"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

Asırlık Cumhuriyet’in başına gelenler

Cumhuriyet 100 yaşına gelirken  uçurumun kenarında Ortaçağ karanlığına düşme endişesindeki bir Türkiye’de  yaşanacağı kimin aklına gelirdi.

Cumhuriyetin kuruluşundan bir asır sonra, topraklarını el ele düşman işgalinden kurtarıp küllerinden yeniden doğmuş olan bir ülkede,  insanlarının birbirine düşüp  iç savaş korkusu yaşanacağı kimin aklına gelirdi. Halbuki  her şey ne güzel başlamıştı. Kentlisi, köylüsü,sarıklısı, şapkalısı, Kürt’ü ,Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i bütün ülke kol kola girmiş topraklarını  düşman işgalinden kurtarmışlardı. Bütün dünya bu büyük zaferi konuşmuş  genç  Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığın sembolü olmuştu. Zafer kazanmak yetmemiş yeni kuşaklar el ele büyük bir kalkınma eğitim, kültür ve kalkınma  hamlesi başlatmış, okullar açılmış,  latin harfleriyle rota batıyla çevrilmiş, fabrikalar kurulup, yollar yapılmış  ve Cumhuriyet’in 10’ncu yılında gururla “Çıktık açık alınla….  “ diye marş söylenebilmişti.Bugün teker, teker aramızdan ayrılarak yaprak dökümü  yaşayan Cumhuriyet’in  ilk kuşakları, 90 yıl sonra ülkelerinin bir iç savaşın eşiğine geleceğini her halde akıllarının kenarından bile geçirmemişlerdi. Onlar Cumhuriyet’in değerini çok iyi biliyorlardı çünkü başaramasalardı kaybettiklerini geri almaları mümkün değildi. Yabancı işgal güçlerinin çizmeleri altında yaşamanın ne kadar zor , ne kadar kişiliksiz, ne kadar onursuz bir yaşam biçimi olduğunu gençlik, çocukluk yıllarında yaşayarak anlamışlardı. Bugün Türkiye’nin uçurumun kenarında olduğu konuşuluyor, Taha Akyol gibi  her kelimesini tartarak söyleyen, spekülasyondan uzak,  Türkiye’nin düşünceleri en ciddiye alınacak isimleri bile “İç savaş tehlikesinden çok korkuyorum” diyorsa durum gerçekten çok ciddi demektir.Bugün bu duruma gelmemiz elbette birkaç yılda olmadı.  Dünyadaki değişimi iyi okuyamayan, toplumun tüm kesimlerinin nabzını tutmayı başaramayan, demokrasinin önemini kavrayamayan yönetimlerin hataları adım, adım Türkiye’yi bu noktaya getirdi. Ama hala çok geç değil. Nasıl Osmanlı Sarayı’nın  hatalarıyla   düşman işgaline girdikten sonra aklı başına gelen toplum bir araya gelip kaybettiklerini geri almışsa,Türkiye’de  toplumun sağduyusu ağır basıp siyasi hırslara kendilerini ve bu ülkeyi kurban etmeyip Cumhuriyet ‘i koruyacaktır.Ne derdi geçen hafta kaybettiğimiz büyük usta Çetin Altan : Enseyi karartmayın.

X