklınıza gelen dünyanın en ünlü liderleri burada olacak. Zirveye liderler, uzmanları ve görevlilerle birlikte yaklaşık 13 bin kişinin katılacağı, bunların 3 bininin ise gazeteci olacağı düşünülürse olayın büyüklüğü daha iyi anlaşılır.
G-20’nin bir de düşünce kuruluşu var. Adı T-20 (Think–20). Bu kuruluşta dünyanın önde gelen üniversitelerinden, düşünce kuruluşlarından akademisyenler, bilim adamları, uzmanlar bir araya gelerek fikir üretiyorlar. Bu grubun ürettiği düşünce ve öneriler G-20 toplantılarında dünya liderlerine sunuluyor tartışmaya açılıyor.
Bu yıl T-20’nin başkanlığı da Türkiye’de. Türkiye Ekonomik Politik Araştırmalar Vakfı Direktörü (TEPAV) Prof. Güven Sak T-20’nin 2015 yılı Başkanı olarak hayli yoğun bir yıl geçirdi. Liderlerin akıl hocaları diyebileceğimiz alanlarında dünyanın önde gelen isimlerini Türkiye’ye toplayıp beyin jimnastiği yapılmasını sağladı.

Liderlerin akıl hocaları beyin jimnastiği yaptı


Borsa’da toplandılar

BİZLER seçim ve sonrası koalisyon telaşından gözden kaçırdık, ama bu parlak grup 13-14 Haziran’da İzmir’deydi. Hem de şehrin göbeğinde, İzmir Ticaret Borsası’nda pamuk, üzüm fiyatlarının belirlendiği Korbey Salonu’nda 2 gün boyunca “Nasıl daha iyi bir dünya yaratabiliriz?” diye beyin jimnastiği yaptılar. Toplantıda, ABD’den, Avustralya’ya, Çin’den, İngiltere’ye, Fransa’dan Rusya’ya dünyanın dört bir yanından her biri kendi ülkesindeki liderlere ışık tutan 60’tan fazla isim vardı.

Liderlerin akıl hocaları beyin jimnastiği yaptı


T-20’nin bu yılki Başkanı Prof. Güven Sak’a toplantılarla ilgili düşüncelerini sorduğumda, “Müthişti. Çok iyi fikirler ortaya atıldı. Toplantının açılışını yapan hocaların hocası Pascal Lemi çok iyi bir çerçeve çizip sadece G-20 ülkelerindeki ekonomik ve siyasi gelişmeler değil, teknoloji, iletişim, çevre, küresel ısınma, gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler arasındaki farkların azaltılması gibi konular için de kafa yorulmasını istedi. Çok ilginç düşünceler ortaya çıktı” dedi.
Bu toplantılarda üretilen fikirlerin bir özeti G-20’nin bu yılki Türk ülke temsilcisine verilecek. Böylece liderler zirvesinde ekonomik istikrardan, finansal büyümeye, gıda güvenliğinden, küresel ısınmaya kadar pek çok konunun derinlemesine analizini yapmak mümkün olacak. Güven Sak’a katılımcıların İzmir’le ilgili düşüncelerini de sordum. Kemeraltı’nı gezdiklerini, Efes’i gördüklerini ve çok etkilendiklerini söyleyerek programın son bölümü olan Bodrum toplantılarının ardından Türkiye’den çok olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını söyledi.
Liderlere akıl satan insanların İzmir’le ilgili olumlu düşüncelerinin İzmir’e neler kattığını anlatmaya gerek yok sanırım. Turizmde bir istatistik vardır. Bir turistin izlenimleri, 6 turisti getirir veya götürür.

X