"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Gençlerin gerçek gündemi

Ülkeyi hemen her gün bir uçtan, diğer uca savuran gündem yoğunluğundan şaşkın tavuklara döndük. Daha Özgecan’ın acısı soğumadan Manisa’da yakılan kadın. “ Neler oluyor?” demeye kalmadan Ege Üniversitesi’nde ölen öğrenci . MHP Başkanı Bahçeli’nin “Provokasyona gelmeyin. Sokağa inmeyin “ çağrısına rağmen HDP binalarına başlatılan saldırılar. “Eyvah korktuğumuz başımıza geliyor” derken Suriye’ye girip çıkan Türk ordusu. Ve ardından başlayan “Türk toprağını verdin, vermedin” tartışmaları.
Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere siyasilerin esip gürlemeleriyle alt üst olan sinirler ve Meclis’te birbirini gırtlaklayan milletvekillerinden bahsetmiyorum bile. Böyle bir ülkede insanların ruh sağlıkları bozulmadan yaşaması gerçekten mümkün değil.

Üniversite mezunu hamallar
Ama benim en fazla içimi acıtan gençlerin durumu. Her gün ortalama 1.650 kişinin işsiz kaldığı Türkiye’de özellikle üniversite mezunlarının durumu içler acısı. Yıllar boyu sınavlara girdikten sonra üniversiteye girmeyi başaran bu çocuklar arasında işsizlik oranı yüzde 30’ları buluyor. Eğitim görmüş insanların bu denli harcandığı başka bir ülke herhalde yeryüzünde yoktur.
Bir süre önce bir arşiv çalışması yaptığım bir yerde kolileri sırtlayarak yanıma getirip, götüren, daha doğrusu, hamallık yapan gencin üniversite mezunu olduğunu öğrenince şaşkına döndüm. İş bulamadığından mecburen o işi yapıyormuş.
Bir başka tanıdığım genç ise iş bulamadığı için garsonluğa başladı. Bahşişlerle filan eline 1.500 lira geçiyormuş. Diğer yandan, bazı büyük gruplarda üç, dört yıldır çalışan, hem de çok iyi yabancı dili olan gençlerin ortalama 2 bin lira maaş aldığını düşününce garsonluk yapan gencin iyi para aldığı düşünülebilir.

Salon doldu taştı
Geçen hafta sonu Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (BAL) Kariyer Günleri düzenledi. Yaşar Holding’den, Vestel’e İzmir’den 22 büyük şirketin insan kaynakları yöneticileri iş ve staj imkanı arayan gençlerle bir araya geldi. Toplantıya gençlerin gösterdiği ilgi inanılmazdı. Salonda oturacak yer kalmadı. BALEV Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Uzunoğlu gençler arasında işsizliğin tırmandığı bu dönemde sosyal sorumluluk projesi olarak toplantıyı organize ettiklerini söyledi.
Gençlerin çok bunaldıkları zaman nasıl patladıkları gezi olaylarında görüldü. Bıçak kemiğe dayandığı zaman hiçbir güvenlik yasası gençleri tutamaz. Çözüm sivrisinekleri öldürmekte değil, onları üreten bataklığı kurutmakta. Gerisi hikaye.


X