"Selim Öztürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selim Öztürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selim Öztürk

ABD sokaklarında elektrikli scooter çılgınlığı

Apple'ın yazılım geliştirici konferansı WWDC 18 için San Jose'ye gittiğimde ilk dikkatimi çeken şey her köşe başında gördüğüm elektrikli scooter'lardı. Telefonlarını scooter'a doğru tutan vatandaşlar yolda gördüğü park halindeki herhangi bir scooter'a atlayıp gidecekleri yere gidiyordu.

Bird isimli elektrikli scooter şirketi gerçekten akıllıca bir iş yapmış. San Francisco ve Los Angeles sokaklarında her köşe başında bulabileceğiniz elektrikli scooter'ları uygulamaya dahil edip bir eko sistem yaratmış. Önce Bird isimli uygulamayı telefonunuza indiriyorsunuz. App Store üzerinden ücretsiz bulabilirsiniz. Ardından uygulama sizden ehliyet lisans numaranızı ve kredi kartı bilgilerinizi istiyor. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra geriye sadece herhangi bir noktada bulunan elektrikli scooter'ı bulup üzerinde yer alan barkoda telefonun kamerasını odaklıyorsunuz. Unlock yani kilidi aç yaptıktan sonra da scooter'a atlıyorsunuz ve şehirde herhangi bir noktaya gönül rahatlığıyla gidebiliyorsunuz. 

Scooter'la işiniz bittikten sonra da aynı şekilde telefondan Lock yani kilitle butonuna dokunup kaldırımda herhangi bir yerde scooter'ı bırakıp yolunuza devam edebiliyorsunuz. Hepsi bu!

Scooter'a binmenin maliyetine gelince... Dakikası sadece 15 cent. Bir arkadaşınızı Bird uygulamasını indirmesi için davet ederseniz 5 dakika boyunca bedava scooter'a binebiliyor. Scooter'ın batarya ömrünü de yine telefondan takip edebiliyorsunuz. Bataryası dolu scooter'ı seçmek önemli elbette, sonra yolda kalmak da var!

Ayrıca şarjı biten scooter'ları şarj etmek de ayrı bir iş ve aynı zamanda para kazandıran bir sistem! Scooter'ları evinde şarj eden kullanıcılar karşılığında cüzi bir ücret alıyor. Yani şarj sorununu da şirket böyle çözmeyi başarmış!

ABD sokaklarında elektrikli scooter çılgınlığı

Scooter elbette düz bir zemin ve geniş bir yol ve kaldırım istiyor. Yani öyle her yerde bu scooter'lara binmek mümkün değil. Ama fikir gerçekten de güzel; kısa mesafelerde oldukça işe yarıyor. Zaten uygulamanın fikri çok beğenildiğinden olsa gerek Bird, geçtiğimiz günlerde Sequoıia Capital'den 150 milyon dolar yatırım aldı. 

Ancak bu scooter'lar önündeki engelleri henüz aşamadı. Bird benzeri scooter servisi sunan Lime ve Spin'in 4 Temmuz'a kadar tüm scooter'larını sokaklardan toplaması gerekiyor; çünkü henüz gerekli izinleri ilgili mercilerden alabilmiş değiller ve şu an gerçekten de test sürüşleri yapılıyor sokaklarda.  

Eğer haziran ayında verilecek olan kararla bu tarz araç paylaşım şirketleri izin alabilirse, şehirde araçlarını yeniden aktif edebilecekler.

Yatırım şirketlerinin bu girişimleri yüksek yatırımlarla desteklemesinin bu kararlarda etkili olabileceğini söyleyebiliriz. En azından başka şehirlerde de faaliyet gösteren araç paylaşım şirketlerinin daha avantajlı olduklarını söylemek de yanlış olmayacaktır.

X