"Selim Türsen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Türsen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Türsen

2018, İzmir’in yeni dönüm noktası

GELECEK hafta bugün yeni bir yıla girmiş olacağız. Geride kalan yıldan dersler çıkarıp, 2018 için hayaller kuracağız. Önümüzdeki yılın planlarının aileden, işyerinden, yaşadığımız kentten, bulunduğumuz ülkede olup biteceklerden bağımsız olması mümkün değil.


Görüldüğü kadarıyla 2018 ekonomik ve siyasi açıdan hayli inişli çıkışlı bir yıl olacak. Her şeyden önce önümüzdeki yıla normal zamanında da olsa erken de yapılsa 2019 seçimleri damgasını vuracak. Yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri 2019’da olacak. İlk kez üç seçim aynı yıla denk gelecek. Bu üç seçime hazırlık için belediyeler ve Ankara, varlarını yoklarını dökecek, yatırımlarda müthiş hızlı bir tempo görülecek. Daha önce yaptıkları vaatlerin gerçekleştiğini gösterebilmek için yerel yönetimler ve merkezi hükümetin olağanüstü bir çaba harcayacağından kimsenin şüphesi olmasın.

2018, İzmir’in yeni dönüm noktası


OTOYOL HİZMETE GİRECEK
Örneğin, halen yüzde 88’i tamamlanmış olan ve 2018’de hizmete gireceği belirtilen İzmir - İstanbul Otoyolu’nun açılması için her şey yapılacak. Seçimlerden önce İzmirliler İstanbul’a arabalarıyla 4 saatte gitmeye başlarsa, bu rahatlığı oya çevirmek için hükümetin eline çok önemli bir koz geçmiş olacak. Yol açıldığında İzmir - Balıkesir arasının sadece bir saate düşeceği, Bursa’ya 2.5 saatte ulaşılabileceği gibi yepyeni bir dönemin başlayacak. Bu İzmir’in geleceği için bir dönüm noktası olacak.
Sadece İzmir değil, Türkiye’nin yeni sanayi aksı olarak görülen Bursa’dan İzmir’e otoyolun geçtiği kentlerde de yeni bir dönem başlayacak. Bazı İstanbul firmaları Balıkesir’e yatırıma başlamış bile. Otoyol açılınca, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ne 150 yeni firmanın gelmesi bekleniyor.


İZMİR - MANİSA 15 DAKİKA
İzmir’de yeni bir devir başlatacak başka proje ise İzmir – Manisa arasını 15 dakikaya indirecek Sabuncubeli Tüneli. Eğer daha önceden açıklandığı gibi 2018 yılı Haziran ayından itibaren tünelden geçip 15 dakikada ulaşım başlarsa Manisa adeta İzmir’in bir semti olacak. Kolay ulaşımın yeni iş imkanları ve çalışanlar için istihdam fırsatları yaratacağı düşünülürse bunları oya tahvil etmek çok daha kolay olacak.


KONAK TRAMVAYI BAŞLAYACAK
Gelelim İzmir’de kent içine... Büyükşehir Belediyesi yoğun göç nedeniyle içinden çıkılmaz hale gelen trafiğe nefes aldıracak tramvay çalışmalarına iyice hız verdi. Deneme seferlerinin şubat ayında başlayacağı açıklandı. Metroda olduğu gibi trafiğe takılma derdi olmadan raylar üzerinde Üçkuyular’dan Halkapınar’a yapılacak yolculuğun oya çevrileceği çok açık... Özellikle iktidar olmaları durumunda iyi şeyler yapabileceklerini bütün Türkiye’ye göstermek isteyen ana muhalefet partisi için İzmir projeleri büyük önem taşıyor.
Sadece raylı sistem değil, Ankara’dan izinlerin çıkması durumunda yeni iskelelerin yapılmasıyla deniz otobüslerinin körfezde daha çok noktaya ulaşabilir hale gelmesi metrolarda yoğunluğu azaltmak için yeni tren setleri eklenmesi gibi pek çok hizmeti gerçekleştirebilmek için 2018’de zamana karşı büyük bir yarış olacak.
Sonuçta; seçimler bahane olsa da bu hizmet yarışından İzmir kazanacak. 2018 İzmir’in geleceğinde dönüm noktası olacak.

X