"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

İzmir’i geleceğe taşıyacak köprü

Önceki hafta deniz yoluyla Kocaeli İzmit Körfezi’ni geçtim.

 Gözlerim tabi ki İzmir’in de kaderini değiştirecek 2.6 km’lik dünyanın en uzun dördüncü köprüsünü aradı. Dilovası ile Altınova arasına yapılan köprüde gördüğüm kadarıyla çalışmalar hayli ilerlemiş. Köprünün son halini gördüğünüz Kocaeli Belediyesi tarafından çektirilen fotoğraf ise 31 Mart 2016 tarihli. Yine de duyurulduğu gibi Mayıs ayı sonuna kadar açılabilir mi bilemem. Takip edenler bilir. Yakın bir zamana kadar köprünün Nisan ayında açılacağı haberleri çıkıyordu. Son olarak Bakan Binali Yıldırım” Mayıs ayının sonu itibariyle İstanbul’dan köprü kesimi de dahil İznik çıkışına kadar otoyol açılmış olacak. Bu senenin sonuna kalmadan da İstanbul-Bursa çevre yolu arası tamamen bitip, trafiğe verilecek.” demişti. Yap-İşlet – Devret yöntemiyle yapıldığı için ne kadar erken biterse firma o kadar fazla kazanacağından büyük bir çaba harcandığından eminim. Yine de birkaç ay gecikmeyle de olsa Köprü’nün tamamlanmasıyla önce Bursa ile İstanbul birleşecek. Karadan araçla 1saat 40 dakika, feribotla 45 - 50 dakika süren yol 5 - 6 dakikaya inecek. Sonuçta üç saatlik yolun 1 saate inmesiyle Bursa artık İstanbul’un bir semti haline gelecek. Bir süre sonra Türkiye’nin ikinci ya da üçüncü büyük kenti olursa hiç şaşmamak gerek. Açıklamalardan İzmir’in otoyolun bir bölümünden bu yıl sonundan itibaren yararlanmaya başlayacağı anlaşılıyor. İzmir Otogar’ı ile Kemalpaşa arasındaki 22 km.lik birinci bölümünün tamamlanmasıyla İzmirliler de Ege’den Marmara’ya doğru daha hızlı bir yolculuğa başlayabilecek. Projenin tamamının devreye girmesi ise 2018 yılını bulacak. Ama bu arada otoyol bölüm, bölüm devreye girdikçe 7 saat, 5 saat, 4 saat derken giderek hızlanan bir şekilde Bursa, Balıkesir ve İstanbul’la buluşacağız. Projenin tamamlanmasıyla Marmara ile Ege Bölgesi arasında yeni bir sanayi ve ticaret aksının oluştuğunu göreceğiz. Manisa’ya 15 dakikada, Balıkesir’e 1, Bursa’ya 2 , İstanbul’a 3 saatte ulaşabilecek İzmir ve güzergah üzerindeki kentlerde yeni iş fırsatları doğacak. Zaten şimdiden bu gelişmelerin İzmir’e yansımaları görülüyor. Bayraklı’daki gökdelenler boşuna yükselmiyor. Bu yatırımlar birkaç yıl sonra yeni bir dönemin kapılarını açacak İzmir için yapılıyor.

İzmir’i geleceğe taşıyacak köprü

İzmir’e 500 milyon daha geliyor

Bayraklı’daki dev projelere bir yenisini ekleyecek olan r müteahhitlerden biriyle önceki hafta tanıştım. Torunlar Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’a “İzmir’deki projeniz ne zaman başlayacak?” diye sorduğumda “Bu yıl sonunda başlıyoruz” dedi. Torunlar Gayirmenkul, Sur Yapı ile birlikte Turyağ’ın eski arazisinde rezidans, AVM ve marinadan oluşan büyük bir projele gerçekleştirecek. Aziz Torun projenin yaklaşık 500 milyon TL. lik büyüklüğü olacağını söylerken “Geleceğin İzmir’ine yatırım yapıyoruz” dedi.

X