"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Kordon’da denize düşen genç ölmeyebilirdi


Hafta sonu kaptan Bülent Onural aradı. “ Hürriyet Ege’de ’Sahilde otururken denize düşüp öldü’ başlıklı bir haber var. Korktuklarımız başımıza geliyor” dedi.
Habere göre 25 ve 26 yaşlarında iki arkadaş Alsancak iskelesi yakınlarında duvara oturup bira içerken, biri dengesini kaybedip denize düşer. Diğeri denize atlayıp kurtarmak ister ama başaramaz ve arkadaşı boğularak ölür.
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi eski başkan yardımcısı ve Yaşar Meslek Yüksek Okulu Denizcilik bölümü öğretim görevlisi Bülent Onural , uzak yol gemi kaptanı. Hayatı denizlerde geçmiş. Suyun her hareketini, denizle birlikte yaşamanın kurallarını iyi biliyor. Bir süre önce,İzmirlilieri denizle buluşturmak için Körfez’e yapılan kıyı düzenlemesinde teknik hatalar olduğu uyarısı yapıp “Denize düşen birinin yüksek setlerden kıyıya çıkması mümkün değil. Mutlaka merdiven, basamak gibi kurtuluş noktaları olmalı ” demişti.
Ben de konuyu Hürriyet Ege’de bu köşede gündeme getirip acı olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğinden söz etmiştim. Maalesef acı olay geçtiğimiz hafta içerisinde yaşandı. Bu basına yansıyan. Belki çok daha fazla benzer olay oluyor haberimiz yok.
Aslında Körfez’in yeni kıyı düzenlemesi çok güzel bir proje. Ben kendi payıma özellikle Göztepe İskelesi ile Üç kuyular arasındaki peyzajı, oturma düzenleri, heykelleri , set altındaki gizli ışıklandırmalar gibi özellikleriyle modern tasarımı İzmir’e çok yakıştırıyorum.
Ama görsellik yetmiyor. Önümüzde bahar ve yaz ayları var. İzmirliler sahillere akın edecek. Binlerce kişi kıyıya indiğinde riskler artacak ve yeni istenmeyen olaylar yaşanabilecek.
Çare çok kolay
Kaptan Bülent Onural’a denizci olarak önerilerinin neler olduğunu sordum. Hemen cevap verdi: “Çok basit. Sadece üç şey yapılacak. Bir belirli aralıklarla merdivenler konabilir. İki yine makul aralıklarla halkalara bağlanarak denize sarkıtılmış ip ya da halatlar konması gerekir. Üçüncü olarak da kıyıdakilerin denize düşenlere atabilmeleri için can simitleri bir düzen içerisinde yerleştirilebilir. Bunlar çok basit, ama hayat kurtarmak için acilen yapılması gereken işler ” dedi.
Evet. Çok basit önlemlerle onlarca kişinin yaşamı kurtulabilir. Yeter ki İzmirliler sahile inmeden harekete geçilsin.

X